Dolar : Alış : 3.7777 / Satış : 3.7845
Euro : Alış : 4.6367 / Satış : 4.6450
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir11°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 13882 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BES: “Maliye şirin görünmek istiyor”

25 Şubat 2016 - 485 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»BES: “Maliye şirin görünmek istiyor”

Büro Emekçileri Sendikası (BES), Vergi Haftası kutlamalarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Vergi Haftası kutlamalarına katılmayacaklarını ifade eden BES Şube Eşbaşkanı Dilan Yakut, Bu yıl vergi haftası ile 2016 yılı bütçe görüşmelerinin aynı döneme denk gelmesinin bütçe gelirleri içerisinde en büyük paya sahip vergi ve bütçenin harcama kalemlerini birlikte değerlendirmelerini sağlarken, emekçilerin vergileri ile oluşturulan bütçelerin nasıl sermayeye, savaşa aktarıldığını savundu.

TÜRKİYE’DE VERGİ YÜKÜ EMEKÇİLERİN SIRTINDADIR!

Gelir durumuna bakmazsızın herkesten eşit oranda alınan dolaylı vergilere dayanan vergi sisteminde dolaylı vergilerin oranı toplam vergilerin içerisinde yüzde 70’kadar çıktığına değinen Yakut, “Kalan yüzde 30’luk pay içerisinde ise özellikle emekçilerden alınan gelir vergisinin payı yüksek bir orana sahiptir. Artan oranlı gelir tarifesinde ilk iki dilim tutarı düşük tutularak düşük gelire sahip emekçiler yüzde 15’lik gelir vergisi oranı ile başladıkları yılın ortalama yarısını yüzde 20’lik gelir vergisi oranı ile tamamlamaktadır. Üzerinde kıyamet koparılan, açlık sınırı rakamlarının bile altında 1300 TL’lik asgari ücret 11. aydan itibaren bir üst vergi diliminden vergilendirilmekte tabiri caiz ise açlıktan vergi alınmaktadır” dedi.

GÜVENLİK VE SAVAŞ BÜTÇESİ

Yakut, 2016 Merkezi Yönetim Bütçe Tasarısının, aynı zamanda, tam anlamıyla bir güvenlik ve savaş bütçesi olarak hazırlandığına değinerek, “Türkiye’nin içeride ve dışarıda savaş ve şiddet politikalarında ısrarcı olduğu, 7 Haziran seçimleri sonrasında başlayan çatışmalı sürecin, 1 Kasım ile birlikte topyekun bir savaş stratejisine dönüştürülerek derinleştirildiği bir dönemde hazırlanan 2016 bütçesi bir taraftan işçi ve emekçileri ağır vergi yükü altında ezmeyi hedeflerken, diğer taraftan savunma ve güvenlik harcamalarındaki belirgin artış üzerinden başta bölge illeri olmak üzere, tüm ülkede baskıcı, otoriter bir yönetim anlayışını yerleştirmeyi hedeflemektedir” şeklinde konuştu.

MALİYE ETKİNLİKLERLE KAMUOYUNA ŞİRİN GÖRÜNMEK İSTİYOR

 Maliye Bakanlığının maliye emekçilerinin bile angarya olarak gördüğü şekilsel, göstermelik vergi haftası etkinleri ile kamuoyuna şirin görünme yerine içine dönmesi gerektiğini belirten Yakut, “AKP iktidarının maliye emekçilerinin tüm itirazlarına ve direnişine karşın İMF talimatı ile çıkardığı 5345 sayılı kanuna göre oluşturulan Gelir İdaresi Başkanlığı ile Maliye Bakanlığı’nda yaşanan yeniden yapılanma süreci 10 yıllık bir süreçte halen tamamlanamamıştır. Bir iddiaya veya ortaya konulan hedeflere 10 yıldır ulaşılamamış olması bile başlı başına girilen sürecin başarısız olduğunun tescilidir. Maliye Bakanlığı bir an önce hatalı gidişattan vazgeçip bir bütün maliye emekçilerini gözeten yerden bakanlıktaki bu parçalı yapıya son verecek bir süreci başlatmalıdır. Büro emekçileri sendikası olarak;  Maliye Bakanlığı’nı Vergi Haftası vesilesi ile adil bir vergi sistemi tartışmasına paralel olarak nasıl bir teşkilat yapısı tartışmasına davet ediyoruz” diye konuştu. (Sait BAYRAM’ın Haberi)

BES (1)

313 Total Views 3 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika