Dolar : Alış : 4.8365 / Satış : 4.8452
Euro : Alış : 5.6714 / Satış : 5.6816
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir37°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14274 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çalışma hayatında ‘Milli Seferberlik’

10 Şubat 2017 - 759 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Çalışma hayatında ‘Milli Seferberlik’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun talimatlarıyla 81 İl’de hayata geçirilen “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik” programı çerçevesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sosyal Güvenlik Kurum Başkanı Mehmet Selim Bağlı, Diyarbakır Ticaret Borsasında Sivil Toplum Örgütleri Başkanları ile bir araya geldi.

Diyarbakır Ticaret Borsası toplantı salonunda düzenleyen toplantıda Sosyal Güvenlik Kurum Başkanı Mehmet Selim Bağlı, 6 Ocak tarihinde açıklanan “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik” programı ile ilgili Sivil Toplum Örgütleri Başkan ve Yöneticileri ile bir araya gelerek bilgi verdi.

Diyarbakır Ticaret Borsasında gerçekleştirilen toplantıya Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Mehmet Selim Bağlı’nın yanı sıra Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Engin Yeşil, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu, MÜSİAD Başkanı İsmail Özşanlı, Hak İş Sendikası Diyarbakır il Başkanı Ahmet Dinç,SGK Kurum Daire Başkanı Satılmış Çelik, SGK İl Müdürü Reşat Merttir,İş Kur İl Müdürü İsmail Koç,SGK Başkan Danışmanı Murat Aygün, DTB  Başkan Yardımcısı Şeyhmus Ayhan,DTSO Başkan Yardımcıları Metin Aslan,Mesut Altın,DTB,DTSO,DESOB,MÜSİAD Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Sosyal Güvenlik Kurum Başkanı Mehmet Selim Bağlı,Çalışma hayatında milli seferberlik başlangıcı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının başkanlığında Konya’da start verdiğine belirterek, “Her cuma yine bakanımızın da talimatıyla bakan, bakan yardımcısı, müsteşar, genel müdürler, kurum yardımcıları şeklinde ekipler oluşturularak, asgari 5 kişilik grup İŞKUR’dan SGK’dan Anadolulun muhtelif ilerine gidip, işçi ve işveren taraflarıyla organize sanayi bölgesindeki işverenlerle, sanayi ve ticaret odası ile emeklilerle, asgari ücretlilerle, işsizlerle bir araya gelerek onların sorunlarını dinlemek. Anında çözülmesi gereken sorunları yerinde çözmek için gezeceğiz. Ankara’da gündeme getirilmesi gereken sorunları da merkeze taşıma hususuyla 4 haftadır yoğun bir kampanyanın içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil Ülke sorunlardan birinin  işsizlik olduğunu belirterek’’İşsizlik sorunu Diyarbakır için oldukça önemli bir sorun olduğunu söyledi.

YEŞİL: “KAMU VE ÖZEL SEKTÖR İŞBİRLİĞİ ŞART”

DTB Başkanı Engin Yeşil, Diyarbakır’ın işsizlik oranının çok yüksek seviyelerde olduğunu anlatarak ‘’Bu önemli sorunla mücadele için kamu özel sektör işbirliği gereklidir. Bu yönde başlatılan istihdam seferberliği programını önemli buluyoruz. İşverene verilen SGK prim desteği ek istihdama katkı sağlayacağına inanıyoruz. Gerek kurumsal kimliğimiz ile gerekse de işveren kimliğimiz ile bu programa gerekli desteği vereceğiz. Programın hem çalışanlarımıza hem de işverenlerimize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

SAYAR: “SUR ESNAFINA SGK AF’I GETERİLSİN”

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar ise, Aylarca iş yerlerini açamayan Sur esnafının ertelenen SGK primlerine Af getirilmesi gerektiğini belirterek,’’Diyarbakır da işsizlik oranın çok yüksek olduğunu rakamlarda bulunmaktadır. Kent nüfusun çok genç olması nedeniyle işsizlik sorununa önlem alınmaması durumunda işsizlik çok daha artacaktır. Kamunun istihdam kapısı olmaktan çıktığını bunu ancak özel sektördeki istihdam ile sağlayabiliriz. Bu nedenle kamu özel sektör işbirliği önemlidir. Ek istihdam için 11 aylık SGK prim muafiyetinin önemli olduğunu bu konuda özel sektör olarak istihdamın artırılması için yoğun çaba harcayacağız. Mevcut işletmelere getirilmiş üç aylık SGK prim ertelemesini Diyarbakır gibi illerde üç ay yerine yıl sonuna kadar ertelenmesinin işletmelere daha rahat nefes verecektir. Ayrıca, aylarca iş yerlerini açamayan sur esnafının ertelenen SGK primlerine de af getirilmesi gerekiyor” dedi.

EBEDİNOĞLU: “ESNAFA SGK PRİM DESTEĞİ VERİLSİN”

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu da, Bölge Esnafının bağkur prim borçlarının yüzde elliye düşürülmesi gerektiğini belirterek,’’ Sanayiciye verilen 6.bölge SGK prim desteğinin Esnafa da verilmesi gerekiyor. Yeni işyeri açan esnaflarımızdan da yine bir yıl bağ kur primi alınmaması ve  istihdam edeceği bir kişinin de en az bir yıl SGK Priminin devlet tarafından karşılanması gerekir. Böylelikle bölge istihdamına büyük katkı sunulacaktır” şeklinde konuştu.

754 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..