Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir25°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çatışma ve Diyalog Süreci masaya yatırılıyor!

15 Şubat 2016 - 1.153 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Çatışma ve Diyalog Süreci masaya yatırılıyor!

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi odası başkanlığınca, bölgedeki çatışmalı süreci ve yarattığı siyasal, sosyal ve ekonomik sorunlar tartışmak ve Sivil toplum kuruluşlarının yapabilecekleri çalışmaları ile ilgili ‘Sivil Toplum Kuruluşları Çatışma ve Diyalog Süreci Değerlendirme Çalıştayı’ düzenleniyor. 3 oturum halinde yapılacak Çalıtayın sonunda sonuç bildirgesi yayınlanacağı öğrenildi.

Çatışmalar ve operasyonlar ile birlikte sokağa çıkma yasaklarının devam ettiği Diyarbakır’da, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın öncülüğünde, ‘çatışmalı süreç enine boyuna tartışmaya açılıyor. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası  tarafından bölgedeki çatışmalı süreci ve yarattığı siyasal, sosyal ve ekonomik sorunları tartışmak ve sivil toplum kuruluşlarının yapabilecekleri çalışmalarla ilgili ortaklaşmak amacıyla  ‘Sivil Toplum Kuruluşları Çatışma ve Diyalog Süreci Değerlendirme Çalıştayı’ düzenlenecek. Yarın saat 10:00’da bir otelde düzenlenecek Çalıştay 3 oturum şeklinde yapılacak. Yarın düzenlenecek olan Çalıştay’a aralarında Ticaret ve 100’ün üzerinde  SİAD Başkanı ve STK temsilcilerinin katılması planlanıyor.

3 OTURUM HALİNDE YAPILACAK

‘8 Aylık  Çatışma Sürecinin Yarattıkları’ konulu ilk oturumda, Sokağa çıkma yasakları ve uygulanan alanlarda oluşan tahribatlar, Yasaklar süresince gelişen sivil ölümleri ve toplumda gelişen algı, Yasak bölgelerde sunulamayan hizmetler ve göçler (eğitim, sağlık, temel ihtiyaçların karşılanması) ve Yasak bölgelerde ve bir bütün olarak bölgenin ekonomisinde oluşan tahribat, ‘Geliştirilen Politikaların ve Yaklaşımların Değerlendirilmesi’ konulu ikinci oturumda, Hendekler, sokağa çıkma yasakları, sivil ölümleri, Türkiye’de ve bölgemizde gelişen toplumsal tepkiler, kutuplaşma, dil ve medyanın etkisi, Ortadoğu’daki gelişmelerin sürece etkisi ve Geleceğe ilişkin beklentiler ve kaygılar ( toplumsal, sosyal ve ekonomik), ‘Sivil Toplum Kuruluşları olarak neler yapılabilir?’ konulu üçüncü ve son oturumda ise, Çatışma ortamının sona ermesi için bugüne kadar geliştirilen lobi faaliyetleri ve tarafların yaklaşımları, gelecek dönemde yapılabilecek lobi faaliyetleri, Yasaklı alanlarda ve bir bütün olarak bölgede oluşan tahribatın giderilmesi için atılması gereken adımlar ve bunun için yapılabilecek lobi faaliyetleri, Toplumsal barışın geliştirilmesi için farklı çalışmalar mümkün müdür? Sivil toplum kuruluşları bu dönemde daha farklı somut adımlar atabilir mi? Konuları işlenecek. Çalıştay sonuçların Değerlendirilmesi ve ihtiyaç halinde planlama yapılması ile son bulacak. (Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

DTSO

576 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika