Dolar : Alış : 4.0668 / Satış : 4.0742
Euro : Alış : 4.9503 / Satış : 4.9592
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir28°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14233 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çermik’te içme suyu kapasitesi arttı

24 Kasım 2015 - 566 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Çermik’te içme suyu kapasitesi arttı

DİSKİ Genel Müdürlüğü, Çermik’in Aşağı Şeyhler Mahallesi Terfi Merkezi’nde bulunan su kaynağındaki rehabilitasyon çalışmalarıyla, 15 L/sn olan su üretimini 45 L/sn’ye çıkardı.

Çermik’te 1970’li yıllarda yapılan Aşağı Şeyhler Mahallesi’ndeki Terfi Merkezi ve bu alanda bulunan su kaynağı, Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü’nün yaptığı titiz çalışma sonucu rehabilite edildi, su üretim kapasitesi artırıldı.

DİSKİ ekipleri, Aşağı Şeyhler Çayı’nın yanı başında bulunan iki ayrı su kaynağının, çay suyuna karışmasını engelledi, ardından kaynak sularının keson kuyuya ulaşmasını sağlayan eski kanalı sökerek yerine drenfleks boru döşedi. Çalışma kapsamında her iki su kaynağının üzeri betonarme yapılarla kapatılarak suyun sağlıklı bir şekilde keson kuyuya ulaşımı sağlandı. Ekipler, keson kuyu ağzında kirlilik akışını önlemek için filtreleme çalışmasını da yaptı.

KENTE VERİLEN SU ARTTI

Rehabilitasyon çalışmaları sonucunda 15 L/sn olan su üretimi 45 L/sn’ye çıkarıldı. Su kente 2500 mm çapındaki borularla yaklaşık 13 kilometrelik bir hatla ulaştırılıyor. Çermik’in diğer içme suyu kaynağı olan Sinek Çayı’ndan İçme Suyu Arıtma Tesisine gelerek arıtılan ve kent merkezine verilen 50 L/sn suyla birlikte kente günde toplam 95 L/sn su verilmiş oldu.

Bu arada Aşağı Şeyhler Çayı’nın bulunduğu alanda özellikle kış aylarında yaşanan su taşkınları nedeniyle dere suyunun kaynak suyuna karışmaması için 100 metre uzunluğunda istinat duvarı yapıldı. Terfi Merkezi’nin bulunduğu alanda yer alan mevcut 40 metreküp L/sn kapasiteli içme suyu deposunun bakım ve onarım çalışmaları da sona erdi.

3 1

401 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika