Dolar : Alış : 4.5781 / Satış : 4.5863
Euro : Alış : 5.4043 / Satış : 5.4141
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir28°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İşten atılan işçilerden açlık grevi!

18 Nisan 2016 - 1.185 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»İşten atılan işçilerden açlık grevi!

aclık grevi aclık grevi (1) aclık grevi (2)

Ergani Devlet Hastanesi’nde taşeron işçisi olarak çalışan ve geçtiğimiz gün işten atılan 14 işçi, açlık grevine başladı. Ergani Devlet Hastanesi bahçesinde, bugün açlık grevine başlayan işçilere destek sürüyor. İşçilerin, işlerine yeniden alınmayana kadar açlık grevlerine devam edeceği bildirildi. İşçileri destek veren HAK-İŞ Malatya Şube Başkanı M. Zeki Özen, Ergani Devlet Hastanesinde taşeron işçisi olarak çalışan 14 sendika üyesinin şirket yetkilileri tarafından hiçbir haklı sebep gösterilmeksizin işten çıkarıldığını söyledi.

Üyelerinin işe iadesi için hastane, şirket yetkilileri, genel sekreterlik ve politikacılarla görüştüklerini ve her türlü girişimde bulunulduğunu ifade eden Özen, hastane yöneticileri ile yaptıkları görüşmelerde işçi çıkışlarına kesin olarak onay vermediklerini ve şirketin tutumunu tasvip etmediklerini ifade etti.

ŞİRKET TUTUMUNDAN VAZGEÇMEDİ

Ancak buna rağmen şirketin tutumundan vazgeçmediğini dile getiren Özen, “Kamu Hastaneler Kurumunun 4 Ocak 2016 tarihli ve 2 sayılı genel yazı ve 949 sayılı Kurum Başkanlığı yazısında açık ve net bir şekilde ‘İkinci bir talimata kadar hizmet alımı kapsamında; işten çıkan personelin yerine hiçbir şekilde yeni işçi alımı yapılmayacaktır’ denmesine rağmen işçi çıkarılmış ve yerine yeni işçi alımı yapılmıştır.” dedi.

“BU OLAY DİĞER SENDİKALI İŞÇİLERE DE DOLAYLI BİR BASKIDIR”

İşten çıkarılmaların, diğer sendikalı işçilerini de baskı altına aldığını ifade eden Özen, “Bu olay haksız ve hukuksuz olduğu gibi, aynı şirket bünyesinde çalışan diğer sendikalı işçilere de dolaylı bir baskıdır. 14 arkadaşımızın işten atılması yine onların olduğu kadar, çalışmakta olan diğer arkadaşlarımızın da psikolojisini olumsuz etkilemektedir.”

İŞVERENE SESLENDİK, ANCAK DUYAN OLMADI

Sürdürdükleri iyi niyet, diyalog ve çözüm çabalarının sonuç vermediğini, aksine işverenin işte çıkarma kararından vazgeçmediğini belirten Özen, “İşverene defalarca seslendik, yine sesleniyoruz; üyemiz 14 arkadaşımızın en temel anayasal hakkı olan ‘Çalışma ve örgütlenme hakkı’nın ellerinden alınmasını kabul etmemiz mümkün değildir. HİZMET-İŞ Sendikası olarak her türlü mücadele yollarını deneyeceğiz. Eylemimizi bugün burada başlatıyoruz. Eylemimizi 14 arkadaşımız işlerine iade edilene kadar sürdürmekte kararlıyız ve Pazartesiye kadar sorun çözülmezse açlık grevine başlayacağız.” uyarısında bulundu.

“MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRMEKTE KARARLIYIZ”

Açıklamalarının işverene yasal bir uyarı mahiyetinde olduğunu ve son bir kez daha işverenden işe iade beklediklerini ifade eden Özen, “Biz; iş barışı, verimlilik ve iş güvencesinin sağlandığı bir çalışma ortamı için her türlü yasal mücadelemizi sürdürmekte kararlıyız” dedi.

670 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika