Dolar : Alış : 3.9356 / Satış : 3.9427
Euro : Alış : 4.8516 / Satış : 4.8604
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ekonomik Veriler 4’te 4 yaptı

11 Nisan 2016 - 365 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Ekonomik Veriler 4’te 4 yaptı

Burçak Gezgin

Araştırma Uzmanı Burçak , büyüme, enflasyon ve sanayi üretimi verilerinin ardından açık verisinin de piyasa beklentilerinin üzerinde geldiğini, böylece verilerin 4’te 4 yaptığını söyledi. açığın düşmesinde en büyük olumlu katkıyı ihracatın yaptığını belirten Gezgin, özellikle yaz aylarında Türkiye ekonomisinin ve açığın en önemli destekçisi olan turizm gelirlerindeki düşüşün sürmesinin, açık verilerinde neden olacağı olumsuz etkiye işaret etti.

Son dönemde açıklanan büyüme, enflasyon ve sanayi üretimi verilerinin ardından bugün açıklanan Şubat ayı cari açık verisinin de piyasa beklentilerinden iyi geldiğini söyleyen Alan Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Burçak Gezgin, cari açık rakamlarına en büyük olumlu katkının dış ticaretten geldiğini belirtti.

CARİ AÇIĞIN DÜŞMESİNDE EN BÜYÜK ROL İHRACATIN

Gezgin “Şubat ayı cari açık verisi de piyasa beklentilerinden iyi, bizim beklentilerimize ise paralel gelerek 1,79 Milyar Dolar’lık açığa işaret etti. Bu son veriyle birlikte ekonomik veriler 4’te 4 yaptı. Özellikle ilk iki aylık cari açık verisi geçen yıla göre %27’lik iyileşme gösterirken, Şubat ayı cari açığı aylık bazda %30,7 geriledi. Şubat ayında cari açık rakamlarına en olumlu katkı dış ticaretten gelmiş görünüyor. Özellikle aylık bazda  Şubat ayında %32’lik artış kaydeden ihracat rakamları, %18’lik artış kaydeden ithalat artış oranını sollayarak, cari açıktaki düşüş eğiliminin devam etmesini sağladı. Yıllık bazda cari açık da 2015 Temmuz ayından beri devam eden düşüşle birlikte 30.5 Milyar Dolar’a geriledi. Mevcut durumda net hata noksan rakamı yıllık bazda %4.5’lik bir cari açık/milli gelir oranına işaret ederek Türkiye ekonomisini destekleyici görünüme sahip” dedi.

TURİZMDEKİ DÜŞÜŞ CARİ AÇIK İÇİN TEHLİKELİ

Terör saldırılarının etkisiyle hizmet gelirlerinde yaşanan düşüşle birlikte turizm gelirlerindeki düşüş tehlikesine dikkat çeken Gezgin, turizmde düşüşün devam etmesinin olumlu cari açık verilerini olumsuza yöneltebileceğini belirtti. Gezgin “Özellikle Şubat ayı verisine baktığımızda hizmet gelirlerinin yıllık bazda %32, aylık bazda ise %40 azaldığı görülüyor. Son dönemde ülkemizde yaşanan terör saldırılarıyla birlikte Türkiye’ye yönelik turizm talebinin azaldığı görülmüştü. Özellikle yabancı turist çıkışı verilerindeki gerilemenin hizmet gelirleri üzerindeki negatif etkiyi yansıttığı görülüyor. Şubat ayı verisiyle birlikte hizmet gelirleri yıllık bazda Mayıs 2015’ten beri devam eden düşüşünü de sürdürdü. Özellikle yaz aylarında Türkiye ekonomisinin ve cari açığın önemli bir destekçisi olan turizm gelirlerindeki düşüşün devam etmesi, olumlu cari açık verilerinin olumsuzlaşmaya başlamasına neden olabilir” dedi.

KÜRESEL RİSK İŞTAHI ARTIYOR

Küresel risk iştahındaki artıştan pozitif etkilenen yurt içi piyasalardaki sıcak paranın cari açıkta olumlu etkisinin görüldüğünü sözlerine ekleyen Gezgin, “2016 yılında artış gösteren risk algısıyla birlikte, Şubat ayı verileri küresel risk iştahının da artış gösterdiğine işaret ediyor. Özellikle Şubat ayında net portföy yatırımları 1 Milyar Dolar’ı aşarken, yabancıların yurt içi portföy yatırımı da 1.25 Milyar Dolar’a ulaştı. Yurt içi piyasaların da bu olumlu para akışından pozitif etkilendiği ve sıcak paranın cari açık rakamları üzerinde de etkili olduğu görülüyor” dedi.

293 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : , , , ,

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika