Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Hazro’da günde 2 bin 332 metreküp su üretiliyor

05 Ağustos 2016 - 453 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Hazro’da günde 2 bin 332 metreküp su üretiliyor

hazro

Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü, merkez nüfusu 6 bin, kırsal mahallelerle birlikte nüfusu 18 bin olan Hazro’da oluşturduğu şube aracılığıyla hizmet üretmeye devam ediyor. DİSKİ, yaz aylarındaki yüksek içme suyu tüketimini karşılamak için kaynak suyu ve iki ayrı sondaj kuyusundan üretilen suyu ilçeye veriyor. Hazro’daki çalışmalar hakkında bilgi veren DİSKİ Genel Müdürlüğü Hazro Şube Müdürü Hüseyin Paksoy, ilçeye içme suyunu iki sondaj kuyusu marifetiyle verdiklerini belirterek,“Kışın genelde içme suyu sorunumuz olmuyor. Kasım-Mayıs döneminde Çökeksu denilen kaynak suyumuzu kullanıyoruz. Sondaj kuyularımızı kullanmıyoruz; çünkü tek başına kaynak suyumuz yeterli oluyor.” dedi.

350 TON KAPASİTELİ 3 DEPO VAR

Paksoy, Mayıs-Ekim döneminde ise iki sondaj kuyusundan su sağlandığını, bunlardan birinin debisinin 12, diğerinin debisinin ise 13 litre olduğuna dikkat çekerek, bu kuyulardan ilçeye toplamda 25 L/sn su verdiklerini söyledi. Paksoy, şöyle konuştu: “Suyu da depolama marifetiyle veriyoruz. 130, 120 ve 110 ton kapasiteli 3 adet içme suyu depomuz var. Toplamda 350 tonluk bu depolarımız sürekli aktif halde. Bu üç depomuzda tadilat çalışmaları yaptık. Özellikle iki depomuzun fayanslarını tamamen yeniledik. Etraflarına çit örerek koruma altına aldık.”

GÜNDE 2 BİN 332 METREKÜP SU VERİLİYOR

Daha önce Hürriyet Mahallesi’nde 7 L/sn çalışan sondaj kuyularının olduğunu, bunların ekonomik ömrünü tamamlamasıyla geçen yıl 13 litre debisi olan yeni bir sondaj kuyusu açtıklarını ifade eden Paksoy, “Şu anda terfi binası ve çit örme çalışmalarımız sürüyor. İlçeye iki sondaj kuyusu ve bir kaynak suyuyla birlikte günde saniyede 27 L/sn su veriyoruz. Günde 2 bin 332 metreküp su üretiyoruz.” dedi.

BAHÇE SULAYANLARA UYARI

Hazro’da üretilen suyun nüfusa fazlasıyla yettiğine dikkat çeken Paksoy, “Aslında suyumuz Hazro için fazla denebilecek miktarda. Ürettiğimiz su, üç tane Hazro’ya bile yeter. Ancak tüm ilçelerimizin sorunu olan bahçe sulamaları nedeniyle sorunlar yaşıyoruz. Buradan vatandaşlarımıza şu çağrıda bulunmak istiyorum: Lütfen içme suyumuzu bahçe sulamasında kullanmayalım. Bu konuda duyarlık bekliyoruz vatandaşlarımızdan.” diye konuştu.

452 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika