Dolar : Alış : 4.7028 / Satış : 4.7112
Euro : Alış : 5.5133 / Satış : 5.5233
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir30°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kadınlar tarım politikalarını değiştirecek

20 Şubat 2016 - 537 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Kadınlar tarım politikalarını değiştirecek

Diyarbakır, Van ve Batman’da oluşturulan tarım komünleri ile bölgede kısırlaştırılmaya çalışılan topraklar kadınların eliyle yeniden çeşitlendiriliyor. Kongreya Jinen Azad (KJA) Tarım Komününden Dilek Acer kurulan komünlerde neler yaptıklarını ve gelecekte neler yapmayı planladıklarını JINHA’dan Duygu Erol ve Şehriban Aslan’a anlattı.

KADINLAR TARIM KOMÜNÜNÜ OLUŞTURDU

Kadın ve toprağın üretimden gelen güçlü bağları olduğuna değinen Acer,  kadınlar olarak tarım komünlerini oluşturduklarını ve tarım politikalarını açığa çıkaracaklarını belirtti. Van, Batman ve Diyarbakır’da tarım atölyeleri kurduklarını ifade eden Acer, atölyelerine akademisyenlerden ve diğer illerden katılım olduğunu, katılımcıların kendileriyle tecrübelerini paylaştıklarını belirtti. Dilek, “Eksikliğimizin giderilmesi konusunda nasıl bir yol izleyeceğimizi belirliyoruz. Tarım ile ilgili alternatif olarak neler yapabiliriz ve neler yaptık bunları konuşacağız” diyor.

‘DOĞAYA VERİLEN ZARARI TESPİT EDİYORUZ’

Şuanda bir envanter çalışmaları olduğunu aktaran Acer, bu çalışmayla geçmişte doğada yetişen ve şu anda yetişmeyen bitkileri belirlediklerini, bu yönde bir çalışmaları olacağını belirterek, “Biz doğanın örtüsünü nasıl değiştirdik, iklimi, bitkileri nasıl değiştirdik, insanlar doğaya ne kadar zarar verdi ya da kullandığımız kimyasallar olsun gübreler olsun biz bu şekilde doğayı nasıl tahrip ettik. Bu tahribatı tespit etmeye çalışıyoruz”

ENVANTER ÇALIŞMASI YÜRÜTÜYORUZ

Bu şekilde Kocaköy’de bir envanter çalışması yürüttüklerini ifade eden Acer,  “Bu çalışma sonrası genel bir çerçeve açığa çıkacak. Biz bu şekilde eskiden, geçmişte biz neler üretiyorduk bugün uyguladığımız tarım politikaları ile biz neleri kaybettik. Kaybettiklerimizi biz nasıl yeniden inşa edebilirizi konuşuyoruz” dedi. Toprağın çok fazla kimyasala maruz kalmadığını ve hala bakir topraklar olduğunu ifade eden Acer, “Lakin bu şekilde giderse topraklar da bu şekilde bakirliğini yitirecektir. Bu yüzden ilk etapta halkı bilgilendirmek gerekiyor” dedi.

‘SU POLİTİKALARINI DEĞİŞTİRECEĞİZ’

Toprakların devlet politikası olarak belli ürünlerle sınırlandırıldığını aktaran Acer, “Kürdistan topraklarında kader buğday, mercimek, arpa gibi görünüyor. Ama bu bilinçli olarak yapılıyor. Biz tarımı çeşitlendirmek istiyoruz. İlk etapta birçok yerde su sorunumuz var, su politikalarını nasıl değiştirebiliriz bunu konuşuyoruz” diye konuştu.

kadın-toprak

326 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika