Dolar : Alış : 4.7908 / Satış : 4.7994
Euro : Alış : 5.5680 / Satış : 5.5780
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir38°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14274 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ASKON’dan kamulaştırma kararına destek!

28 Mart 2016 - 987 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»ASKON’dan kamulaştırma kararına destek!

aydın altac

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Diyarbakır Şube Başkanı Av. Aydın Altaç, Sur İlçesi ile ilgili Bakanlar Kurulu’nun aldığı ”Acele Kamulaştırma Kararı” hakkında www. haberdiyarbakir.gen.tr’ye açıklama yaptı.

VATANDAŞLARIN HAKLARI ÖDENMELİ

Diyarbakır’ın gözbebeği Sur İlçesinde hendek-barikatların yapılması sonucunda meydana gelen çatışmalarda birçok ev, işyeri, tarihi mekânların hasar gördüğü ve bir kısmının da tamamen yıkıldığına üzülerek tanıklık yaptıklarını belirten Altaç, “Sur İlçemizde meydana gelen söz konusu olaylar nedeniyle gerek hasar gören ve gerekse tamamen yıkılan taşınmazların bir an önce mümkünse onarılması, onarılması mümkün değil ise hemşerilerimizin doğan haklarının ödenmesi öncelikli talebimizdir. Bu amaca hizmet edeceğini düşündüğümüz 21 Mart 2016 gün ve 2016/8659 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Sur İlçemizde çatışmaların yoğun yaşandığı mahallelerde ”Acele Kamulaştırma Kararı” alınmıştır” dedi.

KARARIN YASAL DAYANAĞI VAR

Altaç, Kentin kamuoyunda bu kararın lehinde ve aleyhinde yapılan değerlendirmeleri bir tarafa bırakarak toplumu doğru bilgilendirme ve Bakanlar Kurulu kararının mağdur olan hemşerilerin mağduriyetlerinin giderilmesine keza aynı şekilde tarihi ve kültürel değerlerlerin bir an önce tekrar topluma kazandırılması için uğraş verilmesi gerektiğine değinerek, “Bakanlar Kurulu Kararı, 6830 sayılı Yasa’nın 27. maddesine dayanmaktadır. Söz konusu yasa hükmü ”….ihtiyaca ve  ya aceleciliğine bakanlar kurulunca alınacak karar ve ya özel kanunlarda öngörülen olağanüstü durumlarda gerekli olan taşınmaz malların kamulaştırılmasında Bakanlar Kurulunun  alacağı karar…” düzenlemesini  hükme bağlamıştır.Görüleceği üzere söz konusu Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu karar yasal dayanağı olup Sur İlçemizde meydana gelen ve olağanüstü olarak değerlendirilmesi gereken olaylardan dolayı söz konusu karar alınmıştır” diye konuştu.

MAĞDUR VATANDAŞLARIN HAKLARI TEMİNAT ALTINA ALINDI

Sur ilçesinin bazı mahallelerinde hali hazırda bile sokağa çıkma yasağının devam ettiği gerçeği karşısında olağanüstü durumun olmadığı şeklinde hiç bir düşüncenin kabul görmesi mümkün olmadığını ifade eden Altaç, “Hatta Bakanlar Kurulunun  ”Acele Kamulaştırma Kararı” ile mağdur olan tüm hemşerilerimizin hak ve hukukları hükümetçe teminat altına alınmıştır. Aksi bir durumda yıllarca sürecek davalar ve anlaşmazlıkların hemşerilerimizi daha da mağdur edeceği aşikârdır. Kaldı ki ”Acele Kamulaştırma Kararına” dayanılarak yapılacak iş ve işlemleri yerinde olmadığını ileri sürenler veya kabul etmeyen hemşerilerimizin yasal yollara başvurma imkânı da devam etmektedir” dedi.

VATANDAŞLARIN NİTELİKLİ YAŞAM ALANLARINDA İKAMET EDİLMELERİ GEREKİR

ASKON Şube Başkanı Altaç, 21 Mart 2016 gün ve 2016/8659 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile hiçbir vatandaşın mağdur edilmediğini vurgulayarak, “Riskli yapıların yerine daha güvenli ve tarihi dokuya uygun yapıların ikamesi, tescilli yapıların tarihi dokularına uygun yapım ve onarımı, taşınmazların gerçek değerleri üzerinden kamulaştırılmasının sağlanması ve hemşerilerimizin kentsel yaşam kalitelerinin artırıldığı, nitelikli yaşam alanlarında ikametlerinin sağlanması hepimizin üzerinde sorumluluk olduğu bilinci göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Aksi durumda sığ siyasi çekişmeler ve yapıcı olmayan muhalefet anlayışla ne Sur İlçemize, ne de Sur İlçemizde mağdur olmuş hemşerilerimizin sorunlarına çözüm üretmenin mümkün olunamayacağının bilinmesi gerekmektedir” diye konuştu. (Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

637 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
..