Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7545 / Satış : 4.7630
Euro : Alış : 5.4969 / Satış : 5.5068
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Eğitimde soyguna devam!

28 Eylül 2017 - 702 kez okunmuş
Ana Sayfa » Eğitim»Eğitimde soyguna devam!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın zorunlu hale getirdiği okul öncesi eğitimi (anaokulu), Diyarbakır’da sancılı başladı. Eğitimci kadrosundaki açıklar nedeniyle kimi yerlerde henüz eğitime başlayamayan anaokullarının veliye maliyeti neredeyse 1000 TL’yi buluyor. Veliler, “Asgari ücretle çalışan bir veli bunun altında nasıl kalkacak?” diyerek isyan ediyor.

VATANDAŞ ŞAŞKIN!

2017-2018 eğitim-öğretim dönemi, Doğu ve Güneydoğu’nun bir çok yerinde olduğu gibi Diyarbakır’da da ciddi sıkıntılarla başladı. Yeni dönemde, ders kitapları öğrencilere ücretsiz sunulurken, okulların verdiği listelerle kıyafet, ayakkabı, çanta ve kırtasiye ürünleri alışverişine başlayan veliler, bütçelerini zorlamayan uygun fiyatlı ürün arayışına girdi. Ancak piyasa şartları hemen hemen aynı, vatandaş işin içinden çıkamıyor. İlkokula başlayan bir öğrenci için kıyafet ve ayakkabı 200 TL, kırtasiye ürünleri ise 250 TL’den başlıyor. Öğrenciler, ilkokula ortalama olarak en az 500 lira maliyetle başlıyor.

BAKANIN AÇIKLAMASINA RAĞMEN KAYIT PARASI

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın “kayıt parası ve aidat parası alanı affetmem” şeklindeki açıklamasına rağmen Diyarbakır’da bir çok okulda önceki yıllarda olduğu gibi “Okul giderleri için yardım” adı altında hem fahiş rakamlarla kayıt parası alındı, hem de yıllık aidat ve giderler için para talep ediliyor. Milli Eğitim’in okulların giderlerini karşılamadığını belirten okul idarecileri, bu giderleri velilerden talep etmek zorunda kaldıklarını dile getiriyor. Velilerin şikayetleri karşısında Milli Eğitim müdürlükleri ise sadece “gereğini yapacağız” demekle yetiniyor.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM SOYGUN GİBİ

Asıl vurgun ve soygun ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından zorunlu hale getirilen okul öncesi eğitimde yaşanıyor. Halk arasında “anaokulu” olarak bilinen okul öncesi eğitimde, bir çocuğun veliye maliyeti neredeyse 1000 (bin) TL’yi buluyor. Okul yönetimleri, adeta tüm masraf ve giderleri velilere yüklerken, genel giderler ve eğitim için istenen pahalı malzemelerin yanı sıra aylık 100 ile 200 TL arasında değişen rakamlarda aidat da talep ediliyor. Bazı okullar, aidatı geç yatıran veya yatırmayan velilerin çocuklarını okula almamakla tehdit ediyor.

VELİLER İSYANDA; “BU VURGUNA DUR DENİLSİN”

Parasız olması gereken okul öncesi eğitimde yaşanan bu sıkıntılar velileri isyan ettiriyor. Asgari ücretle çalışan velilerin çocuklarını bu şartlarda okula göndermesinin imkansız hale geldiğini belirten vatandaşlar, ”Okulların başlamasına sevinemez hale geldik. Çocuklarımızı neredeyse okula gönderemeyeceğiz. Orta gelirli vatandaş bunları karşılamakta zorluk çekerken, asgari ücretle çalışan veliler ne yapacak? Öğretmen maaşları hariç neredeyse her şey bizden talep ediliyor. Hani eğitim parasızdı, hani devlet okul okumak isteyenlere her türlü imkanı ve kolaylığı sağlıyordu? Okul idarelerinin talep listesi kabus gibi. Bu haksızlık ve adaletsizliğe son verilmeli. Bakanlık harekete geçerek bu işe çözüm bulmalı. Aksi takdirde vatandaş bu yükün altından kalkamaz” diyerek tepkilerini dile getirdiler. (TİGRİS HABER GAZETESİ)

692 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika