Dolar : Alış : 3.9608 / Satış : 3.9679
Euro : Alış : 4.8853 / Satış : 4.8941
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14162 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Gübreyi yasaklamakla savaş bitmez”

10 Haziran 2016 - 703 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»“Gübreyi yasaklamakla savaş bitmez”

“Gübreyi yasaklamakla savaş bitmez” - jehat-sengal1 “Gübreyi yasaklamakla savaş bitmez” 1

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın patlayıcı yapımında kullandığı gerekçesiyle amonyum nitratlı gübreyi yasaklaması yüzünden tarım sektörünün büyük yara alacağı uyarısı yapan Ziraat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi Başkanı Jehat Şengal, gübreyi yasaklamakla savaşın bitmeyeceğinin altını çizdi. Tarım Danışmanı Aslan Azizoğlu ise çiftçilerin üst gübreyi kullanmadığı taktirde pamukta, mısırda ve daha birçok üründe verim düşüşü olacağını söyledi

Patlayıcı yapımında kullandığı gerekçesiyle amonyum nitratlı gübre satışı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından geçici olarak durdurulurken, İçişleri Bakanlığı tarafından tüm valiliklere ve emniyet birimlerine konuyla ilgili yazı gönderildi. DİHA’da yer alan habere göre, gübrenin yasaklama ve toplatılma kararına tepki gösteren ziraat mühendisleri, gübrenin yasaklanmasıyla sorunun çözülemeyeceğini, bu kararla çiftçi ve ekonominin ciddi anlamda zarar göreceği uyarısında bulundu.

“VERİM DÜŞÜKLÜĞÜ OLUR”

Daha önceleri içinde yüzde 26 oranında amonyum nitrat bulunan gübrelerin satıldığını, şimdi ise yüzde 33’lüklerin satıldığını belirten Tarım Danışmanı Aslan Azizoğlu, amonyum nitrat gübrenin üst gübre olduğunu ve şu anda çiftçilerin mısır ve pamukta kullanmasının tam zamanı olduğunu ifade etti. Böyle bir yasaklamanın ardından çiftçilerin gübreyi nasıl sağlayacağını soran Azizoğlu, “gübre yasağı” duyulmasının ardından Türkiye’nin genelinde 64 bin ton gübrenin toplatıldığını söyledi. Bölgedeki sulu tarımla uğraşan çiftçilerin bu karar sonrasında çok olumsuz etkileneceğini dile getiren Azizoğlu, çiftçilerin üst gübreyi kullanmadığı taktirde pamukta, mısırda ve daha birçok ürünlerde verim düşüklüğü yaşanacağına dikkat çekti.

“GÜBREYİ YASAKLAMAKLA SORUN ÇÖZÜLMEZ”

Amonyum nitratın değeri yüksek olduğunu ve yıllardır dünyanın her yerinde kullanıldığını belirten Azizoğlu, “Patlayıcıda kullanılıyor” diye böyle bir önlem alınmasının doğru olmadığını dile getirdi. Gübreyi toplamakla, yasaklamakla sorunun çözüleceğine inanmadığını söyleyen Azizoğlu, bölge ve Türkiye genelinde çiftçilerin ciddi zararları olacağına işaret etti. Gübrenin temel işlevi, toprakta var olan eksik azotnitrat ve amonyakı tamamlama görevi olduğunu dile getiren Ziraat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi Başkanı Jehat Şengal ise toprağın gübreden yoksun bırakıldığı taktirde bitkilerin boylarında, kalitesinde ya da ürün veriminde ciddi zararların olacağının altını çizdi. Mısırın, pamuğun gübreye çok ihtiyaç duyduğu bir dönemde gübrenin yasaklanmasının çiftçileri etkileyeceği gibi ülke ekonomisinin de olumsuz etkileneceğini dile getiren Şengal, sorunun gübrenin yasaklamakla sağlanamayacağını söyledi.

“GÜBREYİ YASAKLAMAKLA SAVAŞ BİTMEZ”

Şengal, “Amonyum nitrat silah, bomba sanayisinde, tarımda kullanılıyor. Bombada bu maddenin kullanılmaması için bir çözüm arayışı olmalıdır. Bu savaşın önünü kesmek gerekir. Gübreyi yasaklayarak, kaldırarak savaş bitmez. Gübreyi kaldırırsanız başka bir şey bulunur ve yine çözüm olmayacak. Gübreyi yasaklayarak çiftçi sekteye uğrayacak. Türkiye’nin bugün ekonomisinin yüzde 24’ü tarımdan sağlıyor. Türkiye ekonomisine dörtte bir etkisi olan tarımı sekteye uğramış olursunuz. Gelecekte tarım ekonomisinde telafisi zor günler bekleyeceğini söyleyebiliriz” diye konuştu.

“ÜRETİM DE KALİTE DE DÜŞER”

Bugün itibariyle amonyum nitrat gübrenin yasaklanmasıyla bölgede en çok üretimi yapılan mısır, pamuk gibi ürünlerin etkileneceği uyarısında bulunan Şengal, tam da boylama, kozalama ve püskül dönemi olduğu bilgisi verdi. Şengal, “Gübreden önce dönüm başı ortalama 150-200 kilo buğday kaldırılırken, bugün teknolojinin gelişmesi, gübrenin kullanılmasıyla 500 kiloya kadar arttırdı. Üretimde ve kalitede en az yüzde 25 etkiler. Aynı zamanda gübreyi üreten de tüketen de zarar görecek. Verimin azalmasıyla insanlar da etkilenir. Fiyatlar artacak ve fiyatlarda bir düzensizlik olur” uyarısı yaptı. Buna karşı ziraat mühendisleri olarak girişimlerinin olacağını ve bunun önüne geçmek için gerekli yerlere başvuracaklarını dile getiren Şengal, gübreyi yasaklamayı doğru bulmadıklarını sözlerine ekledi.

350 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika