Dolar : Alış : 4.7908 / Satış : 4.7994
Euro : Alış : 5.5680 / Satış : 5.5780
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir38°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14274 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Gezici semt pazarı kadınların umut ışığı oldu

03 Şubat 2017 - 687 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Gezici semt pazarı kadınların umut ışığı oldu

Bağlar Belediyesi tarafından Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde kurulan ilk kadın semt pazarının ardından gezici semt pazarı da kadınlara umut kapısı olmaya devam ediyor. Bağlar Belediyesi şiddette maruz kalmış, ekonomik durumu iyi olmayan ve çalışmak isteyen kadınların istihdam edilmesi için gezici semt pazarı kurarak kadınlara destek oluyor.  Kış koşullarına rağmen 83 tezgâhın bulunduğu pazarın müşterileri karışık olmasına rağmen satıcılarının tamamı kadın. Pazarcı kadınların kimisinin eşi işsiz kimisinin ise çalışamayacak kadar hasta.

AİLELERİNİ GEÇİNDİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORLAR

Kadınların istihdam edilmesi amacıyla kurulmasından kaynaklı kadın gezici semt pazarcılarının yaş ortalaması 20 ve 55 arasında değişiyor. Tezgâh başındaki kadınlar, ailelerini geçindirmek için çetin kış şartlarında evlerine götürecekleri günlük ihtiyaçları karşılamak umuduyla tüm zorlukların üstünden geldiklerini söylüyor.

GÜNLÜK KAZANÇTAN GELEN MUTLULUK

Pazarda sebze, meyve, şarküteri ürünleri, giyim, kelle paça ve değişik gıda maddeleri bulmak mümkün. Kadınlar, haftanın altı günü, değişik yerlerde kurulan gezici semt pazarlarına gidiyor. Gezici pazarda çalışan 31 yaşındaki Güler Deniz, günlük farklı gezici semt pazarı nedeniyle sadece alış-veriş değil, alış-veriş dışında da birçok dost kazandığını söyledi. Vatandaşların kadın semt pazarına yoğun ilgi gösterdiğini ifade eden Deniz, “Özellikle kadınlar yoğun ilgi gösteriyor. Kadınlar burada rahat alış-verişlerini yapabiliyor. Sohbet edebiliyoruz. Yine diğer pazarlarda alış-veriş yaparlarken örneğin seçmece malzeme alamıyorlar ama burada istediğini seçebiliyor. Hatta bazı müşterilerimiz evlerinde yaptıkları yemekleri getirip bizimle paylaşıyor ve sohbetlerimize katılıyorlar. Bizi diğer pazarlardan ayıran önemli nokta ise kadınların pazarda rahatlıkla dolaşabilmesidir” dedi.

ÇOCUKLARINA DESTEK OLMAK İÇİN!

Semt pazarında yer alan beş çocuk annesi 55 yaşındaki Şadiye Kelekçier de çocuklarına destek olmak amacıyla çalıştığını ifade etti. Son günlerde yağan kar nedeniyle kadınlar olarak çok zorlandıklarını dile getiren Kelekçier, ancak emek parası kazandıklarından şikâyet etmediklerinin de altını çiziyor. Kelekçier, “Çocuklarımız kimseye muhtaç olmasın diye kar, kış şartlarına direniyoruz” dedi.  Diğer semt pazarcı beş çocuk annesi 44 yaşındaki Gurbet Güler ise eşinin çalışmadığını belirtti. Güler, “Tüm çocuklarım okula gidiyor. Evim kira dolayısıyla kendim çalışıp çocuklarıma, aileme bakıyorum. Görüyorsunuz kar içinde çalışıyoruz ama mutluyuz. Ayaklarımızın üzerinde duruyoruz. Artık çocuklarımın istediklerini alabiliyorum ve bu bana mutluluk veriyor. Bunun için belediyelerimize, Bağlar Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

BAŞVURULAR DEVAM EDİYOR

Öte yandan sabit semt pazarı ile gezici semt pazarı için kadınların, Bağlar Belediyesi Kadın Birimi’ne başvuruları da devam ediyor.

674 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..