Dolar : Alış : 3.9362 / Satış : 3.9433
Euro : Alış : 4.8335 / Satış : 4.8423
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Güzel Kentin Güzel İnsanlarına Selam…

30 Temmuz 2015 - 513 kez okunmuş
Ana Sayfa » Eğitim»Güzel Kentin Güzel İnsanlarına Selam…

Haberdiyarbakir’in siz değerli takipçileri ; Rabbimin izniyle bugünden itibaren haftalık yazılarımla sizlerle beraber olacağım.

2000’li yıllardan önce yazarlar gazete köşelerinde hitap ederken,  gazetenin yayın yaptığı o bölgenin veya o ülkenin insanlarına  hitap ederlerdi.

Ancak günümüzde,   ancak hatibin veya yazarın muhatabı  tüm dünya insanları olmuş, olmalı.

Bunun en önemli sebebi iletişim ve internet ağlarının süratle gelişmesi ve dünyanın her konuda globalleşmesidir. Dolayısıyla herhangi  bir olayın paydaşı tüm dünya insanları olabiliyor.

Yazıma başlık atarken içeriğiyle ters düşeceğini bile bile yazmamın sebebi ise, bir vefa örneği olarak doğup büyüdüğüm kentin, aşımı kazandığım , aşık olduğum , dünyada başka bir benzeri  olmayan kadim kent Diyarbakır’ı ve halkını selamlamam gerekliliği doğmasından kaynaklanıyor.

Hemen sonrasında ’’ Güneş Doğudan Yükselir’’ realitesiyle diyorum ki ; Diyarbakır’dan başlattığımız selamın aydınlığıyla Mezopotamya’dan tüm Anadolu’ya, Anadoludan tüm Dünya insanlığına selam olsun.

Hakkı Hak olarak bilip Hak’ka tabi olan tüm insanlara selam olsun…

Günümüzde iletişim çağının adeta altın dönemini yaşamaktayız. Haberciler açısında 24 saatlik zaman diliminde sayısız olaylar gelişebiliyor ve bu olaylar birçok kişiyi ilgilendirebiliyor.

Geçmiş dönemlerde insanlar , hayatın idame etmesi için  kendi köyünde , kasabasında veya bölgesindeki olaylardan haberdar olması yeterliydi.

Ancak günümüzde onbinlerce mil uzaklıktaki ABD’ni morgıç veya bankacılık kararı direk cebimizdeki paranın değerlenmesine veya değer kaybetmesine sebep olabiliyor. Rusya’nın buğday ihracat- ithalat kararı soframızdaki ekmeğin fiyatını etkileyebiliyor. Atlas ötesi alınan mısır alım satım kararı , italya’da pamuk fiyatları tekstil ürünlerini hemen etkileyebiliyor. Onbinlerce kilometre uzaklıktaki Çin dünya ekonomisini alt üst etmesinin sebebi artık dünyanın gereğinden fazla globalleşmesidir.

… Ve bitmeyen kahrolası kirli savaşlar , dünyanın neresinde olursanız olun hemen etkilenmiyor muyuz ?

Hızla değişen Dünya gündeminin karşısında 1.2. 3. basım diye klasik kağıt basıma dayalı gazetecilik artık ihtiyaçları karşılayamayacak düzeye gelmiştir. Bu nedenle internet haberciliği , anlık haber yenileme kabiliyeti , Dünyanın her yerine okuyucularına hemen ulaşma özelliği ile günümüzün vazgeçilmez ihtiyacı haline gelmiştir.

Bu kapsamda bu yeniliğin farkında olup farklılığı hayatımıza sokan ‘’ Haberdiyarbakir’’ in değerli yöneticilerini tebrik ediyorum.

Değerli okurlar, bölgemizde ve ülkemizde gündem çok yoğun buna paralel sorumluluğumuzda artmaktadır.

Hayırlısıyla her hafta bamtelimizi dokunan her konuyu işleyebiliriz; Dünya Kültür Mirası’na alınan Diyarbakır’ımızı , Binlerce yıllık kültürel birikimimizi, sanatı, Şiiri , Edebiyatı, Aşkı  konuşacağız. Ancak şu anki en önemli gündem savaşmak mı ?  barışmak mı? Olmalı.

Tıpkı ölmek mi ? yaşamak mı ? gibi…

Çevremizde ve bölgemizde bir hiç uğruna insanlar ölüyor. Çözüm süreci ciddi şekilde ağır yaralı yerde yatıyor. Kazanımları heba etmemenin hassasiyetini yaşamlıyız.

Barış isteyenler savaş isteyenler kadar cesur olmadıkça bu ülkeye barı gelmez diyor ve sevgiyle selamlıyorum sizleri.

Selam ve Dua ile…

Mehmet TANRIKULU

tanrıkulu

246 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika