Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ceylan: “Kadının ekonomide adı yok”

27 Mart 2016 - 638 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Ceylan: “Kadının ekonomide adı yok”

ANGİKAD

Diyarbakır İş Kadınları tarafından düzenlenen konferansa katılmak üzere Diyarbakır’a gelen Ankara Girişimci İş Kadınları Derneği (ANGİKAD) Başkanı Renan Ceylan, çalışan ve göç eden kadınların sorunlarını www.haberdiyarbakir.gen.tr’ye değerlendirdi. Kadınların ekonomide adının olmadığını ifade eden Ceylan, “Ama olması için çaba sarf ediyoruz. O yüzden her birimiz çalışma hayatına atılmak isteyen kadın arkadaşlarımıza rol model oluyoruz. Bunlarla ilgili toplantılar düzenliyoruz. Kadınların daha cesur olmasını istiyoruz. Risk almaktan korkmamalılar” dedi.

İşte Ceylan ile yaptığımız röportajın tamamı:

Çalışma Hayatında kadın projesini kısaca anlatabilir misiniz?

ÇALIŞMA HAYATINDA KADIN PROJESİ FARKLI

Projemiz; Diyarbakır ve Ankara’da girişimci kadınların bir araya gelmesini sağlayarak, onların tanışmasına ve işlerinin geliştirmesine vesile olmak ve yaşanılan sorunlarda ortak çözüm üretmek, tüm bunların bir arada olduğu bir projedir. Diyarbakır iş kadınlarının yaptığı bir projenin ortağı ANGİKAD. Projenin gereği olarak daha önce biz kendilerini Ankara’da ağırladık. Şimdide Diyarbakır’dayız. Burada Ankara’da yaptığımız çalışmada hem gelen arkadaşlarımızın ve dernek üyelerinin yaptığı işlerle ilgili bilgi sahibi olduk. Onlar bizim üyelerimizin ne işle uğraştıklarıyla ilgili bilgi sahibi oldular. Tüm bunlarla birlikte bölgede yaşanan sıkıntılardan dolayı ortak sıkıntılar var. Bunların çözümüne yönelik neler üretebiliriz? Bunları konuştuk. Bugünkü toplantıda girişimci kadınları işleyeceğiz fakat aynı zamanda göç’ün çalışan kadın üzerinde etkisi, nasıl çözüm bulabiliriz? Ve Bu tip problemlerini konuşacağız” dedi.

Göç kadınları ne kadar etkiliyor? Göç’ün kadınlar üzerindeki etkisi sanırım erkeklere oranla daha fazla…

BİRBİRİMİZİN TECRÜBELERİNDEN FAYDALANMAK GEREKİR

Türkiye’deki aile yapısı gereği ailenin bir yerden bir yere gitmesi konusunda tabiî ki söz sahibi olan ağırlıklı olarak erkekler. Ama kadın kendisine bir iş kurduysa ya da çalıştığı iş yerinden memnunsa tüm bunları bırakarak gitmek zorunda kalabiliyor. Burada bölgesel sıkıntıların dışında temel de kadının işinin bulunduğu yerde kalabilmesiyle ilgili ne tür çözümler bulunabilir. Yani ailedeki diğer fertler gitmek isterken, kadın gitmek istemiyorsa, erkeğin gitmesine engel olacak soruna çözüm bulacak durumlar neler? Bunları tartışmak lazım. Ama göç sadece kadını değil, toplumun her bireyin etkileyen konu. Hiç kimse doğduğu, büyüdüğü, yaşadığı topraklardan bir başka yere gitmek istemez. Şartlar bunu gerektiriyor olabilir. Ama bunların çözümü bence diyalog ile mümkün. Mutlak suretle kadının birbirleriyle görüşmesini sağlayarak sorunlarına ortak çözümler bulmak zorundayız. Çünkü her birimizin yaşadığı problem Dünya’daki bütün kadınlarla da aynı. Gelişmiş ülkelerdeki kadın sorunlarına baktığımız zaman da bizim ülkemizdekinden çok farklı değil esasında. Ama onlar bunların bazılarını daha çok aşmışlar. Daha önce aşmışlar. O yüzden birbirimizin tecrübelerinden faydalanmak çok önemli. Konuya bakış açımızda farklılık yaratabilmek çok önemli. Bunun için de Diyarbakır’daki arkadaşlarımızla birlikte çalışmaktan da çok mutluyuz.

Dışarıdan bir göz olarak, Bölgedeki çalışan kadınların sorunlarının ne olduğunu biliyor musunuz? Bunların çözümüne yönelik neler yapılabilir?

KADININ PROBLEMİ HER YERDE AYNI

Sadece bölgedeki kadınların sorununun ne olduğunu ayrıntılarını çalıştayda tartıştık. Ama kadının problemi her yerde aynı. İster Diyarbakır olsun,ister Samsun,Ankara, İstanbul fark etmiyor. Kadının çalışma hayatına kazandırılması çok önemli. Çünkü toplumun yüzde 50’si kadınlardan oluşuyor. Ve yüzde 50’nin çalışmadığı, sadece tükettiği bir toplumla yüzde 50’nin de çalıştığı katma değer yarattığı bir toplumu düşünecek olursanız ülkemizin ufkunun açılması, ülkemizin gelişmiş ülkeler düzeyine gelmiş olmasının tek çözümü olarak görüyorum.

Kadınların ekonomide adı var mı?

KADINLARIN EKONOMİ DE ADI YOK

Kadınların ekonomi de adı maalesef yok. Ama olması için çaba sarf ediyoruz. O yüzden her birimiz çalışma hayatına atılmak isteyen kadın arkadaşlarımıza rol model oluyoruz. Bunlarla ilgili toplantılar düzenliyoruz. Kadınların daha cesur olmasını istiyoruz. Risk almaktan korkmamalılar. Çünkü hayatın kendisi bir risk zaten. Ve her birey kendi geçimini kendisi sağlamalı. Bunu bilerek eğitim hayatlarını planlamalılar. Bundan sonraki çalışma hayatlarını programlamalılar.Bunların her biri deneyim tabiî ki. Amabizde bu deneyimlerimizi bu konuda bizden yardım destek isteyen kadınlarımızla paylaşıyoruz.

Deneyimlerinizden faydalanmak isteyen kadınlar var mı?

KADINLAR BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİYOR

Toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalık haftası diye bir haftamız var. Bu hafta içerisinde yaptığımız panellerde panele gelen kadınlar bizlerle iletişime geçebiliyorlar. Ya da AVM’de etkinlikler yapıyoruz. Orada bizimle iletişime geçebiliyorlar. Onları KOSGEB’in girişimcilik kurslarına yönlendiriyoruz. Çünkü bazıları bu konularda haberdar değil. Onların bu konuda bilinçlenmesini sağlıyoruz. Var olan müracaatların her birini ihtiyaca yönelik alanlara yönlendiriyoruz”

(Sait BAYRAM’ın Özel Röportajı)

 

432 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika