Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7545 / Satış : 4.7630
Euro : Alış : 5.4969 / Satış : 5.5068
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Atölyeler kapılarına kilit vuruyor!

11 Aralık 2016 - 893 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Atölyeler kapılarına kilit vuruyor!

Bölgede yaşanan çatışmalar ve gerçekleştirilen bombalı saldırılar tekstil sektörünü de vurdu. İçinde oldukları durumu www.haberdiyarbakir.gen.tr’ye anlatan Diyarbakır’ın çeşitli semtlerinde  ‘üretim’ yapan bazı Tekstil Atölyelerinin sahipleri, çatışmalı sürecin kentteki tekstilcilerin yüzde 90’ınını etkilediğine belirterek, sürecin devam etmesi durumunda alternatif arayışlara döneceklerini vurguladı

Son bir yıldan bu yana yaşanan çatışmalı süreçten tüm sektörlerde olduğu gibi yeni yeni gelişmeye başlayan tekstil sektörünü de derinden etkiledi. Fason üretim yapan ‘merdiven’ altı olarak nitelendirilen tekstil atölyeleri bir bir kapanma noktasına geldi. 1 yıldır ürettiklerini satamayan bu yüzden kapanmanın eşiğine gelen binlerce tekstil atölyesi sahipleri, mallarının ellerinde kaldığını ifade ederek, mağdur olduklarının altını çizdi. Diyarbakır’da 11 yıldan bu yana fason üretim yapan atölye işletme sahibi Mehmet Reşit Nazlı ve Kadir Alkan, Çatışmalı sürecin Diyarbakır’daki tekstilcilerin yüzde 90’ınını etkilediğine işaret ederek, sürecin devam etmesi durumunda alternatif arayışlara döneceklerini söylediler. Çatışmalı sürecin bitmesi durumunda kentin tekstil anlamında iyi bir seviyeye geleceğine değinen Nazlı ve Alkan, işçi ve ham madeye ulaşılabilirlilik anlamında sıkıntı yaşanmadığını belirttiler.  Diyarbakır’ın çeşitli semtlerindeki bodrumlarda ‘üretim’ yapan Tekstil Atölyelerinin sahipleri Nazlı ve Alkan, www.haberdiyarbakir.gen.tr’ye içinde bulundukları durumu şöyle anlattılar;

Kaç yıldır bu işi yapıyorsunuz?

11 yıldır tekstil işini yapıyoruz.

Son kaç yıldan bu yana işlerde durgunluk yaşanıyor?

Son 3 yıldır piyasa zaten kötüydü. Ancak son 1 yıldır tamamen mağdur olduk.

Ne üzerine imalat yapıyorsunuz?

Etek, gömlek, pantolon, fason üretim yapıyoruz. Diyarbakır’daki yerli firmalara satıyoruz.

Galiba üretemiyorsunuz?

Evet, şuan üretemiyoruz.

“Firmalar malları satamıyor”

 Gerekçe ne?

İmalatı durdurduk. Mal satışı olmuyor. Rays’ın imalatını yapıyorduk. Aytaç’lara veriyorduk. Onlarda İstanbul’a gönderiyorlardı. Hakê giyim var. Bu saydığım tüm firmalar mal almıyor artık. Satış yapamıyorlar. Satış yapamayınca da stok yapmanın bir anlamı yok. Maddi sıkıntı yaşıyorlar. İmalatı durdurduk. Fason üretim yaptığımız için elimizde stok mal kalmadı. İmalatçıların elinde birikmiştir muhakkak. Sipariş üzerine yaptıkları için ellerinde mal bulundurulmuyor.

“Alternatif arayışlarına gireceğiz”

 Sürecin devam etmesi durumunda ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Süreç böyle devam ettiği müddetçe alternatif arayışlara gireceğiz. Yine iş alanları ve pazarlar aramaya başlayacağız. Bu arayışlar yurt içi veya yurt dışı da olur. Ama sezon Ocak ayından sonra açılıyor. Yine Ocak ayına kadar iç piyasaya bakarız.
“Süreçten önce 30 kişi istihdam ediliyordu”

Atölye de kaç kişi istihdam ediyordunuz?

Yaz mevsiminde 30 kişi istihdam ediyorduk. Şuanda üretim durduğu için 10-15 elemanımız kaldı. Cumartesi ara verdik, büyük ihtimalle, Ocak ve Şubat ayına kadar üretim yapmayacağız.

“Tekstilcilerin yüzde 90’ı mağdur”

Tekstilcilerin yüzde kaçı mağdur durumda bulunuyor?

Diyarbakır’daki tekstilcilerin yüzde 90’ı bizimle aynı durumda bulunuyor. Şuan çalışan JİBER’dir. O da marka olmasından dolayı çalışıyor. Alkan Tekstil var. Fasoncular da LC WAİKİKİ, DEFACTO’nun mallarını getiriyorlardı. Şuan onları da getiremiyorlar. Gerek çatışmalı süreç, gerekse de siyasi olaylardan dolayı mal göndermiyorlar. Geçen yıl buraya VAKO geldi. İmalat yapacaklardı ancak çatışmalı süreçten dolayı vazgeçtiler. Durgunluk çatışmalı süreçten kaynaklanıyor. Çatışmalı süreç olmasaydı tekstil sektörü güzel bir çıta yakalamıştı.
“200 atölye var”

Diyarbakır’da fason üretim yapan kaç tekstil atölyesi var?

Diyarbakır’da irili-ufaklı olarak, 150–200 üretim yapan atölye var. Bunların çoğu da merdiven altı tabir edilen apartmanları bodrum katlarında üretim yapıyorlar. Ancak büyük yerler de var. Onları da görmezlikten gelmemek lazım. Süreç düzelirse, Diyarbakır’ın tekstil ve işçi potansiyeli çok yüksek. Ham maddeye ulaşmada sıkıntı yaşanmıyor.

Nazlı: 1 yıldır üretim yapamıyoruz

Ev tekstil imalatı yapan Mehmet Reşit Nazlı ise, “Yaklaşık 10 yıldır tekstil işini yapıyorum. Şuan için atölyemiz boş. Ortalama olarak bir yıldır elemanlarımızın tümünü işten çıkarmak zorunda kaldık. Sorunumuz ürettiğimiz malı satamamızdan kaynaklanıyor. Bildiğiniz gibi bölgede son bir yıldan buyana çatışmalı bir süreç yaşanıyor. Bu yüzden ürettiğimiz malları satamıyoruz. 1 yıl önce yani olaylar başlamadan önce günlük 500 yatak örtüsü üretiyorduk.

“100 bin liralık maddi zararımız var”

10 kişi istihdam ediyorduk. Bu sorun tüm tekstil sektörünü ilgilendiriyor. Hepimizi etkiledi. 1 yıldır atölyeyi kapattık. İş bulabilsek tamamen kapatacağız. Hergün atölyeye gelip gidiyoruz. Ürettiğimiz mallar elimizde kaldı. Toplam 100 bin liralık zararımız var”

(Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

884 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika