Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7151 / Satış : 4.7236
Euro : Alış : 5.4667 / Satış : 5.4765
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“1 Mayıs’ta İstasyon Meydanı’ndayız”

28 Nisan 2016 - 535 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»“1 Mayıs’ta İstasyon Meydanı’ndayız”

5 MANŞET - Azize-Canbek 5 MANŞET - Ramazan-Bayir 5 MANŞET (1)

Diyarbakır’da sadece emek örgütü üyeleri değil zor koşullarda çalışan emekçiler de 1 Mayıs alanında olacak. “1 Mayıs’ı direniş ruhuyla kutlayacağız” diyen Diyarbakır Sanayi Sitesi ve Jiyan Semt Pazarı emekçileri, emek sömürüsüne “dur” demek için herkesi alanlara çağırdı.

Diyarbakır’da zor koşullarda çalışan emekçiler, 1 Mayıs’ı heyecanla bekliyor. Diyarbakır Sanayi Sitesi ve Jiyan Semt Pazarı’nda çalışan emekçiler, daha güzel bir yaşam için 1 Mayıs’ta alanlarda olacaklarını söyledi. 3 yıldır Sanayi Sitesi’nde oto tamircisi olarak çalışan 18 yaşındaki Bilal Uçucu, emekçilerin emeğinin sömürüldüğünü, zor koşullarda çalışmak zorunda kaldıklarını dile getirdi. Günde ortalama 14 saat çalıştığını, haftada ancak 200 TL alabildiğini dile getiren Uçucu, emekçilerin de insanca yaşama hakkı olduğunu söyledi. 1 Mayıs’ta milyonlarca işçi gibi kendisinin de alanlarda olacağını dile getiren Uçucu, işçinin emeğinin hakkını alması için hep beraber mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

“DİRENİŞ RUHUYLA KUTLAYACAĞIZ”

Sanayi Sitesi’nde 10 yıldır oto tamircide çalıştığını söyleyen Seyithan Pirinçioğlu (24), çocukluğundan bu yana çalışmak zorunda kaldığı için zor şartlarda çalıştığını ifade etti. Yıllardır devletin emekçilerin sağlık hakkı, yaşam hakkını hiçbir şekilde korumadığını savunan Pirinçoğlu, güvencesiz bir şekilde çalışmak zorunda kaldıklarını ve her gün birçok emekçi arkadaşının yaşamını yitirdiğini söyledi. 1 Mayıs’ta hep beraber İstasyon Meydanı’nda olacaklarını dile getiren Pirinçioğulu, bayramı büyük bir direniş havasıyla kutlayacaklarını belirtti.

“İSTASYON MEYDANI’NDA OLACAĞIZ’”

20 yaşında olan ve 7 yıldır Sanayi Sitesi’nde tamircilik yapan Ramazan Bayır, her işin zorlukları olduğu gibi yaptığı işinin de binbir zorluğu olduğunu dile getirdi. Bayır, “İşimiz ağırdır, araba geliyor ateş gibi sıcak oluyor, malzemesini ısıtmak zorundayız. Elimiz yanıyor bazen, vücut yanıyor, yüz yanıyor. Bu yüzden sakat olan bile var. Çoğu zaman sigorta dahi yapılmıyor” dedi. 1 Mayıs günü her yıl olduğu gibi büyük bir coşkuyla geçmesini beklediğini söyleyen Bayır, bu yıl da bütün emekçilerin İstasyon Meydanı’na gelmesi için çağrıda bulundu.

“EMEK SÖMÜRÜSÜNE ‘DUR’ DEMEK İÇİN ALANLARA”

Bağlar Belediyesi’nin kadınlar için kurduğu Jiyan Semt Pazarı’nda 3 yıldır dikiş, nakış ve terzi işleri yapan 6 çocuk annesi Azize Canbek (40), “Çoğu arkadaşımızın ekmeği yok yesin. Biz kadınlar evde oturmaktansa buraya gelip kendi ayaklarımızın üzerinde durmayı tercih ediyoruz. Eşim rahatsız olduğu için ben çocuklarıma bakıyorum. Çalışıyorum, ekmeğimi eve götürüyorum” dedi. İşçilerin ezildiğine dikkat çeken Canbek, emek sömürüsüne “dur” demek için emekçileri 1 Mayıs’ta alanlarda olmaya çağırdı.

“1 MAYIS’TA İNADINA BARIŞI HAYKIRACAĞIZ”

3 yıldır Jiyan Semt Pazarı’nda çalışan 48 yaşındaki Münevver Yıldırım da, çatışmalarda yaşamını yitirenlere ve iş cinayetlerine dikkat çekerek, tüm yaşananlara inat barışı ve umudu 1 Mayıs’ta haykıracaklarını belirtti. Yıldırım, “Ekmek mücadelesi veriyoruz. 5 kadınız, her şeyi kendimiz yapıyoruz. 1 Mayıs’ta pazardaki emekçi kadınlarla birlikte büyük bir coşkuyla İstasyon Meydanı’na gideceğiz” dedi.

414 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika