Dolar : Alış : 4.8000 / Satış : 4.8086
Euro : Alış : 5.5924 / Satış : 5.6025
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir36°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14274 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İş kurmak değil iş bulmak için bekliyorlar!

28 Eylül 2017 - 1.154 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»İş kurmak değil iş bulmak için bekliyorlar!

Diyarbakır’da 800 kişinin okullarda görevlendirileceği 9 aylık iş için binlerce kişi başvurdu. Başvuranların arasında kadınların çoğunlukta olması dikkat çekiyor. Yaşanan tablo, Diyarbakır’daki işsizlik tablosunu ortaya koydu.

İŞ KUR ÖNÜNDE KLASİK TABLO

Diyarbakır’da 800 kişilik Toplum Yararına Program (TYP) müracaatları devam ediyor. Eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla birlikte başvuru sayısında rekor bir artış göze çarparken, okullarda çeşitli alanlarda hizmet verecek görevliler alınacak. İş Kur İl Müdürlüğü binası önünde sabahın erken saatlerinden itibaren yığılma ve kuyruk yaşanırken, bu tablo hemen her gün tekrarlanıyor. Başvuranlar arasında kadınların ağırlıkta olması dikkat çekiyor. Şu ana kadar binlerce kişinin başvuru yaptığı bilgisi edinildi.

‘ZOR DURUMDAYIZ, İŞ İSTİYORUZ’

Yaşanan görüntüler, Diyarbakır’daki işsizlik tablosunu da gözler önüne seriyor. Binlerce işsiz,800 kişinin alınarak asgari ücretle çalışacağı işe girmek için çaba gösteriyor. Mecbur kaldıkları için bu işe başvurduklarını belirten vatandaşlar, “Diyarbakır’da ciddi bir işsizlik sorunu var. Gördüğünüz gibi hepimiz işsiziz. Devletimizden iş istiyoruz. Çalışamadığımız için maddi sorunlar yaşıyoruz. Bir umutla buraya başvurduk. Alınacak kişi sayısı az, başvuran sayısı ise fazla. Zor durumdayız. Öyle olmasa bu kadar kuyruğa girmeyi göze alamazdık” şeklinde görüş belirttiler.

BAŞVURU İÇİN İSTENEN ŞARTLAR

Yığılma sorununa çözüm olması için sıra fişi uygulaması başlatılırken, yaşanan yoğunluk zor anlar yaşatıyor. İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması, 18 yaşını bitirmiş olması, emekli ve malul maaşı almaması, kamudan herhangi bir ad altında maaş gibi gelirlerinin olmaması, açık öğretim hariç öğrenci olmaması, SGK kayıtlarına göre çalışıyor olmaması şartları gerektiren müracaatlar için daha sonra kura çekimi yapılarak hak sahiplerinin okullara dağıtılacağı öğrenildi. (TİGRİS HABER GAZETESİ)

1130 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..