Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Değirmenci: “Hafta tatili için başvuru bekliyoruz”

29 Mart 2016 - 701 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Değirmenci: “Hafta tatili için başvuru bekliyoruz”

TÜRKÝYE’DEKÝ BERBERLER DÝYARBAKIR’DA BULUÞACAK DÝBEKOD BAÞKANI C

Diyarbakır Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı, odalarına kayıtlı esnafa haftalık tatil belirlemediklerini, isteyen esnafın yeterli dilekçe sayısını sağlamaları halinde bunun yapılabileceğini söyledi.

Diyarbakır Berberler Ve Kuaförler Odası Başkanı A.Cemil Değirmenci,  Salı günleri resmi olarak dükkânlarının kapatılması talebinde bulunan berberlerin,   kendilerine yeterli kadar dilekçe ile başvurmaları gerektiğini söyledi. Değirmenci, odalarına kayıtlı esnafın yıllardır haftalık tatil talebinde bulunduklarını ancak bunun bir türlü resmiyete dökemediklerini belirtti.

BİN 500’E YAKIN BERBER VE KUAFÖR ESNAFI VAR

Diyarbakır’da bin 500’e yakın berber ve kuaför esnafının olduğuna dikkat çeken Değirmenci, bunlar içerisinde odaya kayıtlı 500 üyenin olduğunu ve devletin tespit ettiği, vergisi olmayan esnaf sayısının da 250 olduğunu söyledi. Oda olarak kendilerine bağlı esnafa, haftanın belirli bir gününde işyerlerini kapatma veya açmayı belirleme gibi bir yetkilerinin olmadığını dile getiren Değirmenci, özellikle günün koşulları ele alındığı zaman bunun hiç mümkün olmayacağını belirtti.

ESNAF KÖTÜ GÜNLER GEÇİRİYOR

Diyarbakır esnafının kötü günler geçirdiğini, Salı veya Pazar günleri kapatma konusunda valiliğin, belediyenin veya odanın resmi bir uygulamasının olmadığına dikkat çeken Değirmenci, kapatan esnafın gönüllü olarak kapattığını söyledi.

“RESMİ TATİL İÇİN 400 ESNAFIN BAŞVURMASI LAZIM”

Esnafın Salı günleri kapatma konusunda odaya talepte bulunduğunu söyleyen Değirmenci, “Biz de odanın bu konuda yetkisi olmadığı için kapatmak isteğiniz günü bize dilekçenizler beraber bildirin. Biz de sizin adınıza gerekli kurumlara müracaat edelim. Oda olarak bu çağrıları yapmamıza rağmen 500 üye içerisinde sadece 23 üye esnaf dilekçelerini getirdi. Bu sayı da maalesef yetersiz kalıyor.” dedi.

Kapatmak isteyen esnaf sayısının 400’e yakın olması ve dilekçeleri ile başvurmaları gerektiğini söyleyen Değirmenci,  “Elimizde yeterli sayıda dilekçe olacak ki bizde gerekli kurumlara başvurabilelim. Diclekent esnafı kendi aralarında karar alıp Salı günleri kapatıyorlar, bu işin resmi veya hukuki bir yaptırımı yok.” diye belirtti.

SUR’DA 60’A YAKIN KUAFÖR VAR

Sur’da 60’a yakın üyelerinin olduğunu bunlar içerisinde sadece 18 esnafın kendilerine üye olduğunun altını çizen Değirmenci,  devletin Sur esnafına yaptığı 3 bin TL yardımdan sadece 18 esnafın yardım aldığını, Vergisi olmayan ve ya odaya kayıtlı olmayan esnafın ise para yardımından faydalanmadığını söyledi.

314 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika