Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7524 / Satış : 4.7609
Euro : Alış : 5.4833 / Satış : 5.4932
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir35°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14272 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Bölge kanıyor!”

11 Eylül 2016 - 739 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»“Bölge kanıyor!”

Şükrü adanır

Ortadoğu Sanayici ve Girişimci İşadamları Derneği (OSGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Adanır, Başbakan Binali Yıldırım’ın Diyarbakır’da açıkladığı “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Yatırım Destek Hamlesi”ni değerlendirdi. Adanır, daha önce açılan ekonomik paketlerin hedefine ulaşmadığını ve bunun sonucunda bölgede son açıklanan paketinde gerçekten uzak olduğunu belirterek, “Bölge kanıyor ve kan tükenmek üzere” dedi. Başbakan Binali Yıldırım’ın, Diyarbakır’da 23 ili etkileyecek “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Yatırım Destek Hamlesi” ile ilgili sivil toplum kuruluşlarından görüşler gelmeye devam ediyor. Başbakan Yıldırım’ın açıkladığı paket, bölgeye özel sektörle birlikte 4 yılda 140 milyar yatırım yapılacağı ön görüyor.

“ZİYARET BÖLGE HALKI ÜZERİNDE MEMNUNİYET YARATMADI”

OSGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Adanır, Başbakan Yıldırım’ın 4 Ağustos Pazar günü Diyarbakır’a düzenlediği gezinin, bölge halkı üzerinde yeterli düzeyde bir memnuniyet yarattığını düşünmediğini ve Bölgenin içinde olduğu ateş çemberinin büyüklüğü ve derinliğinin yeterli düzeyde algılanmadığına inandığını ve her seferinde aynı hataların tekrarlandığını ifade ederek, şöyle dedi: “Türkiye’de teşvik kredileri ismi altında sözde bölgesel gelişmişlik farklarının giderilmesi amacıyla yapılan uygulamalarda neredeyse yüz yıllık bir deneyime sahip olmamıza rağmen ve bunca süre içerisinde başarı grafiklerinin olumsuz olması, yarattığı haksız rekabet, dağılımdaki adaletsizlik ve sonuç itibari ile yüz yıla aşkın bir zamandır gelişmişlik farklarının giderek artmasına rağmen halen aynı yöntemde ısrar edilmesindeki gayenin ne olabileceği konusunda, herkesi derinlemesine bir analiz yapmaya davet ediyorum.” Bölge, huzur ve barış ortamı sağlanmasını istiyor OSGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Adanır, “Bölge halkı huzur ve barış ortamının sağlanmasını istiyor, bu yönde genel kabul görmüş adımların atılmasını istiyor, bu adımların en temel göstergesi ise diyalog yollarının ivedi bir şekilde başlatılmasıdır, güvenlik politikaları ile çözüm aranılmasındaki inattan vazgeçilmelidir. Devlet bir birey gibi hareket ederek, inatlaşma politikalarından vazgeçmelidir. Devlet ağzı ile sarf edilen söylemlerde ayrıştırıcı, ötekileştirici söylemler ile bireyleri daha fazla radikal hale getirilmesinden vazgeçilmelidir” dedi.

BÖLGE KANIYOR VE KAN TÜKENMEK ÜZERE

Bölge halkının bedelsiz verilen desteklerin, kendi cebinden çıktığını analiz edebildiğini, halkının üretmek istediğini ve bu yönde uygun şartların sağlanmasını arzu ettiğini kaydeden Adanır, şöyle devam etti: “Bölge halkı ticaret yapmak istiyor ve bu yönde uygun şartların sağlanmasını istiyor, bölge halkı demokratik hakların sağlanmasını istiyor ve bu yönde hukuksal alt yapının sağlanmasını istiyor. Bölge halkı siyasal hareketlerin, yarattığı tahribatı telafi edebilecek gücü kalmadı. Birilerini memnun etme çabası ile sarf edilen hayali söylemlerden vazgeçelim. Bölge kanıyor ve kan tükenmek üzere.” Bölgenin imajı olumsuz etkilenmektedir. En son uygulanan teşvik paketlerindeki hataların özürlü bir doğum olacağını ve bölgeler arası gelişmişlik farklarından çok bölgeler arası farkları artıracağını savunarak, “Seçim hesapları yapılarak şu bölgeyi de katalım, yok bu bölgeyi de torbaya koyalım derken sonuç olarak kamu kaynaklarının yanlış ve yersiz dağıtıldığını hep beraber gördük. Bu yeni paket ile uygulayıcılar bu hatalarını tescil ettirmiş oldular. Bu tür paketler ile bölgenin imajı her geçen gün olumsuz etkilenmektedir. Batıda yaşayan vatandaşlarımız, doğu da her şeyin bedava olduğu ve doğuda yaşayan vatandaşların kamu harcamalarına destek sağlamadıklarını düşünmektedirler. Oysa, bunca sıkıntıya rağmen tahakkuk ettirilen başta vergi olmak üzere bir çok kamu alacağında rakamsal düzeyin Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu görülmektedir. Kısaca, girişimcilik ruhunda enflasyon yaşayan bölge de, gerekli zemin sağlandığı taktirde Dünya klasiklerine aday olacak düzeyde öykülerin olduğuna kefil olabilirim. Kısaca; Bölgenin kalkınması bölgede savaş ortamının sonlandırılması ile mümkündür. Aksi taktirde üretmekten, ticaretten söz etmek teşvik paketleri gibi suni ve geçici olur, tıpkı diğerleri gibi” şeklinde konuştu. (www.haberdiyarbakir.gen.tr)

698 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika