Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7524 / Satış : 4.7609
Euro : Alış : 5.4833 / Satış : 5.4932
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir35°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14272 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BES: “Ücret adaletsizliği giderilsin”

04 Mart 2016 - 645 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»BES: “Ücret adaletsizliği giderilsin”

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Diyarbakır Şubesi tarafından, Maliye Bakanlığı’nın ve Gelir İdaresinin bütçeleri görüşmeleri öncesinde Merkez taşra uzmanları ve uzman memur arasında oluşan ücret adaletsizliklerin ortadan kaldırılması, Defterdarlık ve gelir uzmanlığı sınavı açılması, sınavlara katılım konusunda bütün maliye emekçilerine fırsat eşitliğinin sağlanması için basın toplantısı düzenlendi.

BAKANLIK YAP-BOZ TAHTASINA DÖNDÜ

Basın toplantısında açıklamayı yapan BES Diyarbakır Şube Eş Başkanı Dilan Yakut, 2005 yılında 5345 Sayılı Gelir İdaresi Başkanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunla birlikte başlayan yeniden yapılandırma çalışmaları on yıllık süre içerisinde özellikle maliye emekçileri açısından çalışma hayatını altüst etmiş, pilot uygulamalar bakanlığı yapboz tahtasına çevirdiğini söyledi.

MALİYE EMEKÇİLERİ ARASINDA BÜTÜNLÜK BOZULUYOR

Defterdarlık birimlerinde ve Gelir İdaresi Başkanlığında görev yapan maliye emekçileri uzman-memur, merkez uzmanı-taşra uzmanı şeklinde ayrıştırıldığı, bu ayrıştırma ciddi ücret farklılıklarını ortaya çıkardığına değinen Yakut, “Yaşanan süreç maliye emekçisi kimliğimizi ortadan kaldırmış, gelir gider ayrımı ile başlayan bölünme, iki tarafta da maliye emekçileri arasında yeni ayrıştırmaları beraberinde getirmiştir. Fırsat eşitsizlikleri, ücret adaletsizlikleri maliye emekçilerini birbirine yabancılaştırmış, tabiri caiz ise her kes kendi derdine düşmüştür. Unvan ve kadro bazlı dernek vb. örgütlenmelerin olumlu yanları olmakla birlikte, maliye emekçileri arasındaki bütünlüğü bozucu etkisi her geçen gün artmaktadır” dedi.

FIRSAT EŞİTLİĞİ SAĞLANMALI

Yakut, Özel hizmet tazminatlarının Memurlara 49, Gelir Uzmanlarına 120 puan uygulanması Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı taşra teşkilatlarında aynı işi yapan Gelir Uzmanları ile Memurlar arasında bin-bin 500 TL’ye varan ücret farkları oluşturulduğuna işaret ederek,  “Maliye Bakanlığı merkez birimlerinde Maliye Uzmanlığı, taşra birimlerinde ise Defterdarlık Uzmanlığı kadroları yaratılmış, Maliye Uzmanları 3600 ek gösterge ile çalışırken Defterdarlık Uzmanları 2200 ek gösterge ile çalışmaktadır. Gelir idaresi Başkanlığı merkez birimlerinde Devlet Gelir Uzmanlığı, taşra birimlerinde ise Gelir Uzmanlığı kadroları yaratılmış, Devlet Gelir Uzmanları 3600 ek gösterge ile çalışırken Gelir uzmanları 2200 ek gösterge ile çalışmaktadır. 2016-2017 Satış Sözleşmesinde Gelir Uzmanları ve Yardımcılarının özel hizmet tazminatlarının 10 ve 7 puan artırılması ücret farkını daha da artırmış durumdadır. Üniversite mezunu olmayan maliye emekçilerine sınav hakkı tanınmayarak halen binlerce maliye emekçisinin uzun yılların birikimine dayanan “uzmanlığı” yok sayılmaktadır. Sınava girme hakkı elde etmek için yıllarca didinen ve üniversiteyi bitirerek sınava girme hakkı elde eden maliye emekçileri yeni sınav açılmayarak bir kez daha mağdur edilmektedir. Ücret Adaletsizliğini açık bir biçimde ortaya koyan bu tablo maliye emekçilerini  “Artık Yeter” noktasına getirmiştir. Ücret adaletinin sağlanması talebimiz her zamankinden daha yakıcı hale gelmiş durumdadır” dedi.

ÜCRET ADALETSİZLİĞİ ORTADAN KALDIRILMALI

6 Mart 2016 Pazar Günü,  Maliye Bakanlığının ve Gelir İdaresinin bütçeleri görüşüleceğini hatırlatan Yakut,  şöyle dedi: “Bütçe görüşmeleri öncesinde, buradan taleplerimiz için bir kez daha ses veriyor öncelikle; Merkez-Taşra uzmanları ve uzman-memur arasında oluşan ücret adaletsizliklerinin ortadan kaldırılmasını,  Defterdarlık ve Gelir Uzmanlığı sınavı açılmasını, sınavlara katılım konusunda bütün maliye emekçilerine fırsat eşitliğinin sağlanmasını istiyoruz. Gerek hükümetin, gerekse de Maliye Bakanlığı’nın taleplerimizin gereği noktasında adım atmadığı durumda, işyerlerinden başlayarak tartışacağımız bir mücadele programını kararlılıkla hayata geçireceğimizi buradan bir kez daha kamuoyu ile paylaşıyoruz” şeklinde konuştu. (Sait BAYRAM’ın haberi)

BES

441 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
..