Dolar : Alış : 4.8464 / Satış : 4.8551
Euro : Alış : 5.6817 / Satış : 5.6920
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir30°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İş Dünyası Diyarbakır’a toplanıyor

08 Mayıs 2017 - 767 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»İş Dünyası Diyarbakır’a toplanıyor

Türkiye Girişimci İş Dünyası Konseyi, 39’uncu toplantısı 12-13 Mayıs tarihleri arasında Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği (DİSİAD) ev sahipliğinde Diyarbakır’da yapılacak. DİSİAD Başkanı Burç Baysal, TÜSİAD ve TÜRKKONFED başkan ve yönetim kurulu üyelerinin de katılacağı toplantıda, genelde Türkiye’nin, özelde de Diyarbakır ve bölgenin ekonomik sorunlarını masaya yatırarak, çözüm önerileri konusunda görüş alış-verişinde bulunacaklarını söyledi.

DİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Burç Baysal, 12-13 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek 39’uncu Girişimci İş Dünyası Konseyi toplantısının Diyarbakır’da yapılacağını belirterek, toplantı ile ilgili detaylı açıklamalarda bulundu. Yaklaşık 2.5 yıldan beri Diyarbakır’ın büyük sıkıntılar yaşadığını hatırlatan Baysal, bu sıkıntıların sona ermesi adına bu toplantıya talip olduklarını belirterek, “Yaklaşık 2.5 yıldan beri Diyarbakır’ın inanılmaz sıkıntalrı yaşadığı dönemin içerisindeydik. Bu bulutları dağıtma adına böyle bir zirveye talip olduk. 12-13 Mayı’sta TÜRKKONFED’in her yıl bir kentte yaptığı organizasyona talip olduk. 39’uncu Girişimci İş Dünyası Konseyi’nin toplantısı bu. Türkiye’nin çok çeşitli kentlerinden işadamlarının buluştuğu bir toplantı olacak. Diyarbakır ve bölgenin sorunlarını dillendireceğimiz bir toplantı olarak planlıyoruz. Ekonomik olarak artılarını, cazibe merkezi programı olarak, işveren olarak aktarılacağı bir organizasyon olacak. Haliyle beşeri ilişkilerin de kuvvetlendirileceği, bölgede de kalkınmanın konuşulacağı bir iş olmasını istiyoruz. Uzun zamandır bölge dışından yoğunluklu sivil bir iş örgütlenmelerini kabul etmedi, malum yaşanan olaylar çerçevesinde. Genelde amacımız Diyarbakır özelinde kalkınmanın konuşulacağı bir döneme adım atmak. Umarım bu anlamda hizmet ederiz. Gelen çok kıymetli iş adamları, iş örgütlenmeleri var. TÜRKKONFED ve TÜSİAD başkan ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlar, bizimle birlikte olacak. Türkiye’nin en uç köşesinden, en ücra köşesine kadar iş çevresi Diyarbakır’da olacak” dedi.

“SİYASİ TIKANIKLIK DÜZLEMİNE YÖN VERMEK İSTİYORUZ”

Ülkenin içinde bulunduğu siyasi tıkanıklık düzlemine de yön verme düşüncesi içinde olduklarını ifade eden DİSİAD Başkanı Burç Baysal, sürdürülebilir bir ekonomin de demokrasinin olduğu ortamlarda oluşabileceği düşüncesini toplantıda dillendireceklerini anlatarak, şöyle konuştu: “İş toplantıları açısından somuta giden adımların atılacağı bir toplantı olacak. 2 yıldır TÜRKONFED içerisinde yapılan organizasyonlarda ticaret köprüsü dediğimiz bir toplantı tekniği kullanıyoruz. Bu teknik içerisinde kentteki üretici ve dışardan gelen üreticilerle işbirliği yapabilecek olanak yaratma çabası içerisindeyiz. 2 gün sürecek programda kentin tanıtımına önem verecek çalışmaları misafirlerle buluşturacağız. Bölgenin karakteristik özellikleri içerisinde bulunan sorunları ortadan kaldırmakla ilgili sivil insanların niyetini alacağız. Bu açıdan bir şekilde kalkınmanın bölge için ne kadar elzem olduğunu vurgulamak istiyoruz. Kalkınmanın oluşmadığı ortamda üretim ve istihdamın oluşmasının imkânı yok. Bölgenin de işsizlik oranlarını önümüze koyduğumuz zaman, Türkiye’nin geneline sirayet eden, aslında bir boşluk var. Bu boşluğu ortadan kaldırmak için iş çevreleri olarak, işveren örgütlenmeleri olarak bu çabamızı yükselteceğiz. Kalkınmayı konuşurken, ülkenin içinde bulunan tıkanmış siyaset düzlemine de yön verme düşüncesi içindeyiz. Demokrasinin olmazsa olmaz vurgusunun yapıldığı, sürdürülebilir bir ekonominin de demokrasinin olduğu ortamlarda oluşabildiğini ifade etmekten geri kalmayacağız. Genel anlamda Diyarbakır’da işler doğru bir zeminde giderse Türkiye’nin geneli için bir menfaattir. Vurgularımız arasında bunu dile getireceğiz.”

766 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika