Dolar : Alış : 6.5465 / Satış : 6.5583
Euro : Alış : 7.4687 / Satış : 7.4822
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir39°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14275 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Büyükşehir Belediyesi’nden ‘Temiz Dere’ Kampanyası

15 Aralık 2016 - 785 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Büyükşehir Belediyesi’nden ‘Temiz Dere’ Kampanyası

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yazılı bir açıklama yaparak, DSİ tarafından dere taşkınlarının önlenmesi amacıyla yapılan Taşkın Koruma Tesislerinde ve bazı derelerde, kirliliği ortadan kaldırmak amacıyla Temiz Dere Kampanyası başlattığını duyurdu.

İNSAN VE ÇEVRE SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR

Açıklamada, derelerdeki taşkın olayları nedeniyle inşa edilen Taşkın Koruma Tesislerine gereken hassasiyet ve özenin gösterilmesi kaydedilerek, şu bilgiler yer aldı:  “Bilindiği gibi ülkemizde depremlerden sonraki en önemli afet taşkın olayıdır. Taşkın, akarsuyun çeşitli nedenlerle, doğal yatağından taşarak çevresindeki arazilere, yerleşim yerlerine, altyapı tesislerine ve canlılara zarar vermek suretiyle, etki bölgesindeki tabii yaşamı da olumsuz yönde sosyal ve ekonomik kesintiye uğratan olaydır. Yurdumuzun değişik yörelerinde, iklim değişikliklerinin sonucu olarak artan dere taşkınları, can ve mal kayıplarına sebep olduğu kadar, günlük hayatı, her türlü ekonomik ve ticari faaliyeti olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle dere taşkınların önlenmesi ve yol açtığı kayıpların giderilmesi amacıyla bazı tedbirlerin alınması gerekmektedir. Ülkemiz genelinde olduğu gibi Diyarbakır genelinde de DSİ tarafından belirlenen alanlara Taşkından Korunma Tesisleri yapılmaktadır.”

Açıklamada, Taşkın Koruma Tesislerine ve derelere, evsel atıklar başta olmak üzere inşaat hafriyatı, moloz ve gübre gibi atıkların atılması, kanalizasyon bağlandığı belirtilerek, “Söz konusu nedenlerle hem görüntü kirliliği oluşmakta hem de yaydığı kötü kokular nedeniyle insan sağlığı ve çevre sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir” denildi.

15 TESİS VE DEREDE TEMİZLİK YAPILACAK

Açıklamada, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Temiz Dere Kampanyası kapsamında ilk etapta Hani’de 4 Taşkın Koruma Tesisi ve 3 derede, Hazro ve Bismil, Batı Çanakçı ve Eğil’de 1’er, Ergani ve Dicle’de 2’şer Taşkın Koruma Tesisi’nde temizlik yapılacağı kaydedildi.

VATANDAŞLARA DUYARLIK ÇAĞRISI YAPILDI

Açıklamada vatandaşlara Taşkın Koruma Tesislerinin korunmasında ve derelerin temiz tutulmasında daha duyarlı olmaları istenerek, şöyle denildi: “Duyarlı vatandaşlardan beklentimiz can ve mal güvenliğini koruyan tesislerimize gereken özeni göstermeleridir. Vatandaşlarımızdan ricamız evsel atıklarını, inşaat, moloz, gübre gibi atıklarını bu kanallara atmamaları ve atan kişileri uyarmalarıdır. Vatandaşlarımızın gereken hassasiyet ve özeni göstereceğini biliyoruz.”

BU DERELE VE TESİSLERİN TEMİZLİĞİ YAPILACAK

Hani İlçe Merkezi Hamşin Deresi Taşkın Koruma Tesisi, Hani İlçe Abacılar Mahallesi Taşkın Koruma Tesisi, Hani İlçe Gürbüz Mahallesi Taşkın Koruma Tesisi, Hani İlçe Dadaş Mahallesi Taşkın Koruma Tesisi, Hani İlçesi Dereli Mahallesi dere temizliği, Hani İlçesi Belen Mahallesi dere temizliği, Hani İlçesi Uzunlar Mahallesi dere temizliği, Hazro İlçe Merkezi Taşkın Koruma Tesisi, Ergani İlçesi Dağarası Mahallesi Taşkın Koruma Tesisi, Ergani İlçe Şölen Mahallesi Taşkın Koruma Tesisi, Bismil İlçe Merkezi Taşkın Koruma Tesisi, Dicle İlçe Döğer Mahallesi Taşkın Koruma Tesisi, Dicle İlçe Başköy Mahallesi Taşkın Koruma Tesisi, Batı Çanakçı Taşkın Koruma Tesis, Eğil Oyalı Taşkın Koruma Tesisi”

659 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
..