Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir36°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14274 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Büyükşehir Kum ocaklarını denetledi

02 Ekim 2015 - 613 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Büyükşehir Kum ocaklarını denetledi

Büyükşehir Belediyesi, Valilik Yatırım İzleme Komisyon Başkanlığı ile Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından ruhsatları verilen kum ocaklarını denetledi, ruhsatsız satış yapan iki işletmenin de çalışmaları durduruldu.  Çevre Kontrol ve Denetleme Şube Müdürü Remzi Akgül, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na yapılan başvurular üzerine Dicle Nehri’nde artık kum ocakları için ruhsat verilmediğini, aktif kum ocaklarının ise ruhsat süresi dolduğunda kapatılacağını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’na bağlı Çevre Kontrol ve Denetleme Şube Müdürlüğü, Valilik Yatırım İzleme Komisyon Başkanlığı ile Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından ruhsatları verilen kum ocaklarına yönelik denetimlerini sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi Çevre Kontrol ve Denetim Şube Müdürlüğü, Valilik Yatırım İzleme Komisyon Başkanlığı, ilçe belediyeleri, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Tarım İl Müdürlüğü temsilcilerinden oluşan bir ekip, Ambar Çayı üzerinde bulunan kum ocaklarını denetledi. Ekipler, daha sonra Silvan yolu üzerinde Dicle Nehri kenarında yaptıkları denetimde ruhsatsız çalışma yürüten iki işletmenin faaliyetlerini durdurdu. Denetimin ardından bir açıklama yapan Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Çevre Kontrol ve Denetleme Şube Müdürü Remzi Akgül, son bir yıl içerisinde özellikle Dicle Nehri Havzası’nda bulunan kum ocakları ile küçük maden işletmelerine yönelik Yatırım İzleme Komisyon Başkanlığı ve diğer kamu kurumlarıyla ortak çalışma yürüttüklerini belirtti. Denetimlerde, kum ocaklarının mevcut sınırları içinde çalışıp çalışmadıklarını, nehir havzasına zarar verip vermediklerini kontrol ettiklerini söyleyen Akgül, nehir üzerinde 25 kum ocağının bulunduğunu, bunlardan 11’inin Devlet Su İşleri’nin (DSİ) baraj yapımında kullanılacak maddeler için kurulduğunu ifade etti.

RUHSATSIZ SATIŞ YAPAN İKİ İŞLETMENİN ÇALIŞMALARI DURDURULDU

Dicle Nehri üzerinde bulunan bir kum ocağının kapatıldığını hatırlatan Akgül, dün yapılan denetimde ise ruhsatsız satış yapan iki işletmenin çalışmalarının durdurulduğunu açıkladı. Silvan yolu üzerindeki iki işletmenin gerekli yasal altyapı oluşturulana kadar çalışmasına izin verilmeyeceğini kaydeden Akgül, denetimlerin devam edeceğini söyledi.

AKGÜL: BAŞVURUMUZ ÜZERİNE ARTIK KUM OCAKLARINA RUHSAT VERİLMEYECEK

Akgül, Yatırım İzleme Komisyon Başkanlığı’yla birlikte Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na yapılan başvurular neticesinde Dicle Nehri üzerinde artık kum ocakları için ruhsat verilmediğini, aktif kum ocaklarının ise ruhsat süresi dolduğunda kapatılacağını bildirdi.

‘ALTERNATİF OLARAK BAZALT TAŞI KULLANILSIN’

Kum ocaklarının inşaat altyapı malzemeleri için önemli olduğunu, ancak nehir üzerinde yapılan çalışmaların nehir havzasına ve endemik canlı türlerine zarar verdiğini vurgulayan Akgül, bunun yerine Diyarbakır’ın bazalt taşının kullanılmasını önerdi. Kırma eleme tesisleriyle, nehir havzasında elde edilen kum ve çakılın, bazalttan da elde edilebileceğini ifade eden Akgül, ayrıca bazalt alanlarında taşların temizlenmesinden sonra tarıma uygun arazi elde edileceğini, istihdam alanının da sağlanacağını kaydetti. (Faruk YARIŞ)

13 16

367 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..