Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7488 / Satış : 4.7573
Euro : Alış : 5.4929 / Satış : 5.5028
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14271 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Atölyelerde kadınlar üretime başladı

25 Ağustos 2016 - 463 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Atölyelerde kadınlar üretime başladı

atölyeler

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikalar Daire Başkanlığı tarafından kentte kadın istihdamını arttırmak amacıyla açılan tekstil atölyesinde çalışanlar kadınlar, belediyenin ihtiyaç duyduğu tüm tekstil ürünlerini üretmeye başladı.

Bağlar ilçesi Yeniköy Mahallesi ile Hani ilçesindeki tekstil atölyelerinde üç aydır çalışma yürüten 16 kadın, eğitimlerin ardından, itfaiye erlerinin kıyafetleri ile yakında hizmete açılacak Kız Öğrenci Yurdu’nun nevresimlerini dikimini büyük bir hızla sürdürüyor. Kadınlar, Büyükşehir Belediyesi dışında kentteki işletmelerden aldığı siparişleri de hummalı bir çalışmayla yetiştirmeye çalışıyor.

Atölyelerdeki üretim hakkında bilgi veren Kadın Politikaları Daire Başkanlığı Kadın Ekonomisini Güçlendirme Şube Müdürü Fatma Esmer, yaklaşık üç ay önce tekstil atölyeleri kurulduğunu, 10 dikiş makinesinin bulunduğu Yeniköy’de 11 kadının, 2 dikiş makinesinin bulunduğu Hani’deki atölyede 5 kadının çalıştığını söyledi. Gönüllü eğitmenler eşliğinde verilen dikiş eğitimlerinin ardından kadınların üretime geçtiğini belirten Esmer, atölyelerde hem belediyenin hem de bazı işletmeler tarafından verilen siparişlerin dikildiğini kaydetti.

GELİR EŞİT BİR ŞEKİLDE DAĞITILIYOR

Atölyede kolektif bir üretimin söz konusu olduğunu ve elde edilen gelirin kadınlara eşit bir şekilde dağıtıldığını vurgulayan Esmer, Kadın Ekonomisini Güçlendirme Şube Müdürlüğü’nün sadece atölyeyi açtığını, malzemelerin kurulum aşamasında kadınların yanında yer aldığını ve üretilen ürünleri pazarlama konusunda yardımcı olduğunu anlattı. Pazarlama çalışmalarının iki yönlü olduğuna dikkat çeken Esmer, “Bu çalışmalardan biri bizden haberdar olan kişilerin talebidir. İkincisi ise kadın arkadaşlarla birlikte bazı işyerlerinde atölyeyi tanıtmaya yönelik çalışmalarımızdır. Tüm bunlar olumlu geri dönüşlerle birlikte siparişlerimizin artmasını sağlıyor.” dedi.

SİPARİŞLER ALINIYOR

Kadınların kolektif çalışmalarını ve emeklerini desteklemek amacıyla Büyükşehir Belediyesi’nin kadınlara çeşitli siparişler verdiğini aktaran Esmer, itfaiye erlerinin günlük giydiği tişörtlerinin ve iş kıyafetlerinin atölyede dikildiğini kaydetti. Yine Büyükşehir Belediyesi’nin açmakta olduğu Kız Öğrenci Yurdu’nda kullanılacak nevresim takımlarının kadınlar tarafından üretileceğini söyleyen Esmer, “Ben buradan şunun duyurusunu yapmak istiyorum. 11 kadın kendi emeğiyle ve yaptıklarıyla bir atölye oluşturmuş, herkesin bu girişimi desteklemesini istiyorum.” diye konuştu.

BENZER ATÖLYELER ARTACAK

Kadın emeğinin görünür kılınması amacıyla Sakarya Caddesi’nde stant oluşturulacağını belirten Esmer, çalışmaların bununla sınırlı kalmayacağını, kent merkezindeki atölye sayısının artırılacağını ve ilçelerde de buna benzer atölyelerin kurulacağını sözlerine ekledi.

460 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika