Dolar : Alış : 3.7777 / Satış : 3.7845
Euro : Alış : 4.6367 / Satış : 4.6450
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir11°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 13882 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

HAKSİAD: “Bölge ekonomisi tükendi!”

15 Mart 2016 - 548 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»HAKSİAD: “Bölge ekonomisi tükendi!”

Hak Sanayici Ve İş Adamları Derneği (HAKSİAD), bölgesel ekonomik sorunlara getirdiği çözüm önerilerini kamuoyuyla paylaştı. Bölge ekonomisinin tükenme noktasına geldiğinin belirtildiği raporda, küçük ve büyük işletmelerin iflasın eşiğinde olduğuna vurgu yapıldı.

Merkezi Diyarbakır’da bulunan Hak Sanayici ve İş Adamları Derneği (HAKSİAD), son yaşanan çatışmalı süreçle beraber bölgede yaşanan ekonomik sorunlar ve bunlara getirdikleri çözüm önerilerini kamuoyuyla paylaştı. HAKSİAD Başkanı Ramazan Azboy ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri, basın mensuplarıyla bir araya gelerek hazırlamış oldukları raporla ilgili bilgilendirmelerde bulundular.

Yaşanan son süreçte baş gösteren ekonomik sorunlar ve toplumsal travmalara dikkat çeken HAKSİAD Başkanı Ramazan Azboy, hazırlamış oldukları raporun öne çıkan bölümlerini kamuoyuyla paylaştı. HAKSİAD tarafından yayımlanan raporda, çatışmalı sürecin dünü ve bugüne işaret edilerek, uzun yıllar süren kargaşa ortamının halka yaşattığı acı ve mağduriyetlere dikkat çekildi. Raporda, son süreçte yaşanan çatışmaların neden olduğu sosyal, psikolojik ve ekonomik travmaların boyutları anlatılırken bundan sonraki dönemde atılması gereken adımlara yönelik önemli önerilerde bulunuldu.

BÖLGE EKONOMİSİ TÜKENME NOKTASINA GELDİ

Bölge ekonomisinin tükenme noktasına geldiğinin belirtildiği raporda, küçük ve büyük işletmelerin iflasın eşiğinde olduğuna vurgu yapıldı. Özellikle küçük esnafın durumunun içler acısı halde olduğuna dikkat çekilen raporda, vergi ve SSK primlerinin silinmesi, kredi borçlarının da ertelenmesi gerektiğinin altı çizildi.

YIKIMLAR BİRAN ÖNCE GİDERİLMELİ

Çatışmaların yaşandığı bölgelerde meydana gelen yıkımın bir an önce giderilmesinin belirtildiği raporda, evlerini terk etmiş ama geri döndüklerinde hiçbir şeyi yerli yerinde görememiş insanların tüm ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında çalışmaların ivedilikle yapılması gerektiğine vurgu yapıldı. Özellikle emlak ve inşaat sektörünün ekonomik darboğazda olan sektörlerden olduğuna dikkat çekilen raporda, yıkımın yaşandığı bölgelerin yeni inşa sürecinde bu ekonomik çevrelere gerekli kolaylığın sağlanması istendi.

YENİ TEŞVİKLER ÇIKARILMALI

Önceki yıllarda başlatılan yatırımların devam ettirilmesi, yatırımcının yeniden bölgeye gelmesi için yeni teşviklerin çıkarılması gerektiğinin ifade edildiği raporda, özellikle küçük esnafın faizsiz kredilerle desteklenmesi gerektiği belirtildi. Yaşanan ekonomik sıkıntıların yanında halkın sosyal ve psikolojik olarak da olumsuz yönde etkilendiğinin hatırlatıldığı HAKSİAD raporunda, en kısa sürede güçlü bir rehabilitasyon programın hayata geçirilmesi gerektiğinin altı çizildi.

HAKSİAD

320 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika