Dolar : Alış : 4.0668 / Satış : 4.0742
Euro : Alış : 4.9503 / Satış : 4.9592
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14233 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Anlı: ‘Kalkınma ajansları ülkeler için önemli’

26 Mayıs 2016 - 548 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Anlı: ‘Kalkınma ajansları ülkeler için önemli’

KKA kalkınma kurulu KKA kalkınma kurulu (1)

Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın danışma organı olarak işlev gören Kalkınma Kurulu’nun 2016 Yılı 1. Olağan Toplantısı Liluz Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıya Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Diyarbakır Vali Yardımcısı Kürşat Güleryüz, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan Maral, Kalkınma Kurulu Başkanı Ramazan Özkılıç, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, Diyarbakır ve Şanlıurfa Kalkınma Kurulu üyeleri katıldı.

Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan Maral ve Kalkınma Kurulu Başkanı Ramazan Özkılıç’ın ardından açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Sur ilçesinde böyle bir etkinliği yapmanın buruk da olsa mutluluğunu paylaşmak istediğini belirtti. Sıkıntılı, zor, zahmetli ve herkesi derinden yaralayan bir sürecin yaşandığını kaydeden Anlı, “Ümit ediyoruz ki bu ülkede hep birlikte sorunlarımızı diyalogla, müzakereyle konuşarak, tartışarak çözebiliriz.  Ve hep birlikte kalkınmayı, istihdamı turizmi, tarımı, hayvancılığı daha çok konuşacağımız, daha fazla konuları irdeleme imkânımızın olacağı bir dönemi hep birlikte karşılarız. Hepimiz de bunun için çaba harcıyoruz ve harcamak durumundayız.” dedi.

‘KALKINMA AJANSLARI ÜLKELER İÇİN ÖNEMLİ’

Kalkınma ajanslarının ülke için önemine dikkat çeken Anlı, şunları söyledi: “Birçok ülkede yatırım imkanlarının, oradaki potansiyelin ortaya çıkarılmasında hem kamu kaynaklarının hem de özel müteşebbislerin, uzmanlar yardımıyla doğru noktalara odaklanması ve zaten kıt olan kaynaklarımızın daha efektif ve makul bir şekilde değerlendirilmesi açısından son derece yararlı bir sistemdir. Önümüzdeki süreçte bunun son derece ciddi yansımalarını hep birlikte göreceğimize inanıyoruz.”

‘KARACADAĞ’I YENİDEN İHYA ETMELİYİZ’

Göbeklitepe’de yapılan son kazılarda yaşam izlerine rastlanıldığını ifade eden Anlı, “Bugüne kadar sadece ibadet ya da bir takım törensel aktiviteler için kullanıldığı düşünülen Göbekli Tepe’de yaşam izlerinede rastlandı. Bu son derece kıymetlidir. Dünya tarihini yeniden yazacak bir durumdur. Bu bizim daha çok farkında olmamız lazımdır.” şeklinde konuştu.

Ş.URFA VE DİYARBAKIR ARASINDA BİR KÖPRÜ

Karacadağ’ın Şanlıurfa ve Diyarbakır arasında bir köprü olduğunu söyleyen Anlı, Karacadağ’ı ağaçlandırıp yeniden ihya etmeleri gerektiğini kaydetti. “Karacadağ medeniyetin ilk başladığı yerdir. İlk buğdayın, ilk tahılın, ilk ortak yaşamın, ilk kolektif yaşamın başladığı yerdir.” diyen Anlı, Göbeklitepe, Çayönü, Hilar Mağaraları, Kortik Tepe, Silvan Hasuni, Hasankeyf ve Mardin’de yapılacak arkeolojik kazılarla insanlık ve dünya tarihinin yeniden yazılacağını söyledi. Anlı, Kalkınma Ajansı’nın farklı başlıklarla ilgilenmesi gerektiğini; ancak şu anda önlerindeki en önemli başlığın turizm olduğunu vurguladı. Anlı, 2016 yılının Şanlıurfa ve Diyarbakır’a güzel projelerin kazandırılacağını bir yıl olmasını diledi. Vali Yardımcısı Kürşat Güleryüz’ün konuşmasının ardından toplantıda, İlerleme Raporları, 2015 Yılı Ajans Faaliyet Raporu ve 2015 Yılı İç Denetim Raporu’nun sunumları yapıldı. (Sait BAYRAM)

389 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika