Dolar : Alış : 3.7616 / Satış : 3.7684
Euro : Alış : 3.9863 / Satış : 3.9935
mediclub
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir8°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 11829 İçerik Bulunuyor.

Dr. Maral: “Bizi etkilemedi!”

26 Haziran 2016 - 565 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Dr. Maral: “Bizi etkilemedi!”

KKA

Diyarbakır ve Şanlıurfa’yı kapsayan Karacadağ Kalkınma Ajansı (KKA) Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral, Kalkınma Ajansı olarak uyguladıkları Mali Destek programlarının kendi mecrasında ilerlediği için yaşanan olayların projelere direkt bir etkisinin olmadığını ifade ederek, “Yaşanan sıkıntılar bizim bu çalışmalarımıza sekte vurmamalı diyoruz. Biz olabildiğince kendi vizyonumuzu ve görevlerimizi yerine getirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

DİYARBAKIR AÇIĞI HIZLA KAPATIYOR

Şanlıurfa’nın sanayi anlamında Diyarbakır’ın biraz daha önünde olduğuna vurgu yapan Dr. Maral, Şanlıurfa’nın özellikle Gaziantep’e komşu olması ve Gaziantep kültürü edinmesinin ciddi anlamda bir fark yarattığını, ancak Diyarbakır’ın da bu açığı hızla kapattığını öne sürdü.

Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın çalışmaları ne boyuttu? Kuruluşunuzdan bugüne kadar yani 7 yılda kaç firmaya ne kadar hibe desteği verdiniz?

7 YILDA 650 PROJEYE 107 MİLYON LİRA HİBA DESTEĞİ VERDİK

Kalkınma ajansı olarak 2009 yılında biz faaliyet göstermeye başladık. Ve bu 7 yılık süreçte toplam 650’ye yakın projeye 107 milyon lira hibe desteği verdik. Tabi bizim yürüttüğümüz mali destek programlarının birde eş finansman boyutu var. Başvurusu sahipleri, potansiyel adaylar bir de kendileri katkı koyuyor. Onların da koyduğu katkı ile birlikte 200 milyonu aşan bir kaynak bölgede harekete geçirildi. Bu ödenek Şanlıurfa ve Diyarbakır’ı kapsıyor. Diyarbakır ve Urfa içinde bunları yarı yarı gibi düşünebiliriz. Böyle hani birbirine yakın oranlar halinde desteklendi. Özel sektör boyutunda biz yaklaşık 270 KOBİ destekledik. Bizim desteklediğimiz KOBİ’ler ilave 2 bin’i aşan bir istihdam yarattık. O yönüyle projelerimizin etkisinin önemli olduğunu düşünüyoruz.

2015 yılında 28 milyon lira hibe dağıttınız? Bunları nerelere, hangi projelere dağıttınız?

2015 YILINDA 85 PROJEYE 28 MİLYON LİRA HİBE DAĞITTIK

2015 yılında biz bugüne kadarki en yüksek bütçeli programlarımıza çıktık. 28 milyon lira hibe dağıttık. Tabi orada KOBİ’lerle yürüttüğümüz Mali Destek programlarımız vardı. Turizme yönelik Turizm ve kentsel alt yapıya dönük destek programı, sanayiye yönelik sanayi alt yapısı mali destek programı, Organize Sanayi bölgelerinin, küçük sanayi sitelerinin, üniversitelerin, sanayiye hizmet edebilecek alt yapısını veya laboratuar ihtiyacını giderebilmek amacıyla sanayi alt yapısı mali destek programı ayrıca bölgemizin büyük potansiyeli olan Güneş enerjisini etkin bir şekilde kullanabilmek, enerji maliyetlerini düşürebilmek adına da Enerji mali Destek programına çıkmıştık. Yaklaşık 85 projeyi biz geçen yıl destekledik. Tabi projelerin uygulamaları sorunsuz bir şekilde devam ediyor. 2016 yılı içerisinde de biz şuan Mali Destek programlarımızın başvurularını alıyoruz. Tabi geçtiğimiz yıl uyguladığımız ajans kaynaklarıyla yürütülen bu programlara ilave olarak ilk defa pilot bir uygulamada gerçekleştirdik.

Bu programları detaylandırabilir misiniz?

ORGANİK TARIMI DA DESTEKLİYORUZ

Bunlardan bir tanesi Organik Tarım Mali Destek Programı. Kaynağını GAP İdaresi verdi. Biz de yürütücüsü olduk. Gerçekten bölgemizde tarım bölgesi zaten. Özellikle Kuzey ilçelerimizde organik tarıma elverişli bakir alanlarımız var. Biz bu potansiyeli harekete geçirebilmek için bu programı uyguladık. Bu programa da büyük talep oldu. Ve projelerimin uygulamaları devam ediyor. Aynı zamanda Sosyal programa da çıktık. İlk defa Ajans eliyle daha çok istihdam yaratıcı emek yoğun sektörlerde veya eşdeğer sanayiye hizmet edecek alanlarda programlar uyguluyorduk. Turizm’e yönelik programlar uyguluyorduk. Ama buna ilave olarak Kalkınma Bakanlığının pilot olarak uyguladığı sosyal etkileşim programını biz geçen yıl hayata geçirdik. Orada da Diyarbakır ve Şanlıurfa illeriyle Ankara İl’i ortaklaştırıldı. Ve yürütücüler kendi bölgelerinde başvuru yaptı ama Ankara’dan da bir ortak bulma durumunda kaldılar. Bu amaçla da bu programlar uygulandı. Sosyal sermayenin geliştirilmesi hedefleniyordu. Tecrübe paylaşımı, işbirliği alanının geliştirilmesi anlamında Diyarbakır ve Şanlıurfa’da 30 proje, Ankara’da da 17 proje destek almaya hak kazandı. Çok güzel çıktıları var. Programlar daha tamamlanmadı. Ama sona erince de geniş kapsamlı bir kapanış toplantısı yapmayı düşünüyoruz.  2016 yılı içerisinde geçtiğimiz yıl başlattığımız Organik Tarım Mali Destek programını bu yılda uygulayacağız.

İŞLETMELERİN ENERJİ MALİYETLERİNİ DÜŞÜRÜCÜ PROGRAM

Aynı zamanda bu yıl yeni bir program daha uyguluyoruz. O da işletmelerin enerji maliyetlerinin düşürücü yani yalıtımdan tutun da LED ampullere geçişe veya faaliyette olan bir makinenin enerji maliyetini düşürecek bir uygulamaya kadar bütün unsurları içerecek geniş kapsamlı bir enerji verimliliği programına çıktık. Programa başvurular devam ediyor. 1 Temmuz itibariyle başvurular sona erecek. Yine geçen yıl uygulanan yenilebilir enerji mali destek programında ise işletmelerin başta Güneş enerjisi olmak üzere kendi enerji ihtiyaçlarını karşılayacak yöntemlere biz destek vereceğiz. Bu üç programda biz şuan başvuruları alıyoruz. Yine Araştırma, analiz ve bunların eğitimi ihtiyaçlarını gidermeye yönelik küçük bütçeli doğrudan faaliyet desteği ve eğitime yönelik olarak da teknik destek programlarımızda devam ediyor.

Sürecin yatırımlara etkisi oldu mu? Yeni yatırımlar yapılmamaya, mevcut yatırımlar da başka İllere gitti. Bu sürecin kalkınma ajansına bir yansıması oldu mu?

SÜREÇ AJANSIN PROGRAMLARINI ETKİLEMEDİ

Kalkınma ajansları bildiğiniz gibi 10 yıllık bir geçmişe sahip. Biz de 2006 yılında kurulan İzmir ve Çukurova Kalkınma Ajansları ilk örneklerdi. Ama biz 2009 yılında Bakanlar kurulu kararıyla faaliyetlerimize başladık. Ana amacımız bölgelerarası gelişmişlik farklarını gidermek ve bölgeler içi gelişmişlik farklarını da gidermek aslında. Bölgeye yatırımcı çekmek, bölgenin potansiyelini açığa çıkarmak, bölgenin tanıtımını yapmak, bu şekilde bölgenin kalkınmasını sağlamak. Bizim bu yürüttüğümüz mali destek programları ana işimiz gibi duruyor ama ana işlerimizden bir tanesi de bölgeye yatırımcı çekmek. Yatırım destek ofisleri vasıtasıyla hem yatırımcı çekmek hem potansiyelli yatırımcılara yol göstermek. Bizim uyguladığımız mali Destek programları boyutunda tabi kendi mecrasında ilerlediği için bu yaşanan olayların projelerimize direk bir etkisi olmadı. Ve biz açıkçası ajans olarak genel çerçevede baktık.

YAŞANAN SIKINTILAR ÇALIŞMALARIMIZA SEKTE VURMAMALI

Çoğunlukla büyük projeler diyebileceğimiz projelere odaklanıyoruz. İşte tekstil ihtisas organize sanayi bölgesi. 7 bin 500 kişiye istihdam yaratacak bir alan. Bu sürecin başından beri ajansımız çalışmaları takip ediyor. Ve şuan bölge tüzel kişilik kazandı. Bundan sonra alt yapı çalışmalarına ve yatırım programına alınma faaliyetlerine geçilecek. Bunlar önemli. Biz bunların takibini yapıyoruz. Yaşanan sıkıntılar bizim bu çalışmalarımıza sekte vurmamalı diyoruz. Biz olabildiğince kendi vizyonumuzu ve görevlerimizi yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu yönüyle bu işler kendi mecrasında ilerliyor ve takibini yapıyoruz. Tabi yatırımcı algısıyla ister istemez bazı sıkıntılar çıkabiliyor. Bölgeye yatırım yapmak isteyenler biraz yatırım kararlarını öteleyebiliyor. Fakat buna rağmen biz yine OSB müdürlüğümüzde işbirliği içerisinde çalışıyoruz. Yatırımcıların yapmak istediği yatırıma yönelik teknik analizlerini de bazen yapıyoruz. O talepte de bir gerileme olmadı diyebiliriz. Yani şuan Organize Sanayi Bölgesinde yer talebi var.

Yer talebi ne zaman başladı?

190 HEKTARLIK GENİŞLEME ALANI TAMAMLANMAK ÜZERE

Biz iki-üç yıldır organize sanayi bölgesiyle işbirliği içerisinde faaliyetleri yürütüyoruz. Yatırım yapacak yatırımcıların analizlerini yapıp, tavsiye niteliğinde organize Sanayi bölgesine önerilerde bulunuyoruz. Bunlarda o doğrultuda kendi planlarını yapıyorlar. Şimdi işte 190 hektarlık genişleme alanını alt yapı ihale çalışmaları devam ediyor. Tamamlamak üzere. Yani orada bile talep dolmuş durumda.

Kaç firma size başvurdu?

Bu rutine dönen bir uygulama değil. Bazen birkaç dosya, bazen de sınırlı sayıda gelebiliyor. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki başvurulara göre. Ama OSB’deki parsel tahsislerinin de neredeyse tamamı şuan dolmak üzere.

Yatırım ve sanayi açısından bakarsak, Diyarbakır ve Şanlıurfa arasında bir fark var mı? Hangisi sanayi açısından daha ileride?

ŞANLIURFA SANAYİ AÇISINDAN DİYARBAKIR’DAN İLERİDE

Biz tabi TRC-2 Bölgesi olarak bakıyoruz. Bizim için Diyarbakır ve Şanlıurfa İlleri bütüncül bir açıdan bakmak durumundayız. Ama sektörlere göre farklılıklar var. Şanlıurfa sanayi anlamında Diyarbakır’ın biraz daha önünde. Özellikle Gaziantep’e komşu ve Gaziantep kültürü edinmesi ciddi anlamda bir fark yaratıyor. Diyarbakır bu sanayi hamlesini yeni yeni yaptı diyebiliriz. Şanlıurfa’da OSB genişleme alanlarıyla birlikte işte üçüncü sanayi bölgesi diyorlar. Aslında 3. Genişleme diyelim de ama geniş alanda bir yayılma durumu var. Alan ve işletme sayısı olarak da şuan OSB’de 500 civarında işletme var. Biz de ise 300’ler bandında gidip geliyor. Şanlıurfa’da Gıda ihtisas sanayi bölgesi için yer seçimi heyetleri geldi. Tekstil alanında bir odaklanma var. Biz o yönüyle tabi Gaziantep’in nimetlerinden Şanlıurfa gibi faydalanamıyoruz. O kültürü de edinmek biraz zaman alıyor. Şanlıurfa biraz o yönüyle daha avantajlı. Kendi konumunu daha iyi kullanıyor. Yatırımcılar daha tercih ediyor, haliyle öyle oluyor. Bilecik teşvikte 6. Bölgede komşusu Gaziantep, Bilecek bile büyüme potansiyeli olan bir ilçe. Gaziantep’e giden komşusu Bilecik’e geliyor. Bilecik hem Gaziantep’ten  hem de 6. Bölgeden de faydalanıyor. Öyle şeyler var. O yönüyle Şanlıurfa’nın sanayi hamlesi biraz daha erken başladığını söyleyebiliriz. Diyarbakır’ın o açığı hızla kapatıyor. Diyarbakır Tekstil İhtisas Organize Bölgesi ile lojistik Merkez ile şuan gündemde olan, çalışmaları devam ediyor. Kooperatiflerimizin, kurum ve kuruluşlarımızın yaptığı büyük KSS’lerle gelişmeler olumlu. (Sait BAYRAM’ın Özel Röportajı)

189 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
maltepe escort
izmir escort- izmir escort