Dolar : Alış : 4.0848 / Satış : 4.0922
Euro : Alış : 4.9862 / Satış : 4.9952
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CAçık

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Elhakan: “Kadro yerine hak gaspı!”

03 Nisan 2016 - 972 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Elhakan: “Kadro yerine hak gaspı!”

Türk-İş Konfederasyonuna bağlı Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası Güvenlik-İş Sendikası Diyarbakır İl Temsilcisi Murat Elhakan, Taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili haberdiyarbakir.gen.tr’ye açıklama yaptı. Sendika olarak çok büyük çaba ve emeklerle kazandığı kadro hakkı Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ‘kamu’da taşeron işçilerin bir kişi bile dışarıda kalmayacak kadroya alıyoruz’ açıklamasıyla büyük bir coşku meydana getirdiğini ifade eden Elhakan, ancak Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın açıklaması ile de büyük hüsrana neden olduğunu söyledi.

KADRO YERİNE HAK GASPI

Elhakan, Güvenlik-İş Sendikası olarak taşeron işçilerine kadro verilmesi amacıyla hazırlanacak olan yasa tasarısının Maliye Bakanlığınca yapılan açıklamalar nezdinde, gerçekleştirilmeye çalışılanın aslında ‘Taşeron İşçilere Kadro Yerine Hak Gaspı’ olduğunu vurgulayarak, “Maliye Bakanlığınca yapılan açıklamalarla birlikte ortaya çıkan ayrıntılar bizlere bir nevi ‘Kamu’da Taşeron İşçisiyle Dalga Geçilmeye’ çalışıldığını göstermektedir. Getirilmeye çalışılan yasa tasarısı ile birlikte, geriye dönük hakların ve kıdem tazminatının yok edilmeye çalışıldığı da ortadadır. ‘Taşeron İşçiler Haklarından Feragat Edecektir’ düşüncesi bile başlı başına düşünülen yasa tasarısının ortaya çıkardığı bir hayal kırıklığıdır. Neticesinde 3 yıllık imzalanması düşünülen sözleşme ile Özel Sözleşmeli Personel statüsünde iş güvencesinden yoksun bir biçimde kamuda çalıştırılmak istenen taşeron işçiler ‘Sözleşme Değil Kadro’ istemektedirler” dedi.

ÖZEL SÖZLEŞMELİ PERSONELE HAYIR-KADROLU İŞÇİLİĞE EVET

Özel Sözleşmeli personele hayır, kadrolu işçiliğe evet dediklerini ifade eden Elhakan, şöyle dedi:

“Çalışma hayatını ilgilendiren ve taşeron belası gibi bir sorunu çözmeye çalışan Hükümet yetkilileri böyle önemli bir konuyu taraflara sormadan, ortak akıla başvurmadan ben yaptım olacak anlayışı ise Sayın Başbakanımızın sivil toplum kuruluşları ve Sendikalar ile ilgili yaptığı açıklamaların tam tersidir, hani bizlere sorulmadan,uzlaşılmadan çalışma hayatında kararlar verilmeyecekti,bizlerin kaderi Maliye Bakanlığında bir takım bürokratların masa başında aldığı kararlara mı kalacak,ülkemizde Çalışma Bakanlığı denilen kurum ne işe yarar. Çalışma Bakanını ilgilendiren bir konu da ülkemizin çalışma hayatında geldiği nokta ortadadır. Bizler özel güvenlik görevlileriyiz; bizler zaten bir statüye sahibiz, bizler 5188 sayılı Özel Güvenlik Görevlileri Kanununa tabiyiz ve 4857 sayılı iş kanununa göre işçiyiz.

‘’ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİ İŞÇİDİR VE İŞÇİ KALACAKTIR’’.

Dolayısıyla düzenlenecek ve çalışma hayatında kaosa neden olacak bu statüyü asla ama asla kabul etmiyoruz. Özel sözleşmeli personel statüsüne geçmek isteyen taşeron işçilerine sınav şartının getirilmesi ise tam bir muammadır, sınavı kazanamayan taşeron işçiler açıkça işsiz kalacaktır, bu nasıl güvencedir. Taşeron tasarısının bu haliyle meclis de görüşülmesi sağlıklı değildir. Taşeron işçilere kadro veriliyor aldatmacası ile birlikte düzenlemenin yasalaşması halinde yaşanılacak durumun mevcut düzenden daha kötü bir halde olacağı ortadadır”

‘KADROLU ÇALIŞMA HAYAL OLACAKTIR’

Elhakan, Düzenlemenin yasalaşması halinde unutulmamalıdır ki ‘Taşeron Tasarısının Sendikaları Bitirecek’ bir işlevi de bulunduğuna belirterek, “Bizler Türk-İş konfederasyonuna bağlı Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası olarak gerekiyorsa ‘Taşeron Tasarısına Karşı Meydanlara İnerek’ hakkımızı arayacağız. Bu düzenlemenin bizi mevcut halimizden daha geriye götüreceğinin bir kez daha altını çiziyoruz.  Taşeron işçilerin hakkı ‘Kadrolu İşçi’ olmaktır. Hakkımız olanı alana kadar, bu zamana kadar olduğu gibi özel güvenlik işçileri ve üyelerimiz için bundan sonra da her türlü mücadeleyi vereceğiz. Güvenlik-İş Sendikası Olarak ‘’Yanlışa Evet diyemeyiz” diye konuştu. (Sait BAYRAM’ın haberi)

Elhakan

535 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika