Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CAçık

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Besicilerin sorunları masaya yatırıldı

13 Ağustos 2015 - 804 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Besicilerin sorunları masaya yatırıldı

Haber MERKEZİ

Et ve Süt Kurumu Diyarbakır Et Kombinası Müdürlüğünde Besicilerle bir toplantı yapıldı. Et ve Süt Kurumu Diyarbakır Et Kombinası Müdürü Hamdullah Güven öncülüğünde gerçekleştirilen toplantıya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, İl Müdür Yardımcısı Sedat İldız, GAP Uluslararası Eğitim Merkezi Enstitüsü Müdürü Mehdi Sümerli, Diyarbakır Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Vahyettin Bayat, Diyarbakır Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Yılmaz, Diyarbakır Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Abdullah Çetinkaya, Ticaret Borsası Yetkilileri, Güler Et Mezbahanesi ile May-Can Mezbahanesi yetkilileri ve çok sayıda değerli besicilerimizin iştirakleri ile toplantı yapıldı.

KURBAN KESİMİNDE SIKINTI YOK

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, yaklaşan kurban bayramı nedeni ile Diyarbakır’da tüm tedbirlerin alındığı ve kurban kesimi sıkıntısının olmadığını söyledi.

BESİCİLİĞİN SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ELE ALINDI

Toplantıda hayvancılıkta besicilikteki sorunlar ve bunlara dair çözüm önerileri değerlendirildi. Sivil toplum kuruluşları ve sektör paydaşlarının, bölge hayvancılığı konusunda bir araya gelerek değerlendirmeler yapması, hayvancılık sektörünün gelişimine büyük katkı sağlayacağı vurgulandı. Bu tür toplantıların ne kadar önemli olduğu vurgulandı. Öncelikle Et ve Süt Kurumunun besiciler acısından önemine vurgu yapıldı. Kurumun uyguladığı sözleşmeli besiciliğin, besicilere Pazar garantisi sunduğu ve bununda üretimdeki istikrarı sürdürdüğü belirtildi.

 SÖZLEŞMELİ BESİCİLİK MODELİ YAYGINLAŞIYOR

Üretici birlikleri ile imzalanan protokoller sayesinde sözleşmeli besicilik modelinin oldukça yaygınlaştığı ifade edildi. ESK besicilerle piyasa şartlarına uygun sözleşmeler imzaladığı ve ilave prim bedeli ödediği için besicileri fiyat dalgalanmalarından korumakta ve daha planlı bir üretime teşvik etmektedir. Sözleşmeli besicilik sayesinde hem tedarik konusunda sıkıntı yaşanmadığı hem de besici mağdur edilmediği için tedarikin sözleşmeli olarak yapılması ile istikrarın sağlatılacağına dikkat çekti. Ayrıca son dönemde Bakanlığımızın verdiği destek sayesinde küçükbaş hayvan üretiminin ülkemiz genelinde yaygınlaştığı ve Kombinalarda küçükbaş hayvan alımları ile Et ve Süt Kurumu mağazalarında dana etine göre küçükbaş hayvan etinin daha ucuz olarak müşteri ile buluşturuldu ifade edildi.

ET FİYAT ARTIŞININ ÖNÜNE GEÇİLDİ

Toplantıda besicilerin sıkıntıları ve diğer sektör temsilcilerinin önerileri dinlendi. Ayrıca Et ve Süt Kurumunun tüketiciye sağlıklı ve piyasa şartlarına göre daha ucuz et sunduğu, bu hafta başından itibaren de dana eti ve kıyma satışında yüzde 5 indirim yapıldığı ve yapılan indirimle piyasada oluşan spekülatif fiyat artışın önüne geçildiği belirtildi.

IMG_5328 IMG_5344

511 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika