Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir25°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BES’ten kararnameye tepki

02 Haziran 2016 - 480 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»BES’ten kararnameye tepki

bes-acklama2

AYM kararlarına rağmen yasalaşan 666 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname’nin yüzbinlerce kamu emekçisini mağdur edeceğini söyleyen BES Başkanı Fikret Aslan, kararnamenin ciddi ücret adaletsizliği yaratacağı uyarısında bulundu. Büro Emekçileri Sendikası (BES) Genel Merkezi, binlerce kamu emekçisini ilgilendiren 666 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname’nin yasalaşmasıyla kamu emekçilerinin karşılaşacağı mağduriyetlere ilişkin sendika genel merkezinde basın toplantısı yaptı. “Maliye Bakanlığı’nda ücreti adaleti sağlansın” pankartının asıldığı toplantı salonunda açıklamayı BES Genel Başkanı Fikret Aslan yaptı.

AKP iktidarının yetkisi olmadığı halde yüzbinlerce kamu emekçisini ilgilendiren düzenlemeleri kararname ile yasalaştırdığına dikkat çeken Aslan, Anayasa Mahkemesi’nin kararına rağmen SGK ve İŞ-KUR emekçilerinin ikramiyelerinin tekrar ödenmesine kayıtsız kalındığını ifade etti. Aslan, ayrıca siyasi iktidarın Anayasa Mahkemesi kararlarının gereğini yapmamakla suçladı.

DERİN ÜCRET FARKI OLACAK

Söz konusu kararname ile merkez teşkilatlarında “uzman” kadrolarının oluşturulacağını belirten Aslan, merkez uzmanlar ile taşra uzmanları arasında derin ücret farklılıkların doğacağı uyarısında bulundu. Aslan, “Kamuoyunda eşit ve eşit ücret kararnamesi olarak yansıtılan kararnamenin içinde bulunduğumuz süreçte ücret adaletsizliğini giderek daha derinleştirdiği bir sürecinde başlangıcı olmuştur” dedi.

‘ÜCRET ADALETSİZLİĞİ ORTADAN KALDIRILMALI’

Maliye Bakanlığı’nı ve siyasi iktidarı bir kez daha uyardıklarını söyleyen Aslan, Gelir İdaresi Başkanlığı’nı sürecinin başarısız olduğunu söyleyerek, taleplerini sıraladı. Aslan, “Maliye Hizmetleri sınıfı oluşturulacak, maliye hizmetlerinin ve maliye emekçilerinin bütünleşmesi için bir an önce adım atılmalıdır. Her türlü ücret adaletsizliği ortadan kaldırılmalı. Uzmanlık kadroları tek bir çıtada birleştirilmeli, uzmanlık sınavları düzenli olarak açılmalıdır” ifadelerini kullandı.  Aslan, son olarak taleplerinde ısrarcı olduklarını belirterek, 15 Haziran tarihinde Maliye Bakanlığı’na bağlı tüm işyerleri önünde basın açıklamaları ile taleplerini tekrar dile getireceklerini ifade etti. (DİHA)

435 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika