Dolar : Alış : 3.9039 / Satış : 3.9110
Euro : Alış : 4.8103 / Satış : 4.8189
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14141 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

GAP’ta ikinci ürün yaygınlaşıyor

09 Temmuz 2015 - 748 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»GAP’ta ikinci ürün yaygınlaşıyor

Yasin DİKME

GAP’ın merkezi konumundaki Şanlıurfa’da son yıllarda artan sulama imkanları sayesinde ikinci ürün ekim alanı geçen yıla göre yüzde 20 arttı. Türkiye’deki pamuğun yüzde 44’ü, buğdayın yüzde 9’u, mercimeğin yüzde 36’sı ve arpanın ise yaklaşık yüzde 15’nin üretildiği Şanlıurfa’da sulu tarım alanları her yıl genişliyor. Geçen ay sulu tarıma geçilen Suruç Ovası’nda yaklaşık 950 bin hektar arazi suyla buluştu. Yaklaşık 6 milyon 393 bin 49 dekar alanda hububat tarımının yapıldığı kentte, sulamaya açılan bölgelerin artmasıyla çiftçiler, ikinci ürün olarak pamuk, mısır ekimi yapıyor. Geçen yıllara nazaran bu yıl ikinci üründe yüzde 20 artış bekleniyor.

İKİNCİ ÜRÜN EKİMİNDE CİDDİ ORANDA ARTIŞ

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Şube Başkanı Ali Rıza Öztürkmen, Şanlıurfa’da ikinci ürün ekiminde ciddi oranda artış yaşandığını söyledi. Verimli arazilerin sulamaya açılmasıyla tarımın da gelişmeye başladığını belirten Öztürkmen, “Son yıllarda bölgede hububattan sonra ikinci ürün olarak pamuk ve mısır ekiliyor. İkinci üründe geçen yılla göre bu yıl yüzde 20 artış bekliyoruz. Özellikle mısır bu yıl daha çok tercih ediliyor. Bunu da pamuktaki girdilerin ve masrafın daha çok olmasına bağlıyoruz. Suya kavuşan çiftçilerimiz hububat ekiminden sonra tarlasını ikinci ürüne hazırlıyor” diye konuştu.  Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu da GAP çiftçisinin ikinci üründe genellikle mısır ektiğini vurguladı. Bu yıl hububatta da verimin çok iyi olduğunu anlatan Eyyüpoğlu, “Çiftçilerimiz modern tarım tekniklerini de yaygın şekilde kullanırsa bölgemiz bu konuda dünyada söz sahibi olacaktır. Son yıllardaki yatırımlarla arazilerin suya kavuşması hem verimi hem de ikinci ürünü artırdı” ifadesini kullandı.  Çiftçilerden Basri Çağlı ise bu yıl yaklaşık yüz dönüme ikinci ürün olarak pamuk ektiğini belirtti. Bölge çiftçisinin ikinci ürünü sevmeye başladığını anlatan Çağlı, “Bazı çiftçiler, geçen yıl bin dönüm ekmişse bu yıl 2 bin dönüm ekiyor. Ben de buğdayın ardından pamuk ektim. İnşallah ürün fiyatları da istediğimiz gibi olur” dedi.

GAP'ın merkezi konumundaki Şanlıurfa'da son yıllarda artan sulama imkanları sayesinde ikinci ürün ekim alanı geçen yıla göre yüzde 20 arttı. Yaklaşık 6 milyon 393 bin 49 dekar alanda hububat tarımının yapıldığı kentte, sulamaya açılan bölgelerin artmasıyla çiftçiler, ikinci ürün olarak pamuk, mısır ekimi yapıyor.  (Yasin Dikme - Anadolu Ajansı)

543 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika