Dolar : Alış : 4.4652 / Satış : 4.4732
Euro : Alış : 5.2674 / Satış : 5.2769
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir29°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

‘Hevsel’de üretim durdu’

17 Ocak 2016 - 561 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»‘Hevsel’de üretim durdu’

Türkiye’nin birçok kentinden Diyarbakır’a gelen Tarım Orkam-Sen üyeleri burada siyasi parti, belediye, sivil toplum örgütleri ve yurttaşlarla yaptıkları görüşmelerin ardından Sur’a ilişkin hazırladıkları raporu yaptıkları basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı.

“YASAKLAR ANAYASA’YA AYKIRI”

Raporu Tarım Orkam-Sen İstanbul Şube Başkanı Şenay Elhüseyni okudu. Anayasa ve yasalara aykırı bir şekilde 7 kentte 19 ilçede 59 kez sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini savunan Elhüseyni, “Sokağa çıkma yasakları ile buralarda yaşayan sivil halk günlerce susuz, elektriksiz, yiyeceksiz, eğitim ve sağlık hizmetlerini alamama, can güvenliğinin olmadığı gibi en temel insan haklarından mahrum bırakılmıştır” dedi. Sur’da yapılan yıkım ekonomik, siyasi ve kültürel dokuyu yok etmeye yönelik olduğunu ileri süren Elhüseyni, yıkımla TOKİ, AVM gibi rant projelerine zemin hazırlamak istendiğini iddia etti.

“HEVSEL’DE ÜRETİM YAPILAMIYOR”

Can güvenliği kalmaması nedeniyle 2 binin üzerinde ailenin Sur ilçesinden göç ettiğini, ancak bu göçlerin, batı illerine değil, halen geri dönmek umuduyla Sur’a yakın mahallelere olduğunu söyleyen Elhüseyni, “İş kolumuzda kırsal alana çıkılamaması nedeniyle, hizmet üretilmemektedir. Diyarbakır’ın sebze ihtiyacını karşılayan Hevsel bahçelerinde de üretim yapılamamaktadır. Sur’da ve bölgede yaşanan bu savaş, sadece bölge halkını olumsuz etkilememekte, kaynakların savaşa akması nedeniyle topyekun Türkiye emekçilerinin de ekmeğinin küçülmesine neden olmaktadır” dedi.

“BİRLİKTE YAŞAM TALEP EDİLİYOR

Uygulanan politikalar sonucu halklar arasında duygusal kopuşa zemin hazırlandığını savunan Elhüseyni, bölge halkının talebinin eşit, özgür, demokratik bir ülkede birlikte yaşamak olduğunu dile getirdi.  Elhüseyni, tüm Türkiye halklarını olumsuz şekilde etkileyen savaşın durdurulması gerektiğini söyledi.  Toplantı raporun açıklanmasıyla son buldu.

‘Hevsel’de üretim durdu’

378 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika