Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7488 / Satış : 4.7573
Euro : Alış : 5.4929 / Satış : 5.5028
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14271 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

6. Kültür ve Karpuz tanıtım etkinliği düzenlendi

21 Eylül 2016 - 899 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»6. Kültür ve Karpuz tanıtım etkinliği düzenlendi

karpuz-etkinligi-1

Her yıl Diyarbakır’da gerçekleştirilen Kültür ve Karpuz Tanıtım Etkinlikleri kapsamında Diyarbakır Karpuzu Yarışması ve Karpuz Koşusu Diyarbakır Hipodromunda gerçekleştirildi. Etkinliğe Vali Hüseyin Aksoy, Eski Bakan Kutbettin Arzu, Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Demir, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, İl Emniyet Müdürü Adnan Taşdan, kurum müdürleri ve davetliler katıldı.

TÜRKİYE’DEKİ TARIM POTANSİYELİNİN ÖNEMLİ BİR KISMI DİYARBAKIR’DA BULUNUYOR

Günün ilk etkinliğinde Diyarbakır’ın en ağır karpuzları yarıştı. Etkinlik öncesi bir konuşma yapan Vali Aksoy şunları söyledi: “Önceki Dönem Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Kutbettin Bey, Diyarbakır Milletvekilimiz Ebubekir Bey, değerli katılımcılar, değerli basın mensupları, bu yıl 6. kez düzenlediğimiz Kültür ve Karpuz etkinliğimize hoş geldiniz.  Diyarbakır bir kadim kenti ve Türkiye’deki tarım potansiyelinin önemli bir kısmı Diyarbakır’da bulunmaktadır. Gerek tarımsal üretimde gerekse de hayvancılıkta Diyarbakır’ın bu değeri Türkiye’nin tarımsal potansiyelinin de harekete geçmesinde çok önemli bir katkısı vardır. Diyarbakır’da tarım arazilerinin sulanması konusunda Devlet Su İşleri Müdürlüğümüzün yürüttüğü önemli çalışmalar var. Bunların başında da Silvan Barajı geliyor. Bu baraj tamamlandığında sulu tarıma geçilecek ve 300 bin kişiye ek istihdam alanı sağlanacaktır.  Tarımsal kalkınmayı çok yukarılara taşıyacak bu projemizin çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Tamamlanmış sulama projeleri ve devam eden sulama projeleri ile birlikte tarımsal potansiyelimiz çok daha yukarı bir seviyeye taşınmış olacak. Diyarbakır’da ve Türkiye’de, tarım sektöründe çok önemli değişim ve dönüşüm sağlandı. Geçtiğimiz süreç içerisinde bu değişim ve dönüşümün koordinasyonunu yapan Diyarbakırlı değerli hemşerimiz Önceki Dönem Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Mehmet Mehdi Eker’dir. Sayın Eker’in bakanlığı döneminde Diyarbakır’da ve Türkiye’de tarım sektörünün çok daha iyi bir seviyeye gelmesinde önemli katkıları ve çalışmaları oldu. Bugün gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikte Sayın Bakanımızın himayelerinde başlatılan ve sürdürülen bir etkinliktir.

“DİYARBAKIR, KÜLTÜREL DEĞERLERİNİ KORUYAN VE GELECEK KUŞAKLARA AKTARAN BİR KENTTİR”

Diyarbakır’ımız 33 medeniye ev sahipliği yapmış, bu medeniyetlerin izini günümüze kadar taşımış bir kenttir. Farklı kültürlere farklı inançlara mensup insanların bir arada hoşgörü içerisinde yaşadığı bir kenttir. Kültürel değerlerini koruyan ve gelecek kuşaklara aktaran bir kenttir. Bu bakımdan kültür değerlerini de koruyup bizden sonraki kuşaklara aktarma hususunda da bu etkinliği önemsiyoruz. Diyarbakır’ın tarımsal üretiminde çok çeşitli bir ürün yelpazesi var. Bu ürünlerden bir tanesi de Türkiye’de ve dünya da meşhur olan Diyarbakır Karpuzudur. Bu karpuzlar geçtiğimiz yıllarda 15 ila 70 kilo arasında üretildi. Yine bu yılda bunu teşvik etmek, karpuzun önemini ortaya koyabilmek adına bu yarışma gerçekleştirildi. Ve yarışmada dereceye giren yetiştiricilerimize de bugün ödüllerini vereceğiz. Amacımız Diyarbakır’ın ve ülkemizin önemli üretim alanlarından birisi olan karpuz üretimini Türkiye ve dünya ile paylaşmak. Üreticilerimizi bu konuda özendirmek ve onların bundan sonraki süreçte de üretimlerini gerçekleştirmelerini sağlamak. Türkiye’deki karpuz üretiminin önemli bir kısmı da Diyarbakır’da gerçekleştiriliyor.  Bu etkinliğimizin gerçekleştirilmesinde birçok kurum ve kuruluşumuzun emeği var. Bu anlamda işin koordinasyonunu yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüze, katkı veren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımıza, oda ve borsalarımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza, katkı veren bütün kurum ve kişilere ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Diyarbakır’ın kültürel değerlerinin tanıtılmasında, tarımsal ürünlerinin ön plana çıkarılmasında bu tür etkinliklerin önemli olduğuna inanıyoruz. Bu etkinliğimizi Diyarbakır’ımızın önemli bir değeri olan Diyarbakır Hipodromun da bugün gerçekleştirilecek olan Karpuz Koşusu ile aynı anda gerçekleştiriyoruz. Emeği geçen katkı sunan herkese teşekkür ediyorum. Bu etkinliğin İlimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum.”

Konuşmaların ardından yapılan Karpuz Ağırlık Yarışmasında birinciliği Mehmet Kaya’nın yetiştirdiği 29 kilo 700 gram’lık karpuz aldı. Yarışmada birinci olan karpuzun sahibine hediyesini Vali Aksoy verdi. Yine aynı yarışmada 29 kilo 300 gram ile ikinci olan karpuzun sahibi Mehmet Bettal’a hediyesi Önceki Dönem Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu, 28 kilo 700 gramlık karpuzla üçüncü olan Veysi Kurt’a hediyesini ise Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal verdi. Derece girenlere verilen ödüllerin ardından Vali Aksoy ve beraberindekiler Hipodrom da yer alan resim sergisini ve stantları gezdiler. Günün ikinci etkinliğinde ise Diyarbakır Karpuz Koşusu gerçekleştirildi. 2000 metre kum pistte 3 yaş ve yukarı İngiliz atların koştuğu yarışı Vedat Akyıldırım’ın sahibi olduğu 1 numaralı Bawıkal isimli at, jokey Necmi Altın ile kazandı. Yarışmada birinci olan atın sahibi adına ödülünü Haluk Akyıldırım’a Vali Hüseyin Aksoy verdi.

karpuz-etkinligi-2

862 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika