Dolar : Alış : 6.5465 / Satış : 6.5583
Euro : Alış : 7.4687 / Satış : 7.4822
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir39°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14275 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Eğitimciler de öğrenciler de mağdur!

09 Şubat 2016 - 556 kez okunmuş
Ana Sayfa » Eğitim»Eğitimciler de öğrenciler de mağdur!

Yarıyıl tatili 8 Şubat Pazartesi günü sona erdi. Türkiye’de yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmen ders başı yaptı. Ancak Şırnak’ın Cizre ile Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı nedeniyle, İdil’de öğretmenlerin gönderilmesiyle ders başı yapılamadı.  Yasağın olmadığı mahallelerde ise çatışma seslerinden dolayı öğrenciler okullarına gidemedi. Sokağa çıkma yasağı nedeniyle yaşadıkları yerleri aileleri ile birlikte terk etmek zorunda kalan öğrenciler, telafi eğitimi de alamadı. Diyarbakır merkez Sur ilçesinde 2 Aralık’ta 6 mahallede ve Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Aralık’ta ilan edilen ve halen devam eden sokağa çıkma yasağı nedeniyle öğrenciler ve öğretmenler ders başı yapamadı. Haberdar.com’dan Bahar Kılıçgedik’in haberine göre, Şırnak’ın Cizre ilçesinden 104 okulda öğrenim gören 41 bin 127 öğrenci, Silopi’de 68 okulda öğrenim gören 39 bin 128 öğrenci olmak üzere toplam 80 bin 255 öğrenci ve 2 bin 991 öğretmen sokağa çıkma yasağından olumsuz etkilendi.  Silopi’de 14 Aralık 2015 tarihinde uygulanan sokağa çıkma yasağı 37 gün sonra 19 Ocak’ta kalktı. Yasak her ne kadar kalksa da çatışma ve operasyonlar, yaşanan göçler nedeniyle bugün başlayan eğitim ve öğretim yılında sınıflar boş kaldı. Şırnak’ın İdil ilçesinde ise öğretmenlerin “öğretmenlik uygulamaları semineri” için İstanbul’a çağrılması nedeniyle eğitim verilemedi. Dün Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen SMS ile ilçede görev yapan bin 200 öğretmen 8-12 Şubat tarihleri arasında İstanbul’a “öğretmenlik uygulamaları semineri”ne çağrıldığı duyuruldu.

SUR’DA ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMENLER MAĞDUR

Eğitim-Sen’in raporundaki verilere göre 30 bin 251 öğrenci ile bin 382 öğretmeni olan Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 15 okul sokağa çıkma yasağı nedeniyle kapatıldı. 7 bin 450 öğrenci ile öğretmenler yasaklar nedeniyle mağdur oldu. Sokağa çıkma yasağı ve çatışmalar nedeniyle öğrenciler başta olmak üzere öğretmenler ve ailelerin olumsuz etkilendiğini belirten Eğitim Sen Diyarbakır 1 Nolu Şube Eş Başkanı Havva Karahancı, öğrencilerin kaygılarını anlattı. Karahancı,” Bir eğitimci olarak bu çocukların büyük bir kaygı içinde olduğunu hissediyoruz. Mesela çocuklar, ‘Burası da giderek Suriye’ye mi benzeyecek’ diye kaygılar hissediyor. Bir öfkede gelişiyor. Biliyorsunuz ki kendini güvende hissetmeyen kişi, her şeyi yapabilir. Bunun bilinçaltına işlemesi, travmalardan kurtulması ancak yasakların kaldırılması ile telafi edilebilir. Ama yasakların  daha da uzaması durumunda, çok ciddi anlamda duygusal kopuş ve şiddete eğilimin  hakim olabileceği bir nesil ortaya çıkabilir” diye uyarıda bulundu

ÇOCUKLAR DERSTE SİLAH SESLERİNİ DUYUYOR

Karahancı öğrencilerin ders işlerken yaşadığı psikolojiyi ise “ Derste iken biz top atışlarını duyuyoruz. Çocuklar silah seslerini duyuyor. Çok ciddi saldırılar gerçekleşebiliyor. Bu da öğrenci ve öğretmenlerde güvensizlik yaratıyor. Eğitimde kişinin konsantre olması, motive olması lazım. Bu koşullarda bunu yapabilmek oldukça zor” sözleri ile özetledi.

ÖĞRENCİLER TELAFİ DERSLERİ DE ALAMADI

Karahancı,  yarıyıl tatilinde öğrencilerin yaşadıkları yerleri aileleri ile birlikte terk etmelerinden dolayı telafi derslerini de alamadıklarını söyleyerek “Eğitim çok önemli ve yaşanların çocuklar üzerinde telafisi uzun zaman alacak. Her şeyden önce sokağa çıkma yasaklarının sona erdirilmesi gerekiyor. Bu insanların mağduriyetlerine son verilmesi gerekiyor. Bu yaşandığı sürece, bu çocukları toparlamak oldukça zor olacağa benziyor.  Can güvenliğinin olmadığı yerde, bunun telafisinin ya da eğitimin sağlıklı bir şekilde verileceğine inanmıyoruz. Öğretmenlerin ve öğrencilerin de psikolojisi bozuldu. Öncelikle hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması gerekiyor” diye konuştu.

Eğitimciler mağdur

327 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
..