Dolar : Alış : 4.0668 / Satış : 4.0742
Euro : Alış : 4.9503 / Satış : 4.9592
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir28°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14233 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Hindistan Güneş hedefini büyüttü

29 Temmuz 2015 - 536 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Hindistan Güneş hedefini büyüttü

Hindistan’ın Başbakanı Narendra Modi ve Hindistan kabinesi, ülkenin güneş hedefinin 2022 yılı itibariyle 5’e katlanarak 20 GW’dan 100 GW’a yükseltilmesini kabul etti. Bu hedefin yakalanması için yaklaşık 100 milyar dolar finansman gerekiyor.

Yeni kapasite mesken ve büyük ölçekli güneş projeleri arasında neredeyse yarı yarıya paylaştırılacak. Yaklaşık 40 GW enerji çatı kurulumlardan sağlanacak, 60 GW ise güneş tarlaları gibi şebekeye bağlı büyük ölçekli projelerden gelecek.

Devlet yetkililerinin yaptığı açıklamada, Hindistan’ın bu büyük hedefle en gelişmiş ülkeleri geçerek dünyanın en büyük yeşil enerji üreticilerinden biri olacağı belirtiliyor. Açıklamada, “Güneş enerjisi Hindistan’ın uzun vadeli enerji arz güvenliğine önemli fayda sağlayarak fosil yakıtlara bağımlılığını azaltabilir ve fosil yakıtların dış rezervler ile ekoloji üzerinde yarattığı zorlamayı azaltabilir” denildi.

2013 yılında Hindistan, şebekesine yaklaşık 1 GW kapasite ekleyerek, kümülatif kapasitesini ikiye katlamıştı. Bir buçuk yıl sonrasında, Hintli liderler güneş programına, daha iyi finansman sağlamak ve elektriksiz yaşayan 400 milyon vatandaşına elektrik vermek için daha fazla odaklanmaya başladılar. Şu anki enerji yetersizliği ve fosil yakıtlardan elde edilen elektrik maliyetlerinin artmasıyla birlikte, güneş ve diğer yenilenebilir enerji kaynakları daha çekici bir seçenek olmaya başladı.

Hindistan şehirlerinde yaşayan vatandaşlar dünyanın en kötü hava kirliliğine maruz kalıyorlar. Kamunun bu konuyla daha çok meşgul olmaya başlaması, hükümet ve devlet yetkililerini daha temiz ve sağlıklı yaşam koşullarını sağlamaları konusunda da zorlayacak.

Bu yıl uluslararası arenada iklim müzakerelerinin önemli bir yer almasına rağmen, Hindistan karbon salımının düşürülmesinden ziyade, yeşil enerji finansmanı sağlama konusuna daha fazla odaklanmayı tercih etti. Hint hükümeti bu hedefi doğrultusunda ikili ve uluslararası hibe kuruluşlarına ve Yeşil İklim Fonuna (Green Climate Fund) da başvurabilir. Karbon salımının düşürülmesi ilk hedefler arasında olmasa da 100 GW güneş kurulumu ile yaklaşık 170 milyon metrik ton karbondioksit salımı engellenmiş olacak.

Hindistan’ın mevcut 4.5 GW güneş kapasitesi bulunuyor. Hintli danışmanlık şirketi Bridge to India’nın yaptığı tahminlere göre, 2019 yılında 31 GW kurulumla ara hedefin yakalanması mümkün görünüyor. Yeni hedefe ulaşmak için ise 3 yıl içerisinde 70 GW’lık kurulum gerekiyor. Şirket, hükümetin yeni hedefini yakalayabilmesi için bazı zorlukları aşması gerektiğini belirtiyor. Bunlardan bazıları arazi almak, şebeke altyapısı ve finansman ile ilgili. Hükümetin 2022 yılı itibariyle 60 GW’lık büyük ölçekli güneş kurulumun gerçekleşmesi için 40 milyar borç alması gerekiyor. Bu finansmanın büyük bölümünün Dünya Bankası ve uluslararası güneş şirketlerinden gelmesi bekleniyor. Şirketin öngörülerine göre, Hindistan bu yıl güneş kurulumunda Almanya’yı geçecek ve Çin, Japonya, ABD ve Birleşik Krallık’tan sonra küresel pazarda ilk 5 ülke arasında olmayı başaracak.

hindistan1-538x332

400 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika