Dolar : Alış : 3.6600 / Satış : 3.6666
Euro : Alış : 4.3258 / Satış : 4.3336
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 13487 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kaçak elektrik tescillendi

27 Temmuz 2016 - 705 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Kaçak elektrik tescillendi

dedas-02022015

Diyarbakır’da içerisinde birden fazla işletmenin bulunduğu fabrika kampüsünde, yüzde 95 oranında kaçak elektrik kullanıldığı belirlendi. Bedeli halkın cebinden çıkan kayıt dışı elektrik kullanımına müsaade etmemekte kararlı olan Dicle Elektrik Dağıtım’ın başvurusu üzerine, fabrika kampüsünde kaçak elektrik kullanıldığı mahkeme tarafından tespit edildi.

Kayıt dışı elektrik kullanımına savaş açan Dicle Elektrik Dağıtım, Diyarbakır merkezli olan ve içerisinde birden fazla işletmenin yer aldığı fabrika kampüsünde aylık 3 milyon kwh (kilovatsaat) elektrik tüketilirken, bunun sadece yüzde 5’ini oluşturan 150 bin kwh’sinin tahakkuk edildiğini belirledi. Bahse konu fabrika kampüsünde yüzde 95 oranında kaçak elektrik kullanıldığının belirlenmesi üzerine enerji şirketi, mahkemeye başvurarak bu durum tespiti talebinde bulundu. Bunun üzerine bilirkişi tarafından yapılan tespitler ile kampüste kaçak elektrik kullanıldığı, mahkeme kararıyla da tescil edildi.

KAÇAĞI ÖNLEMEK İÇİN YAPILAN ÇALIŞMALAR ENGELLENDİ

Kaçak elektrik kullanıldığı belirlenen fabrika kampüsünde, bu durumun önüne geçilebilmesi için Dicle Elektrik Dağıtım tarafından tesis çalışmaları başlatıldı. Ancak, fabrika sahipleri, bu çalışmalarının yapılmasını engelledi. Enerji şirketi, kampüste kaçak elektrik kullanıldığının mahkeme tarafından da tescillenmesi üzerine yeniden önleyici tesis çalışması başlattı. Sadece kaçağı önlemeye dönük tesis çalışmasının 500 bin liraya mal olacağı ve bedelinin de tamamen Dicle Elektrik tarafından karşılanacağı bildirildi.

KAYIT DIŞI KULLANIMA ASLA İZİN VERİLMEYECEK

Dicle Elektrik Dağıtım yetkilileri,” teknik ekiplerinin yüzde 95 oranında kayıt dışı elektrik kullanımı belirlediği fabrika kampüsünde ayda yaklaşık bir milyon liralık elektrik tüketilmesine karşılık, sadece 100 bin lira elektrik parası ödendiğinin ortaya çıktığını, bedeli 79 milyonun cebinden çıkan kayıt dışı elektrik kullanılmasına asla müsaade edilmeyeceğini bunun için her türlü tedbirin alınacağını ” söylediler.

671 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika