Dolar : Alış : 4.8000 / Satış : 4.8086
Euro : Alış : 5.5924 / Satış : 5.6025
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir39°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14274 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Atatürk’ün 6 Aylık Üretimi, Dicle’nin 1 aylık tüketimine yetmedi

07 Ağustos 2017 - 745 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Atatürk’ün 6 Aylık Üretimi, Dicle’nin 1 aylık tüketimine yetmedi

Yaz aylarında havaların oldukça sıcak olması nedeniyle tarımsal sulamanın yanında vatandaşların serinleme ihtiyacını elektrik enerjisi ile karşılaması nedeniyle Dicle Elektrik bölgesindeki elektrik tüketimi Temmuz ayında tüm zamanların en üst seviyesine ulaştı. Öyle ki Türkiye ve Avrupa’nın en büyüğü olan Atatürk Barajında 2017 yılının ilk 6 ayında üretilen elektrik, Dicle Elektrik Dağıtım bölgesindeki 6 ilin bir aylık tüketimini karşılamaya yetmedi.

EN FAZLA TÜKETİM YİNE ŞANLIURFA’DA

Dicle Elektrik Sistem İşletme Müdürlüğü tarafından 2017 yılı içerisinde elektrik dağıtım bölgesinde yer alan 6 ildeki elektrik tüketim istatistikleri çıkarıldı. Buna göre özelleştirmenin gerçekleştiği 2013 yılından bu yana ay bazındaki en yüksek elektrik tüketimi 2 milyar 559 milyon KWh ile geçtiğimiz Temmuz ayında gerçekleşti. Dicle bölgesinde en fazla tüketim 1 milyar 064 milyon KWh ile Şanlıurfa’da gerçekleşirken, bu ili sırası ile Mardin, Diyarbakır, Batman, Şırnak ve Siirt izledi. En çok elektrik ise tarımsal sulamadan sonra ortam soğutması için klimalarda kullanıldı.

REKORA RAĞMEN KISINTISIZ ENERJİ

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Dicle Elektrik Dağıtım Sistem İşletme Müdürü Ahmet Seçkin Türk, özellikle sıcakların en üst seviyeye ulaştığı Temmuz ayında, özelleştirmenin yanında bölgedeki tüm zamanların tüketim rekoru kırıldığını söyledi. Türk, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’nın da en büyüğü olan Atatürk Barajı’nda 2017 yılının ilk 6 ayda 2 milyar 324 milyon kWh elektrik üretildiğine dikkat çekerken, ‘’Bizim bölgemizde geçen ay 2 milyar 559 milyon KWh elektrik tüketildi. Bu rakamlara baktığımızda, Atatürk Barajı’nda 6 ayda üretilen elektriğin, Dicle bölgesinin Temmuz ayındaki tüketimine dahi yetmediğini görebiliriz. Bu tüketimin gerçekleşmesindeki en büyük etkenler kaçak, israf ve bilinçsiz tüketimdir. Bu tüketime rağmen müşterilerimize EPDK yönetmelikleri doğrultusunda kısıntısız elektrik vermeyi sürdürdük, sürdürmeye de devam ediyoruz.’’ dedi.

KAÇAK KULLANIM DEVAM EDERSE…

Sistem İşletme Müdürü Ahmet Seçkin Türk, kaçak elektrik kullanıcılarının etkisinin oldukça yüksek olduğu belirtirken ise, ‘’Kaçak elektrik kullanımı bu şekilde devam ederse korkarım ileride gerek Dicle Elektrik Dağıtım olarak bizim, gerekse TEİAŞ’ın altyapısı ihtiyaca yanıt veremez noktaya gelebilir.’’ diye konuştur.

739 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Avcılar
08 Ağustos 2017 - 11:55

Kim diyarbakır altı aylık üretilen elektirik diyarbakır bir ay yeter diyen
beceriksiz mühendisi. Önce miad dolmuş kabloları değiş. Tüketim dediğin yüzde 5 düşer. Kaçak elektriğe göz. yumdugun yerleri keserken 5 daha az olur kurumsallasamamis. Becerizsizlerle dolu dicle elektirik çalışanı. Maaş almasını biliyorsun kaçak kullanani yakala cezayı kes. Bunu da mi ben söyleyeyim yetkin var yakala

İlgili Terimler :
..