Dolar : Alış : 6.2287 / Satış : 6.2399
Euro : Alış : 7.3234 / Satış : 7.3366
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir35°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14287 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

DEDAŞ’ta en fazla iş kazası darp’tan…

21 Aralık 2016 - 1.333 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»DEDAŞ’ta en fazla iş kazası darp’tan…

Kayıp kaçak oranının yüzde 70’in üzerinde bulunduğu, kaçak kontrolüne çıkan çalışanları, işletme binaları ve araçları sık sık saldırılara uğrayan Dicle Elektrik tarafından ‘2013-2016 Yılı İSG Faaliyetleri ve Enerji Sektöründe İSG Kültürü’ konulu çalıştaydüzenlendi. Yaşanan iş kazalarının sebeplerinin açıklandığında, diğer enerji dağıtım şirketlerinin aksine Dicle Elektrik Dağıtım’da en fazla iş kazalarının darp ve trafik kası sonucu yaşandığı ortaya çıktık.

EN FAZLA DARP VE TRAFİK KAZASI

Bu gün başlayan ve 2 gün sürecek olan çalıştayda konuşan Dicle Elektrik Dağıtım İdari İşler Müdürü Haydar Özmen, diğer enerji şirketlerinde en fazla iş kazasının elektrik çarpması veya yüksekten düşme sonucu meydana geldiğini belirterek, kayıp kaçak ile mücadelenin yoğun biçimde yapılması sebebiyle bu tür kazaların sayıca elektrik çarpması veya yüksekten düşme sonucu yaşanan iş kazalarından yüksek olduğunu ifade etti. Özmen, ‘’Dicle Elektrik’te ise en fazla iş kazası darp ve trafik kazası sonucu yaşandı.’’ dedi.

3 YILDA 284 İŞ KAZASI YAŞANDI

Daha sonra söz alan şirketin İSG Koordinatörü Dr. Mesut Karabulut  ise, Dicle Elektrik Dağıtım Bölgesi’ndeki Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak’ta yapılan çalışmalar sonucunda 2014 yılında 105, 2015 yılında 103 ve 2016 yılında ise 76 iş kazası yaşandığını söyledi. Üç yılda toplam 284 iş kazası yaşandığını ve her yıl kaza sayısının biraz daha azaldığını da kaydeden Dr.Karabulut, en fazla iş kazasının darp ve trafik kazası sonucu gerçekleştiğini kaydederken, 3 yıl içerisinde en çok iş kazasının Diyarbakır’da yaşandığını, burayı sırası ile Şanlıurfa, Batman, Siirt, Mardin ve Şırnak’ın izlediğini bildirdi.

TÜRKİYE’NİN EN ZORLU GÖREV SAHASI

Toplantıda konuşan Dicle Elektrik Dağıtım Yönetim Kurulu Başkanı Memet Atalay ise, Türkiye’deki en zorlu görev sahasında çalıştıklarına dikkat çekerken, şöyle dedi: ‘’İnsan hayatından daha önemli bir şey olmadığını göz önünde bulundurarak bu konuda mutlaka farkındalık oluşturmamız gerekiyor. Sorumluların işin ehliyetine sahip olması, hata yapılmasına müsaade edilmemesi, en önemlisi de gerekli tedbirlerin mutlaka alınması gerekiyor. Bunlar yapılırken hiçbir tolerans da tanınmaması lazım. Bunun yanında eğitim konusunun gözardı edilmemesi gerek. Hepimizin iş güvenliği konusunda elçi olmalı, denetlemeliyiz. Bunu bir kez değil, refleks haline getirerek sürekli kılmalı, bir kültür haline dönüştürmeliyiz.’’

ÇALIŞTAY YARIN SONA ERECEK

Çalıştayın öğleden sonraki bölümünde gerçekleştirilen panelde ise D.Ü. Elektrik Elektronik Mühendisliği’nden Doç. Dr. M. Siraç Özerdem tarafından ‘Elektrik Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği’, D.Ü. Hukuk Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Ömer Ergün ise ‘İş Kazaları ve  Temel İş Hukuku’ konularında sunum yaptı. Çalıştay, yarın 2016 yılı İSG faaliyetlerinin değerlendirilmesi, Dicle Elektrik Dağıtım sorumluluk bölgesindeki illere ait faaliyet raporlarının sunulması ve 2017 yıllık çalışma planı ile çalıştay sonuç raporunun hazırlanması ile sona erecek.

1300 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..