Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir36°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14274 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bölgede “ekonomik” affet yaşanıyor

18 Kasım 2015 - 844 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Bölgede “ekonomik” affet yaşanıyor

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu, 7 Haziran’dan bu yana yaşanan çatışmalı ortamdan dolayı Diyarbakır’da resmi olarak 500, gayri resmi olarak bin işletmenin kepenk indirdiğini ifade ederek, bölge genelinde ise yaklaşık 5 bin gencin işsiz kaldığını söyledi. Bölgede “ekonomik” afet yaşandığına işaret eden Ebedinoğlu, “Depremin merkezi Güneydoğu ama artçıları bütün Türkiye’yi sarsıyor. Onun için tedbirlerin biran önce alınması gerekiyor” dedi.

7 Haziran’dan sonra Diyarbakır ve bölgede yaşanan çatışmalı ortam normal hayatı felç ederken, ekonomiyi de perişan etti. 5 aydan bu yana şehir merkezlerinde devam eden çatışma ve operasyonlar nedeniyle ilan edilen sokağa çıkma yasağından dolayı yeni yatırımlar durma noktasına gelirken, işsizlik had safhaya ulaştı.

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu, bölgede 30-35 yıldır çatışmalı bir sürecin yaşandığını ifade ederek, “Olaylardan dolayı binlerce on binlerce insanımız hayatı kaybetti. Bu yaşanan olaylarla birlikte en son 7 Haziran’dan sonra çatışmaların yeniden başlamasıyla birlikte bölgede yine bir umutsuzluk, bir kaos ortamı yaşandı.

7 HAZİRAN’DAN SONRA YATIRIMLAR DURDU

7 Haziran ile birlikte bütün yatırımlar durdu. Birçok esnaf, tüccar, girişimci projelerini askıya aldı ve Batıya sermaye göçü başladı. Şuan bölgenin tümünde Emlak ve gayrimenkul fiyatlarında yüzde 20–25 oranında düşüş var. Bu düşüşün ekonomik ne kadar ciddi olduğunun bir örneğidir. En önemlisi de kent merkezinde, sivil alanında yaşanan çatışmalar, kazılan hendekler hayatı olumsuz yönden etkilediği gibi artık insanlar temel ihtiyaçlarının dışında çıkıp alışveriş bile yapmıyor. Sadece çatışmaların olduğu ilçelerde değil, diğer ilçelerde de esnafımızın durumu aynı şekilde” dedi.

YÜZDE 20-25 ORANINDA İŞÇİ ÇIKARMALAR OLDU

Sur bölgesinde birçok hizmet sektöründeki işletmelerde işçi çıkarılmaların başladığına değinen Ebedinoğlu, “Bölge genelinde binlerce işletmemizde işçi çıkarmalarımız yüzde 20–25 oranındadır. Buda sosyal sıkıntıları ve sosyal patlamayı beraberinde getirecek. Şuanda istihdam alanında büyük bir tehdit bölgeyi ve ülkeyi bekliyor. Onun için yetkililerin biran önce istihdam sorunu ve ekonomik tedbirlerle ilgili adıma atması gerekiyor. Yani bu noktada çözüm sürecine de geri dönülmesi gerekiyor. Çözüm süreci yürütüldüğü zaman ekonomik ayağının da ivedilikle beraberinde gelmesi gerekiyor. Şuanda bölgede sanayinin gelişmesi ve istihdam yaratılması için yıllarca teşvik yasaları çıkartıldı. Ancak hiçbir tanesi bölgede çatışma ve risk olduğu için istihdamın sağlanmasında yeterli olmadı” dedi.

ESNAF VE SANATKARLAR BÜYÜK RİSK ALTINDADIR

Ebedinoğlu, Esnaf ve sanatkârların, Diyarbakır ve ilçelerinde yüz binin üzerinde gence istihdam sağlayan bir kesim olduğunu belirterek, “Ve o kesim kent merkezlerinde şuan yaşanan olaylardan dolayı büyük bir tehdit ve risk altındadır. Bu riski ber taraf edebilmemiz lazım. Hükümet kurulduktan sonra biran önce bölgedeki esnaf ve sanatkârlara destek paketleri açması gerekiyor. Ben geçen gün Sayın Başbakanımıza rapor gönderdim. Soma’da bir maden faciası, Hatay Reyhanlı’da bir bombalama vakası yaşadık. Dönemin hükümeti o bölgeleri ve ilçeleri afet bölgesi ilan etti. Ve oradaki esnafları 2 yıl boyunca destekledi. Faizsiz krediler verildi, borçları ertelendi. SGK ve Bağ kur Primlerinde destekler verildi” diye konuştu.

BÖLGEDE “EKONOMİK” AFET YAŞANIYOR

Bölgede ekonomik afet yaşandığına işaret eden Ebedinoğlu, “Bizim bölgede şuan bir afet yaşıyor. Özellikle çatışma riski altındaki ilçelerde mutlak suretle afet bölgesi ilan edilmesi gerekir. Yani affet bölgesi derken bir deprem yaşıyoruz açıkçası. 30 yıldır bu deprem yaşanıyor ve artık bu deprem kırsaldan kent merkezlerine geldi. Depremin merkezi Güneydoğu ama artçıları bütün Türkiye’yi sarsıyor. Onun için tedbirlerin biran önce alınması gerekiyor. Eğer alınmadığı takdirde sadece bölge ile sınırlı kalmaz ülkenin birçok kentine de yansıyacaktır” dedi.

BİN’İN ÜZERİNDE İŞLETME KAPANDI

Ebedinoğlu, DESOB’a yansıyan 7 Haziran’dan bugüne kadar 500’ün üzerinde işletme kapandığını ifade ederek; “Bir o kadarı da diyebiliriz ki belki işyerini kapatmış, ama kaydını silmemiştir. Bu risk altındaki bölgelerde sadece işte Sur İlçemizde binin üzerinde kişi işsiz kaldığını düşünüyoruz. İşletmelerin işçi çıkarmaya başlaması tehlike çanlarının çalışması anlamına geliyor. Artık tehlike kapıda. Bölgenin ekonomi lokomotifini taşıyan esnaf ve sanatkârlar bitme noktasında. Hükümetin biran önce buna ses vermesi gerekiyor. Yaşanan olaylardan dolayı hizmet sektöründe çalışan kesimin bölge genelinde baktığımızda 5 binin üzerinde insanın işsiz kaldığını net bir şekilde ifade edebiliriz” dedi. (Sait BAYRAM’ın Özel Haber)

Alican-ebedinoğlu

588 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..