Dolar : Alış : 3.7816 / Satış : 3.7884
Euro : Alış : 4.6527 / Satış : 4.6611
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir11°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 14085 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

25 mahallede enerji nakil hattı ve derin kuyu pompaları yapılıyor

18 Ekim 2016 - 553 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»25 mahallede enerji nakil hattı ve derin kuyu pompaları yapılıyor

enerji-nakil-hatti

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü, kırsal mahallelerde sondaj kuyuları açma, sözkonusu kuyuların enerji ihtiyacını karşılayabilmek için Enerji Nakil Hattı (ENH) ve derin kuyu pompaları çalışmalarına devam ediyor. Diyarbakır İli Kırsal ve Merkez Mahallelerde Sondaj Kuyularına Pompa Temini, Montajı ve Trafo Tesisi Yapım İşi kapsamında merkez Bağlar ve Kayapınar ile Lice, Çınar, Bismil, Kulp ve Silvan ilçelerine bağlı kırsal mahallelerde çalışma yürütülüyor.

YAŞAYAN NÜFUSA GÖRE SU İHTİYACI BELİRLENİYOR

Çınar’ın Ortaşar Mahallesi’ndeki çalışmaları yerinde denetleyen DİSKİ Yatırım ve İnşaat Dairesi Başkanlığı yapım denetim görevlisi Yasin Akyol, yıl içerisinde kırsal mahallelerde oturan vatandaşların talebi ve su ihtiyaçlarını belirlemek üzere etüt çalışması yapıldığını belirterek, “Etüt çalışmaları kapsamında köyün su ihtiyacı belirleniyor. Daha sonra jeologlar yer belirleyerek köyün su ihtiyacını karşılayacak şekilde akar varsa akar, biriktirme yapısı, keson kuyu, yer altı derin kuyularda etüt yaptıktan sonra sondaj açılmasına karar veriliyor.” dedi. Akyol, açılan sondajdaki su miktarının belirlendiğini, suyun köye yetip yetmediğinin tespit edildiğini ifade ederek,  şunları söyledi: “Su ihtiyacı karşılayacak miktarda ise sonradan biz buraya kuyudaki pompayı çalıştıracak şekilde trafo seçip enerji nakil hattı projelendiriyoruz. Son olarak etüt çalışmaları, keşif yapılıp o köylere ENH ve derin kuyu pompaları temin edilecek şekilde ihale ediliyor.”

SÖZLEŞME BEDELİ 948 BİN TL

Son ihale ile birlikte 25 kırsal mahallede ENH ve derin kuyu pompası işi yapıldığını kaydeden Akyol, Lice, Çınar, Bismil, Kulp, Silvan ile merkez ilçeler Bağlar ve Kayapınar’da ENH ve derin kuyu pompası çalışmalarına devam edildiğini söyledi. Akyol, projenin sözleşme bedelinin 948 bin TL olduğunu bildirdi.

ORTAŞAR’DA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Akyol, şu an Çınar’ın Ortaşar Mahallesi’nde derin kuyu pompasının montajını yapıldığını, denetim görevlileri olarak işin sanat ve fen kurallarına göre yapılıp yapılmadığını, doğru malzeme seçilip seçilmediğini, yüklenici firmanın taahhüt ettiği değerlerde ve kalitede ekipman sunup sunmadığını kontrol ettiklerini söyledi. (Büyükşehir Belediyesi Basın Bürosu)

550 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika