Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

4 bin 960 eğitimciye grev soruşturması

24 Nisan 2016 - 965 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»4 bin 960 eğitimciye grev soruşturması

sorusturma

Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi’ne üye 4 bin 960 kişiye, 2015 yılının 14, 21 ve 29 Aralık tarihlerinde yapılan grevler nedeniyle soruşturma açıldı…

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) tarafından, hükümetin eğitim politikalarını protesto etmek amacıyla 2015 yılının 14, 21 ve 29 Aralık tarihlerinde yapılan greve katılan Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi’ne üye 4 bin 960 eğitim emekçiye soruşturma açıldı. DİHA’da yer alan habere göre, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan soruşturma kapsamında müdürlüğe ifadeye çağırıldığı ileri sürülen emekçilere, greve katılıp katılmadıkları, hangi grevlere katıldıkları sorulduğu iddia edildi. “Milli Güvenliği Tehdit Eden Örgüt ve Yapılarla İrtibatlı Kamu Çalışanları Hakkında” başlığıyla yayınlanan genelgenin ardından, başta Eğitim Sen üyeleri olmak üzere KESK’lilere ciddi saldırılar olduğunu ileri süren Eğitim Sen Diyarbakır 2 Nolu Şube Eşbaşkanı Saliha Zorlu, Aralık ayında yapılan greve emekçilerin Diyarbakır’da büyük katılım sağladığını ve bu yüzden üyelerinin büyük çoğunluğuna soruşturma başlatıldığını savundu.

“EYLEMLER SÖZLEŞMESİNDE ALTINDADIR”

Sendikal eylemlerin Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) Sözleşmesi ile güvence altına alındığını hatırlatan Zorlu, “Tüm üyelerimiz sendikaların aldığı eylemsellik kararına uyma hakkına sahiptir. Bu nedenle soruşturulamazlar, ceza alamazlar. Böyle bir şey gerçekleştiği takdirde bunun mahkeme ve hukuk yolları açıktır, mutlaka geri dönecek” diye konuştu.  Soruşturmalar ile emekçilerin baskı altına alınmak istendiğini savunan Zorlu, “Şunu bilmiyorlar biz sadece Diyarbakır’da değil, 10 bin üyeyle örgütlü bir güç olarak tüm üyelerimiz adına şunu söylüyoruz, Eğitim Sen üyeleri KESK’te örgütlü olan arkadaşlarımızın tek biri bu korkutma, yıldırma politikalarına meyil vermez, geri adım atmaz. Haklarımızı çok iyi biliyoruz. Toplumun geneline yayılmak istenen bir korkunun emek mücadelesine yansımasıdır” ifadesinde bulundu.

“BİZLER AFİŞE EDECEĞİZ”

Açılan soruşturmalarda üyelere eylemlere katılıp katılmadıklarını sorduklarını, hatta emekçilerin “yönlendirme” diye tabir edilebilecek sorularla karşı karşıya geldiklerini iddia eden Zorlu,”10 binin tamamına da soruşturma açsalar buna benzer uygulamaları bizler afişe edeceğiz. Bizler ki bu doğrultuda en yüksek yargı olan Danıştay’ın vermiş olduğu bizim lehimize onlarca kazanmış emsal örnekleri var. Biz bunları öyle görünüyor ki bunların sayısını artıracağız, artırma konusunda da kararlıyız. Bizi daha fazla mücadele eder hale getirdiklerinin farkında değiller sanırım” diye konuştu.

626 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika