Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat bahçelievler evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir36°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14280 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

‘401 bin metre kare alanda 22 sera oluşturuldu’

01 Ağustos 2015 - 588 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»‘401 bin metre kare alanda 22 sera oluşturuldu’

Diyarbakır İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Ertan Atalar, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi kapsamında 401 bin metre kare alanda 22 sera oluşturulduğunu söyledi.

Diyarbakır İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Ertan Atalar, Diyarbakır’ın tarımsal alandaki durumu hakkında açıklamalarda bulundu. Diyarbakır’da yaklaşık olarak 7 milyon dekar tarım arazisi olduğu bilgisini veren Atalar, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi kapsamında ise 401 bin metre kare alanda 22 sera oluşturulduğunu söyledi.

TARIM ALANINDA CİDDİ BİR ÜRETİM SÖZ KONUSU

Tarım alanında Diyarbakır’da ciddi bir üretimin söz konusu olduğunu belirten Atalar, “Diyarbakır’da yaklaşık 7 milyon dekar tarım arazimiz var. Yıllara göre değişmekle beraber 4 buçuk milyonu hububat ekim alanı, 250 bin dekar civarında mısır ve 400 bin dekar civarında ise pamuk ekim alanımız var. Mercimek ekim alanımız ise 450 bin dekar civarında, yıllara göre ortalama 4 bin veya 5 bin dekar eksilmektedir. Burada ciddi bir üretimimiz söz konusu. Son zamanlarda yaptığımız çalışmalarla meyveciliği geliştirmeye çalışıyoruz. Bununla ilgili çeşitli projelerimizi uyguladık.” dedi.

“7 AYRI TÜRDE MEYVE BAHÇELERİ OLUŞTURULDU”

Meyveciliği geliştirmek için çeşitli projeleri hayata geçirdiklerini dile getiren Atalar, sözlerine şöyle devam etti: “Diyarbakır, Batman, Siirt Kırsal Kalkınma Projesi ile ilimize, 31 milyon TL hibe kullanımıyla 5 bin 600 dekar alanda 7 ayrı türde meyve bahçeleri oluşturuldu; bağ, badem, ceviz, erik ve nar gibi… Ciddi bir mesafe alındı. Şu an verim aşamasına gelindi. Özellikle kuzey ilçelerimizde tarım alanlarının dar olduğu engebeli arazili yerlerde bu projelere ağırlık veriyoruz.”

“ÜRETİLEN SEBZELER BÖLGE İLLERİNE, MERSİN’E VE İSTANBUL’A GÖNDERİLİYOR”

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi kapsamında 401 bin metre kare alanda 22 sera oluşturulduğunu bilgisini veren Atalar, “5 buçuk milyon TL hibe kullanarak bu seralar meydana getirildi. Yaklaşık 10 bin ile 11 bin ton civarında, domates ve salatalık başta olmak üzere, sebze üretimi yapılıyor. Bu sebzeler hem bölge illerine hem de Mersin ve İstanbul’a gönderilmektedir. Bunlar, alternatif enerji kaynaklarını kullanarak yaptığımız seralardır. Önümüzdeki günlerde sera yapımlarımız yine devam edecek.” diye konuştu.

HİSSELİ TAPU MESELESİ BÖLGEDE CİDDİ BİR SORUN

Öte yandan hisseli tapu meselesinin de bölgede ciddi bir sorun olduğunu vurgulayan Atalar, son olarak şunları söyledi: “Hisseli tapu meselesi bölgemizde büyük bir sorundur. Her tapuya 100 – 200 civarında hissedar var. İleriki dönemlerde mülkiyet noktasında sorunlarla karşılaşılıyor. Bu nedenle herkese müstakil tapu sağlama çalışmaları devam ediyor. Hissedarlar anlaştığında bu işleri de yapıyoruz. Arazileri parçalanmış olan çiftçileri mümkünse bir araya getiriyoruz. Bunun en büyük faydalarından bir tanesi de her arazinin bir cephesinin yola gelmesinin sağlanmasıdır.” (İLKHA)

 atalar

396 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..