Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

DİSKİ arıtma tesisi modelini tasarladı

26 Ekim 2015 - 580 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»DİSKİ arıtma tesisi modelini tasarladı

DİSKİ Genel Müdürlüğü, 13 dış ilçede büyük ölçekli altyapı yatırımlarını hayata geçirmeye devam ediyor. Halkın kangren haline gelmiş içme suyu ve kanalizasyon sorunlarını kurduğu şubeler ve oluşturduğu projelerle hızlı bir şekilde çözen DİSKİ Genel Müdürlüğü, bir yandan güneş enerji sistemlerini kuruyor, bir yandan da özgün projelere imza atıyor. Bu özgün projelerden biri de İçme Suyu Paket Arıtma Tesisi. DİSKİ Genel Müdürlüğü teknik ekipleri tarafından tasarlanan ve projelendirilen model sistem, yurttaşların sağlıklı ve temiz su almalarını sağlamak amacıyla tasarlandı. Türkiye’de bir ilk olma özelliği tesis, işlevsel olması, küçük bir alan kaplaması, ekonomik olması nedeniyle oldukça kullanışlı. Sistemin en önemli özelliği ise mobil (taşınabilir) olması.

736 BİN LİRAYA MAL OLACAK

Model tesis, ilk olarak bugüne dek Hoşan ve muhtelif yerlerde bulunan su kuyularından su temini yapılan Diyarbakır’ın en büyük ilçesi Ergani’de kurulacak. Yapımına geçtiğimiz ağustos ayında başlanan çalışmaların bir ay sonra tamamlanması öngörülüyor.  Ergani’nin kuzeydoğu noktasındaki Gölbaran mevkiinde 400 metrekare alana kurulan İçme Suyu Paket Arıtma Tesisi ve Terfi İstasyonu toplam 736 bin liraya mal olacak.

SİSTEMİN DİĞER İLÇELERDE DE UYGULANMASI HEDEFLENİYOR

İki adet 2200 mm çapında çelik boruların kullanılacağı, boruların iç kısmına filitrasyon sisteminin kurulacağı İçme Suyu Paket Arıtma Tesisi şu şekilde çalışacak: “Dicle Barajı’ndan gelen su, paket arıtma tesisine varmadan önce ön klorlamaya tabi tutulacak. Suyun içindeki bakterilerin tamamı yok edildikten sonra suya oksijen kazandırılma işlemleri yapılacak. Daha sonra su, arıtma tesisinden geçirilerek önce son bir klorlamaya tabi tutulacak.” Sistem çalışır hale geldiğinde saniyede 200 litre, günde 17 bin 300 metreküp ve ayda 520 bin metreküp su üretme kapasitesine sahip olacak. Terfi istasyonunda ise her biri 50 L/sn kapasiteli 3 adet pompa kullanılacak. Terfi İstasyonu, İçme Suyu Paket Arıtma Tesisi’nden çıkan suyu 56 metre yükseklikte ve 2 kilometre uzaklıkta bulunan Çiftepınar su deposuna pompalayacak. Suyun bu depodan tüm ilçeye verilmesi sağlanacak. DİSKİ Genel Müdürlüğü ilerleyen dönemlerde aynı sistemi diğer ilçelerde de uygulamayı hedefliyor.

e38f1893a3d4af6eb485f76f71bffeb9_XL

400 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika