Dolar : Alış : 6.2287 / Satış : 6.2399
Euro : Alış : 7.3234 / Satış : 7.3366
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir35°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14288 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Diyarbakır ‘Kentsel Dönüşüm’de geride…

22 Eylül 2017 - 3.218 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Diyarbakır ‘Kentsel Dönüşüm’de geride…

Diyarbakır Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Derneği (DİKENT) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Elbey, kentsel dönüşüm sürecinde inşaat firmalarıyla vatandaşın baş başa bırakılmaması gerektiğini belirterek, Kentsel dönüşümde seferberlik olmasını dile getirip, Başka türlü kentsel dönüşümün ilerlemesinin çok zor olacağını söyledi.

Diyarbakır Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Derneği (DİKENT) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Elbey Gayrimenkul sektörünün geleceğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘ELİMİZDE SİHİRLİ DEĞNEK YOK’

Bugüne kadar Diyarbakır’da orta ve alt gelir grubuna yönelik çok sayıda konut ürettiğini ve isteyen her firmanın bunu yapabileceğini ifade eden Elbey, “Elimizde sihirli bir değnek yok. Bu işin sırrı çok çalışarak az kazanmaya razı olmaktan geçiyor. Gerçekten inşaatçılık yapmanız, ciddi makine parkı ve insan kaynağınızın olması ve tüm bu zorluklarla mücadele ederken çok çalışmanızı gerektirir. Bu konuda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve TOKİ Genel Müdürlüğünün de dahil olması gerekiyor. Bu iş; komplike bir çalışma ile kentsel dönüşüm ruhuna uygun olarak sağlıklı bir şekilde sürdürülebilir” diye konuştu.

10 YILDIR İNŞAAT SEKTÖRÜNE ÇOK OYUNCU GİRDİ

Elbey, Genel anlamda piyasaya baktıklarında son 10 yıldır inşaat sektörüne çok oyuncu girdiğini belirterek, ‘’Bu oyunculara  bakın; çok para kazanmak için sektör dışından girdiler. Bunun için girildiğinden metrekare fiyatları yukarı çıktı. Memleketin yüzde 90’ının gelir durumu belli. Bunu göz önüne aldığınızda ‘benim işim’ diyerek sırça köşkten idare etmiyorsanız bu fiyatlara satabiliyorsunuz. Gönül işi. İdealist olmanız lazım’’ ifadelerini kullandı.

‘’DEVLET LOKOMOTİF GÖREVİ YAPSIN’’

Elbey, Diyarbakır’da kentsel dönüşüm denildiğinde akıllara Sur’un geldiğini vurgulayarak, ‘’Ancak kentsel dönüşüm sadece Sur’dan oluşmamaktadır. Bunun yanı sıra memleketin çeşitli bölgelerinde kentsel yenileme şarttır. En büyük isteğimiz bu yenilemeyi yaparken, Devletin lokomotif olarak Diyarbakır’ın yerel tedarikçi ve müteahhitleri ile çalışmasıdır. Diyarbakır’da yapılması gereken çok önemli ve büyük işler mevcuttur’’ dedi.

“KONUTLAR GERÇEK DEĞERLERİYLE TOPLANMALI”

Devletin karayolu yapacağı zaman o yolun üzerindeki yerleri istimlak edip, değerinde vatandaşlara ödemesi yapılır; aynı şekilde kentsel dönüşüme dahil olan konutların da gerçek değerleriyle toplanması gerektiğini vurgulayan Elbey, “Sonra buradaki alan tek bir parsel ya da büyük parseller halinde müteahhitlere verilmeli. Yoksa müteahhit vatandaşa açgözlü, vatandaş da müteahhide çok para kazanmak isteyen açgözlü olarak bakıyor. Dolayısıyla bu iş tıkanıyor. Ayrıca sayı anlamında da çok… İnşaat firmalarıyla vatandaş baş başa bırakılmamalı. Kentsel dönüşümde de bir seferberlik olmalı. Başka türlü kentsel dönüşümün ilerlemesi çok zor” ifadelerini kullandı.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM EKONOMİNİN CANLANMASINA VESİLE OLUR”

2 yıl önce yaşanan olumsuzluklardan dolayı kent ekonomisi onarılamaz bir sürece girdiğini belirten Elbey, ‘’Kent ekonomisini yeniden ayağa kalkması ve atağa geçmesi için Kentsel dönüşüm bir milat ve fırsat olabilir. Bilindiği gibi Diyarbakır’ın ekonomisinin omurgasını oluşturan sektör inşaat sektörüydü. Ancak bu sektörde yaşanan olumsuzluklardan dolayı sekteye uğradı. Elbirliğiyle hem sağlıklı dönüşüm yapılır hem de inşaat sektörü canlanabilir. Bunu sağlamak herkes açısından olumlu sonuçlar doğuracaktır. Bu talebimizi gerek ilgili kurumlar gerek üst düzey firmaların değerlendirmesini bekliyoruz’’ dedi.

İNŞAAT VE GAYRİMENKUL FİRMALARI DESTEKLENMELİ

Elbey, Kentin çeşitli Bölgeleri’nde düzenlenen gayrimenkul firmalarına devletin destek vermesi önerisinde bulunarak, “Fuarlarda bakanları görebilsek, bu işle ilgili yatırımlar yapsak, çok daha fazla dönüşler alabiliriz. Amacımız Türkiye’ye daha fazla döviz sokmak ise, bu gibi firmalar daha çok desteklenmeli. Sattığımız mal kadar buradan KDV’siz mal alarak desteklenebilir. Memlekete faydalı oluyorsak bunun karşılığını almalıyız ki; daha çok ilerleyebilelim ” diye konuştu.

2392 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..