Dolar : Alış : 4.4652 / Satış : 4.4732
Euro : Alış : 5.2674 / Satış : 5.2769
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir32°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

DEDAŞ’tan 20 milyon TL’lik proje

13 Ağustos 2015 - 545 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»DEDAŞ’tan 20 milyon TL’lik proje

DEDAŞ, Diyarbakır’da gelişmiş ülkelerdeki elektrik şebekelerinde yaygın olarak kullanılan SKADA Kumanda Merkezi projesi için adım attı. Diyarbakır’da sistem performansı hakkında anında bilgi sahibi olma ve enerji kesinti sürelerinin minimize edilmesi gibi özelliklere sahip Kontrol ve Veri Toplama Sistemi (SKADA) projesinin temellerini atan DEDAŞ, projenin çok yakında tamamlanacağını açıkladı. SKADA projesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan DEDAŞ Genel Müdürü Murat Karagüzel, projenin veri toplama, sistemde modifikasyon yapma, otomatik rapor üretimi, ekipman ömürlerinin azaltılması gibi kolaylıklar sağlayacağını belirtti. Elektrik kesintisinin olmaması için artan elektrik tüketimini karşılayacak bir alt yapının olması gerektiğine dikkat çeken Karagüzel, 2013 yılının Temmuz ayından sonra bir takım yatırımlar olduğunu ifade ederek, bu yatırımların proje aşamasında iken kullanılabilecek tesisler üzerinde proje yapılıp bu projeler için ihale yapıldığını kaydetti.

ELEKTRİK KESİNTİLERİ ŞEBEKE YETERSİZLİĞİNDEN KAYNAKLANIYOR”

Kaçak kullanımın hesapta olmayan bir tüketim ortaya çıkardığını ve bunun sonucunda mevcut şebekenin otomatik olarak kendini devre dışı bıraktığını belirten Karagüzel, “Bundan dolayı elektrik kesintisi başlar. Elektrik kesintileri şebeke yetersizliğinden kaynaklanır. Şebeke yetersizliği ise kaçak elektrik, öngörülemeyen elektrik veya sayaçtan geçmeyen elektrik kullanımından kaynaklanıyor.” dedi. Elektrik kesintilerinin sebeplerine değinen Karagüzel, kesintilerin genellikle şebeke yetersizliğinden kaynaklandığına vurgu yaparak, “Elektrik kesintileri, elektrik tesislerini zorlayıp devre dışı kalmalarına neden oluyor. Biz bu tesisleri iyileştirmek ve genişletmek için ciddi manada yatırım yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

6 İLDE 55 MİLYON TL’LİK YATIRIM

2015 yılında 6 ilde yaklaşık 55 milyon TL’lik bir yatırımın söz konusu olduğunu belirten Karagüzel, bu yatırımlar içinde 20 milyon TL’nin projenin Diyarbakır’da projelendirilerek tamamlandığını ve bir kısmının ise yapım aşamasında olduğunu ifade etti. SKADA projesinin bir yatırım olduğunu ve bu konuda çalışmaların devam ettiğinin altını çizen Karagüzel, “SKADA izleme odamız tesislerimizde mevcut bulunmaktadır. Bunun dışında OSOS dediğimiz otomatik sayaç okuma sistemleri, uzaktan açma kesme sistemleri, uzaktan kumanda sistemleri, yeni elektrik tesisleri, yeni kurulan mekânlara, yeni oluşturulan mezralara, yer altı şebekelerine bu ve buna benzer şirket genelinde 230 milyon değerinde planlanan ve şu anda ihalesi yapılmış ve devam etmekte olan 120 milyonluk projemiz var.” dedi. 2014 yılından beri başlattıkları projelerin 2015 yılına yönelik 90 milyonluk yatırımların söz konusu olduğunu söyleyen Karagüzel, “2013’ te 140 milyonluk bir yatırım yaptık. Bu yatırımlar tesis iyileştirme ve yenileme, aydınlatma tesisleri, teknolojik yatırımlar ve bu sahadaki dalgalanmaları önleyecek sıkıntıları en aza indirgemeye yönelik çalışmalardır.” şeklinde konuştu.

a8c14f3740c98bdc9c7d f9fcf54c9b9eee32cf5c

357 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika