Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7545 / Satış : 4.7630
Euro : Alış : 5.4969 / Satış : 5.5068
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ekonomiye yeni bir tanım

25 Şubat 2016 - 556 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Ekonomiye yeni bir tanım

Kongreya Jinên Azad (KJA), “Toprağımızı suyumuzu enerjimizi komünleştirelim” şiarıyla 27-28 Şubat tarihlerinde Diyarbakır’da Kadın Ekonomi Konferansı gerçekleştirecek. KJA, ekonomiyi yeniden tanımlamak ve ekonomide kadınların nasıl var olabileceğini tartışmak amacıyla düzenleyeceği konferansın hazırlık çalışmaları kapsamında Van, Batman, Diyarbakır ve Mardin’de ekonomi atölyeleri gerçekleştirdi. Devam eden hazırlık çalışmaları hakkında bilgi veren Ekonomi Komisyonu üyesi Gül Kızıltaş, kadın meclisleri içerisinde bir boyut olarak ekonomiyi örgütlediklerini ifade ederek, “Bu ekonomi boyutunu özelikle kadınlar açısından önemsiyoruz. Konferansa gitmeden önce 4 atölye gerçekleştirdik. Özellikle kadının ekonomiden kopartılması ve ekonomisiz bırakılması söz konusu. Biz de bu açıdan ekonomiyi nasıl ele alabiliriz diye düşündük. Ekonomi konusunda da kendi politikalarımızı belirlemeyi esas aldık” dedi. Konferans öncesi bu atölyelerle kadın ekonomi politikalarının genişletilmesini amaçladıklarını belirten Kızıltaş, yaşamın kendisinin ekonomi olduğunu ve üretimin de emek olduğunu söyledi. Konferanslarının bir ilk olduğunu ve bunu önemsediklerini dile getiren Kızıltaş, konferansta kadın ekonomisine ilişkin ciddi kararların alınacağı mesajı verdi. Kızıltaş, konferansın 250-300 delege ile gerçekleşeceğini ve tartışmalarda daha çok üretimi esas alacaklarına dikkat çekti.

“EMEK SÖMÜRÜSÜ ORTAYA ÇIKTI”

Konferansın önemine değinen Kızıltaş, şunları aktardı: “Konferansa daha çok üreten illerden doğru kadın arkadaşlarımız katılacak. Komünlerden ve kooperatiflerden kadın arkadaşlarımız bu konferansta hazır bulunacak. Delegasyonlar konferansa güç katacağını düşündüğümüz farklı bileşenlerimizden. HDP, HDK, kadın kurumları, yerel yönetimler, emek hareketinden kadınlar, akademisyenler konferansta yer alacak.” Emeğin basit ve sıradan ele alınıp tanımlanamayacağını ve emeğin tarihsel boyutuyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Kızıltaş, “Kadının ekonomisine tarihten bu yana müdahale oldu. Bu nedenle emek sömürüsü ortaya çıktı. Bu açıdan toplumsallığın yeniden bakış açısıyla doğrudan bir kadın rolüyle etkileşimi sağlanmalı. Bu konferansta bunları tek tek ele alacağız. Kadın bakış açısını, kadının yeniden yaşama katılması, hem Kürdistan coğrafyasında hem de Ortadoğu’da yeniden sorumluluk alınması açısından çok daha güzel ve demokratik özyönetimi de bu şekilde ele alıyoruz. Bu konuları daha güçlü ele alıp konferansta tartışacağız. Kadın politikalarımız burada netleşecek” şeklinde konuştu.

“KOMÜNAL YAŞAMI BİRLİKTE AÇIĞA ÇIKARACAĞIZ”

“Toplumları parçalamak erkek egemen zihniyetin işidir. Oysa biz kadınların hedefi komünal yaşamı birlikte açığa çıkarmak ve bunu yaşamaktır” diyen Kızıltaş, konferansta buna yönelik karar ve araştırmalarının olacağını kaydetti. Konferanstan sonra da akademik olarak ciddi aydınlanma faaliyetlerinin olacağını söyleyen Kızıltaş, komünlerle birlikte üretime dahil çalışmalarının da olacağının altını çizdi.

Ekonomiye yeni bir tanım

335 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika