Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7524 / Satış : 4.7609
Euro : Alış : 5.4833 / Satış : 5.4932
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir35°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14272 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

HÜDA PAR’dan ‘Sur’un İmar ve Islah Raporu’

15 Mart 2016 - 730 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»HÜDA PAR’dan ‘Sur’un İmar ve Islah Raporu’

HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanlığı, çatışmalar nedeniyle yoğun tahribatın ve göçün yaşandığı Sur’a ilişkin hazırladığı “Sur’un İmar ve Islah Raporu”nu, düzenlediği basın açıklamsıyla kamuoyu ile paylaştı. Parti binasında basın mensuplarına raporun içeriği hakkında bilgi veren HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu, mağduriyetlerin giderilmesi için yerel mülki amirlerin ve kentte etkili olan sivil toplum kuruluşlarının yer aldığı bir komisyon kurulması gerektiğini söyledi.

SUR AFET KAPSAMINA ALINMALI

Sur gibi yerlerin afet kapsamına alınmasının adalet ve insanlığın gereği olduğunu söyleyen Tanrıkulu, şehir merkezlerine getirilen çatışmaların en büyük mağdurunun halk olduğunu vurguladı. Bölgedeki tüm dinamikler, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderlerinin şehir merkezlerine getirilen çatışmaları eleştirdiği ve her platformda çatışmalara karşı çıktığını ifade eden Tanrıkulu, “Yaşanan bu yıkım ve tahribatın nedeni, PKK’nin ve marjinal sol örgütlerin ideolojik devrim fantezisi olduğu aşikardır. Hatta Ortadoğu’da devam eden siyasi ve askeri çatışmalardan faydalanarak belki örgütsel bir rant devşirebiliriz hesabıyla ABD ve Rusya’nın desteğini de alarak halkı namluların ucuna ve topların hedefi haline getirmek bu halka yapılabilecek en büyük ihanettir.” dedi.

“SUR GİBİ YERLER AFET KAPSAMINA ALINMALI”

Farklı tarihlerde yaptıkları çalışmalarla Sur sakinleri ve esnaflarla birebir görüşme gerçekleştirdiklerini dile getiren Tanrıkulu, şöyle dedi: “Hükümetin batı illerinde meydana gelen doğal afet veya iş kazaları olan yerlerde mağdur olanlara yönelik yapmış olduğu yardımlar herkesin malumudur. Sur’da olan mağduriyet ve tahribat bunlar ile kıyas dahi edilemez. Bu yüzden Sur gibi yerlerin afet kapsamına alınması adaletin ve insanlığın gereğidir. Ayrıca yerel mülki amirlerin, resmî kurumların yetkilileri ve güvenlik güçlerinin halka daha insancıl yaklaşması ve sorunlarını dinlemesi, çözümler üretmesi ve çözemediği sorunları ilgili STK’lara veya hükümete bildirmesi gerekir. Hükümetin attığı adımların yetersiz olması halinde girişimlerde bulunmalı ve halkın mağduriyetini gidermeye çalışmalıdır. Ağır bir travma geçiren halka karşı son derece şefkatli olunmalı ve halka hizmet etme ana gaye olmalıdır.”

“STK VE YEREL MÜLKİ AMİRLERİN YER ALDIĞI BİR KOMİSYON KURULMALIDIR”

Mağduriyetlerin giderilmesi konusunda yetkililerin ve sivil toplum kuruluşlarının yapması gerekenlere dikkat çeken Tanrıkulu, “Halkımızın mağduriyetini gidermek ve yerinde tespit etmek için ilimizde etkili olan STK ve yerel mülki amirlerin yer aldığı bir komisyon kurulmalıdır. Bu komisyon vasıtasıyla halkımızın sorunları ve istekleri daha hızlı çözülmeli ve böylece adam kayırmaların, adaletsizliklerin ve istismarcıların önüne geçilmelidir.” şeklinde konuştu.

BAĞLAR İLÇESİNDE YAŞANAN ÇATIŞMALAR

Bağlar ilçesinde yaşanan çatışmalar ve uygulanan sokağa çıkma yasağına da değinen Tanrıkulu, “Sur, Cizre, Nusaybin, Derik ve Silvan’ın hali ortada. Bunlar, oraları özgürleştirdiler de mi sıra Kaynartepe’ye geldi? Herkes bunu görüyor. Bu tür çukurların ve barikatların kurulması, başka mahallelere veya ilçelere taşınması halkımıza mağduriyetten başka hiçbir şey getirmeyecektir. Bunlar bilindiği halde, herkes tarafından yapılanların yanlış olduğu dile getirildiği halde, olayların ısrarla devam ettirilmesi halkımızın faydasına değildir. Sur’daki insanların geçirmiş olduğu travmalar, her yerin tahrip olması, esnafların perişan olması, iflas eden bir duruma gelmesi Kaynartepe’ye de aynı şekilde gelip aynı acıları halkımıza yaşatmak en büyük zulümdür” diye konuştu.

HÜDAPAR

348 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika