Dolar : Alış : 4.0964 / Satış : 4.1038
Euro : Alış : 5.0665 / Satış : 5.0756
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

5 bin 500 Suriyeliye çalışma izni!

10 Temmuz 2016 - 545 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»5 bin 500 Suriyeliye çalışma izni!
tekstil fabrikası

ARŞİV

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de çalışma izni başvurusunda bulunan 6 bin 686 Suriyeli sığınmacıdan 5 bin 502 sığınmacıya çalışma izni çıktı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın verilerine göre yılın ilk yarısında 5 bin 502 Suriyeli sığınmacıya çalışma izni verildi. Deutsche Welle Türkçe’nin derlediğine göre, Türkiye’de çalışma izni başvurusunda bulunan 6 bin 686 Suriyeli sığınmacıdan 5 bin 502 sığınmacıya çalışma izni çıktı. 2016 yılının ilk yarısında, toplamdaysa farklı hüviyetlerden 38 binden fazla yabancı vatandaşa çalışma izni verildi. Bunların çoğunluğunu Suriyeliler oluştururken, ikinci sırada Gürcistan vatandaşları geldi. Türkiye’de resmi verilere göre 2 milyon 700 bin Suriyeli bulunuyor ve son günlerde gündemi meşgul eden Suriyelilere vatandaşlık hakkı verilmesi konusu, işgücü piyasasındaki olası etkileri nedeniyle de infial yaratmıştı.

YÜZ BİNLERCE MÜLTECİ HALEN KAÇAK VE GÜVENCESİZ ÇALIŞIYOR

Suriyeliler, her fırsatta en büyük problemlerinin çalışma izinlerinin olmaması olduğunu, bunun da ülkedeki uyum süreçlerini zorlaştırdığını dile getiriyordu. Araların da çocukların da olduğu Suriyelilerin çalışma izni ve herhangi bir güvence olmaksızın, merdivenaltı işletmelerde çalışmak zorunda kalmaları da sıklıkla gündeme geliyordu. Ocak ayında mültecilerin çalışma izni almasını kolaylaştıran yeni bir düzenleme hazırlanması kararlaştırılmış, mültecilere belli koşullarda çalışma izni verilmesini düzenleyen başbakanlık genelgesi yürürlüğe girmişti. Uygulama nisan ayında her milletten sığınmacıyı kapsayacak biçimde genişletilmişti.

386 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika