Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Besicilerde ‘Bulaşıcı Yavru Atma’ endişesi

19 Ekim 2015 - 2.073 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Besicilerde ‘Bulaşıcı Yavru Atma’ endişesi

Ergani İlçesi’ndeki bazı köylerde sıklıkla görülmeye başlanan Bulaşıcı Yavru Atma (Vibriosis) hastalığı nedeni ile küçük ve büyükbaş hayvan sahipleri mağdur oldu. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün kendilerine destekte bulunması gerektiğini ifade eden besiciler, hastalığa çare bulunmaması nedeniyle hayvanlarının telef olabileceğini söylediler.

Diyarbakır’ın Ergani İlçesine ve Şanlıurfa’nın Siverek İlçesine bağlı bazı köylerde görülmeye başlanan ve hayvan hayvana bulaşan bir hastalık olan Bulaşıcı Yavru Atma ((Vibriosis) hastalığı besicileri korkutuyor. Besiciler, hastalığa çare bulamadıklarından yakınırken, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden destek istediler.

KÖYLÜLER PANİKTE

Diyarbakır’ın Ergani ilçesine bağlı İncehıdır, Bitikçi, Kumçi, Alitaş ve Siverek ilçesine bağlı güney kesiminde bulunan birçok köyde çok sayıda küçük ve büyükbaş hayvanın Bulaşıcı Yavru Atma hastalığına yakalandığı bildirildi. Hastalık karşısında çaresiz kalan köylüler, mağdur olduklarını belirtiyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkililerinden hastalığa çare bulmasını isteyen köylüler, Soruna çare bulunmaması halinde küçükbaş hayvanların tamamının telef olacağını söylediler.

VETERİNER HEKİMLER: VERİM KAYBINA YOL AÇIYOR

Veteriner hekimler de, söz konusu hastalığın bulaşıcı olduğunu ifade ederek, ‘’ Hastalığın ciddi miktarda yavru kaybı ve verim kaybına sebebiyet verir. Ancak tedavisi kısmen de olsa mümkündür’’ dediler.

BULAŞICI YAVRU ATMA HASTALIĞI NEDİR?

Vibriosis (Bulaşıcı Yavru Atma) Ve Aşısı Hastalığı Nedeni :

Gebeliğin son aylarında koyunlarda yavru atma görülür. Hastalık ilk girdiği sürüde % 10-15 oranında ölümler yapar.

Vibriosis (Bulaşıcı Yavru Atma) Ve Aşısı Hastalığı Tedavi Yoları/ Sağaltım :

Hastalıktan korunma aşı ve hastalıklı hayvanların ayrılmasıyla sağlanır. Aşı, dişi koyunlara koç katımından 3-4 hafta önce uygulanır. Gebe koyunlara ise doğuma 3 hafta kalıncaya değin yapılır. Aşı, ön koltuk deri altına 2 cm dozunda uygulanır. (Sait BAYRAM)

Besicilerde ‘Bulaşıcı Yavru Atma’ endişesi (1) Besicilerde ‘Bulaşıcı Yavru Atma’ endişesi (2)

1144 Total Views 3 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika