Dolar : Alış : 3.8176 / Satış : 3.8244
Euro : Alış : 4.0684 / Satış : 4.0758
mediclub
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir9°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 11871 İçerik Bulunuyor.

Karavil: “OSB’yi hak edilen seviyeye getireceğiz”

27 Mart 2016 - 935 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Karavil: “OSB’yi hak edilen seviyeye getireceğiz”

karavil1

2 Nisan’da yapılacak Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti Başkan Vekili seçimlerine yeniden aday olan işadamı Abdülkadir Karavil, 2 yıllık çalışmalarını, hedeflerini ve projelerini www.haberdiyarbakir.gen.tr‘ye  değerlendirdi.

 ÖNCE OSB’Yİ TANIDIK

Seçildiğimiz dönemde yönetim ile ilgili olarak alt yapı olarak hazır değildik. İlk aday olduğum süreçte sanayici arkadaşlarımız ‘şu işi yapalım’ dediler. Biz de bundan dolayı adaylığımızı ilan etti. Ve Sanayicilerimiz seçimde bu yetkiyi bize verdiler. Seçimde yüzde 72’nin üzerinde bir oy aldık. İlk kez yönetime girdik. Biz yönetime girince öncelikle OSB Müdürlüğü’nün bir şirket gibi ‘ne yapılır ve ne edilir?’ şeklinde çalışmaya başladık. Yönetimi özellikle inceledik. Nerelerde kayıp yaşıyoruz? Bunları araştırdık. Teminat mektupları için çok büyük harcamalar yapılmış. Yani Banka’da teminatı vermemek için faizleri yükseltmişler. Biz önce bunları ve giderleri kıstık. Daha sonra nasıl gelir sağlayacağımız yönünde çalışma başlattı. Ve gelirleri artırdık. Zaten bizim yönetimdeki ilk 6 ayımız OSB’deki mevcut işlerle uğraşmakla geçti. Önce OSB’yi tanıdık. Şirketin neresinde kayıp var, nereden kazanç sağlarız’ düşüncesi içine girdik. Daha sonra kayıplarımızı toparladıktan çalışmalara başladı. Aslında biz 1,5 yıldan bu yana yönetimdeyiz”

Siz OSB yönetimine seçildiğiniz zaman Bölgedeki durum nasıldı?

SANAYİCİLERİMİZİN TALEBİ DOĞRULTUSUNDA YENİDEN ADAY OLDUK

Sanayicilerimiz geçmiş dönemlerde çamur ile boğuşurken, bugünlerde rahat bir şekilde fabrikalarına gidebiliyor. Gelen misafirlerini rahatlıkla karşılayabiliyor. Başını eğmeden, misafirini gezdirebiliyor. Yolları bitirdik. Demiryolu bağlantısı yapılıyor. Tahmin ediyorum 6.ay da biter. 1,5 yıl çok bir yıldı bizim için. Biz yönetimde kalma süremizi 2 yıl daha talep edelim. Bir şans daha isteyelim dedik. Sanayicilerimiz ve işadamlarımız da bu talebimize sıcak karşıladı. ‘Çok iyi işler yaptınız. 2 yılı daha yapın’ dediler. Bizde yeniden OSB yönetimine talip olduk.

Peki, bu kadar işlerinizin arasında OSB’yi yönetmek zor oluyor mu? Ayrıca Şirketlerinizdeki başarınızı OSB yönetimine de yansıttınız. Bu anlamda sanayicilerin de sizin yeniden aday olmanızı destekliyor. İkinci bir şans verilirse, aklınızda ne tür projeler var?

YENİ İDARİ BİNADA SANAYİCİLERİMİZE EĞİTİM

İdare binamız çok küçük olduğundan ihtiyaca cevap vermiyor. Onun için biz diyoruz ki, yeni bir idari binamızı yapalım. Bu binamızda hem çalışanımıza hem de sanayicimize eğitim vermemiz lazım. Biz çok büyük sanayiciler değiliz. Çevre illerdeki gibi sanayimiz gelişmediği için büyük sanayici değiliz. Ama gelişebilmemiz için eğitimden geçmemiz lazım. Ortaklık nasıl devam edilir? Çalışanımızla nasıl duyarlı olabiliriz? Çalışanımızla nasıl sevgi bağı kurabiliriz. Kentimizle nasıl diyalogu kurabiliriz. Bir sanayici aslında kenti ile yaşıyor. Sen kentinden de kopamıyorsun. Şimdi büyük olaylar var. Ama daha sonra sanayiciler bir huzura kavuşursa, sanayici okullarına gidecek, hangi okulun ihtiyacı var? Sanayicinin işi bu zaten. Niye çalışıyor? Niye büyüyor? Niye gelişiyor? Kentinde de refah seviyesini yükseltmesi için çalışıyor.

Nasıl bir çocukluk dönemi yaşadınız?

ÇOCUKLUK DÖNEMİ YAŞAMADIM

Ben çocukluk yaşamadım. Bizim ev köydeydi. Diyarbakır’da okul okurken, 7 yaşından beri part-time çalışıyordum. O günleri hiç unutmuyorum. Yarım gün okula, yarım gün de ya Bakkal’ın ya da başka bir yerde çalışıyordum. Temizlik yapıyordum. Simit sattım. İşin doğrusu bu. İşte ben hiçbir zaman, ‘babam kavak ağaçlarımızı satsın beni okutsun’ demedim. Ben hep kendi çabalarımla Diyarbakır’da okudum. İşimi de seviyordum. Burada da hep işleri de takip ettim. Şirketlerimde profesyonel bir kadrom var. İşini yürütebiliyor. Benim 15 günde bir toplantılarım var. Hangi birimde ne eksiklik var. Niye bu birimlerde kayıp yaşıyoruz’ diğer günleri hep OSB’de geçiriyorum. OSB’yi de gerçekten şirketimizi nasıl bir halde yönettiysek OSB’yi de güzel bir şekilde yönettik. Yönetimdeki arkadaşlarımın da desteğini alarak iyi işler yaptık. Sonuçta bu bir ekip işi. Bu yüzden 2 yıl daha devam etmek istiyoruz.

Çatışmalı süreçle birlikte OSB’ye yatırımlar gelmez oldu. Bilindiği yatırımcılar huzur ve güvenin olduğu ortamlara gelir. Bu anlamda Diyarbakır’ın sanayileşmesi açısından bir kayıp söz konusu oldu mu?

ÇATIŞMALI SÜREÇTE KAYIP YAŞADIK

Bu süreçten dolayı tabi ki bir kayıp yaşadık. Şimdi yatırım huzura bakar. Huzur olan yerlerde insanlar 5–10 yıl sonrasına projeler hazırlıyor. Fakat ben Diyarbakır’a öyle bir güveniyorum ki insanımız aslında çok çalışkandır. Diyarbakır 1965’lerde Türkiye’de 3.sanayi kenti imiş. Ondan sonra burada özellikle 70’liyıllardan sonra sermaye göç etti. Sonuçta Diyarbakır’ın altında altın yok ki kaz çıkar. Belirli bir sermaye ve para var. Bu sermaye başta tarafa gidiyor.

SAVAŞLARIN SONU OLMAZ

Savaşların sonu olmaz. Bölgemize artık huzurun gelmesi gerekir. Huzur ve barış geldiği zaman Diyarbakır kendini çok erken toparlar. Diyarbakır çok şanslı bir yerdedir. Etrafında da ona bağlı İller var. Diyarbakır’ı seven İl’ler var. Diyarbakır’ı hep küçük İstanbul gibi görüyorum. Yarın kendini toparlarsa hemen küçük bir İstanbul olur. Açıkçası Türkiye’yi besleyen İstanbul’dur. Niye Diyarbakır’da bölgeyi beslemesin. Yani bunların hesabını iyi yaptığımız zaman kısa bir dönemde bölgeyi besleyebiliriz. Ama mutlaka huzurun gelmesi gerekiyor. Sanayici gözüyle baktığımız zaman OSB kendini erken toparlaması lazım.

ÇÖZÜM SÜRECİ UMUT VERMİŞTİ

Çözüm süreci her kes için çok faydalı oldu. Bir umut vardı. Diyarbakır’dan İstanbul ve batı’ya giden arkadaşlarımız gelip yatırım yaptı. Maraş, Kayseri, Gaziantep’li o dönemde yer istiyordu. Ondan sonra olaylar başlayınca yatırımlarda gelmedi. Büyük bir tarım fabrikası kurulacaktı. Bunlar Diyarbakır’ı, Bölgeyi kurtarmak istiyorsak huzurun gelmesi lazım. Siyaset benim işim değil”

Karavil, 1,5 yıllık yönetimlerinde Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılan ve yapılacak hizmetleri de şöyle açıkladı:

KAVŞAK DÜZENLEMESİ

Organize Sanayi Bölgesi’nin trafiğini rahatlatacak Diyarbakır-Ergani çevre yolu ile yol bağlantılarının kavşak çalışmaları devam ediyor. Diyarbakır OSB’ nin, Diyarbakır – Ergani çevre yolu ile olan bağlantısı iki ana kavşak üzerinden yapılmaktadır. Demiryolu istasyonunun da değerlendirilmesi durumunda üç noktada ilgili kurumlardan çözüm talep edilmiştir. Bir yandan gelişen ve büyüyen Diyarbakır OSB, diğer yandan inşaat çalışmalarına başlanılmış Demiryolu istasyonunun faaliyete geçmesi ile bölgede ileri düzeyde trafik yükü ortaya çıkacaktır. Diyarbakır OSB’nin ve Demiryolu istasyonunun giriş çıkışlarının daha güvenli ve uygun bir hale getirilmesi ve Devegeçidi Çayı üzerinde viyadük yapılması ile ilgili yapılan teklife Karayolu Genel Müdürlüğü’nün olumlu cevabı doğrultusunda. Karayolu 9. Bölge Müdürlüğü tarafından çalışmalara başlanılmıştır. Bu kapsam da; 1 adet Katlı kavşak 1 adet Tünel geçiş 1 adet Viyadük yapılacaktır.

OTEL

Diyarbakır OSB’ye yakışan bir konsept çerçevesinde katılımcılarımıza ve bölgeye hitap edecek bir otel inşa edilmesi ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. Bu kapsam da otel ile ilgili talepte bulunan firmaların dosyalarının incelenmesi sonucunda uygun firma ile çalışmalara hız verilecektir.

KREŞ

Diyarbakır OSB’ de özellik ile çocuklu kadın istihdamının artırılması yönünde yaptığımız çalışmalar kapsamında Kreş alanı belirlenmiştir. Belirlenen Kreş alanı içinde, Borusan grup ile Diyarbakır OSB’ nin planlanan protokolünün yapılması durumunda, kreş yapımı çalışmalarına geçilecektir.

112 ACİLSERVİS

Diyarbakır OSB’de 112 Acil Servis yapı- sı ve itfaiye ile ilgili yapının oluşturulması yönünde yapılan çalışmalar kapsamında, prefabrik olarak yapıların inşa edilmesi yönünde oluşan kanaat çerçevesinde projeler ilgili firmalardan talep edilmiştir. 112 Acil Servis yapısının oluşturulması ile ilgili kurum gerekli tefrişatın yapılması ve personel görevlendirilmesi işlemini yapacaktır. İtfaiye yapısının tamamlanması ile söz konusu yapı içinde İtfaiye Daire Başkanlığından araç ve personel görevlendirilmesi yönündeki çalışmalarımız devam edecektir.

YÖN TABELALARI REİVEZ EDİLDİ

Organize Sanayi Bölgemizdeki firmalarımızın yerlerinin daha rahat bulunması açısından eksik olan yön tabelaları tamamen yeniden yapılmış olup yerlerine monte edilmiştir. Bunun için OSB müdürlüğümüzün bütçesinden 117.195.00 + KDV para ödenmiştir.

DEMİRYOLU ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI

Diyarbakır OSB’de iltisak demiryolunun T.C.D.D. Malatya 5. Bölge tarafından ihalesi yapılarak ilgili firmaya yer teslimi yapılmıştır. Firma çalışmalarına devam etmektedir. 2016 yılı içinde çalışmalarının tamamlanması beklenen demiryolu istasyonunun devreye girmesi ile ihracat ve ithalata yönelik nakliye sorunu çözümlenecektir

KÜÇÜK ÖLÇEKLİ İŞYERİ PROJESİ

Diyarbakır OSB’ nin gelir kaynakları ile ayakta durmasının sağlanması hedeflenmektedir. Diyarbakır OSB’nin gelir kaynaklarının oluşturulması kapsamında talep edilen dükkânlara yönelik proje tadilat çalışmaları yapılmaktadır. Yapılacak bu dükkânların talep sahiplerine kiralanması ile hem bölgemizde ihtiyaç duyulan birimlerin oluşturulması sağlanacaktır, hem de OSB’nin gelir kaynağı oluşturulacak. Diyarbakır OSB’nin diğer bir dükkân oluşturma projesi ise arıtma tesisimizin bulunduğu bölgedeki Sağlık Koruma Bandı içinde planlanmaktadır. Bu kapsam da Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından ön olurlar alınarak çalışmalarımız hızlı şekilde devam etmektedir

EVSEL ÇÖPLER ÇÖP ARABASIYLA TOPLANACAK

OSB’de bulunan firmalara ait evsel çöplerin toplanması ve belediye çöp sahasına dökülmesi ile yapılan çalışmalarımız doğrultusunda Diyarbakır OSB’de evsel çöplerin çöp arabası ile toplanması yönünde karar alınmıştır. Diyarbakır OSB sınırları dahilinde bulunan katılımcıların evsel çöplerinin çöp arabası ile toplanması Belediye Çöp alanına naklinin yapılması kararlaştırıldı. Bu kapsamda OSB yakın civarında bulunan çevre kirliliğinin önüne geçilmiştir. Çöp döküm sahasının ıslah çalışmaları 7.000 m2 ’lik alanda moloz ve atık madde temizliği yapılarak yeşil alan olarak kazandırıldı.

OSB’MİZE KAR TEMİZLEME ARACI ALIMI

Diyarbakır OSB’de yolların temizliğine yönelik 1 adet Temizlik Aracı ve kış aylarında OSB iç yollarında oluşan karın temizlenmesine yönelik 1 adet kar küreme bıçağı alımı yönünde 11.02.2016 / 03 tarih ve sayılı yönetim kurulu kararı alınmış- tır. Araç siparişleri yapılmıştır. 2016 Mart sonu itibari ile ekipmanları ile birlikte araç elimizde olacaktır. 2014 yılında Müteşebbis Heyetinin 03.07.2014 / 04 Tarih sayılı kararı ile Diyarbakır OSB Müdürlüğüne 1 adet 2014 model İsuzu pikap ve 1 adet 2014 model Ford binek araç alımı gerçekleşmişti. 1 adet 2014 model İsuzu pikap: 61.500 TL+ diğer masraflar vb. = 64.000 TL 1 adet 2014 model Ford binek araç 69.500 TL+diğer masraflar vb. = 73.000 TL

İLAVE OSB SU SORUNU ÇÖZÜLDÜ

5 adet mevcut sondaj ve 2 adet su deposunun Scada ile kontrolü sağlanarak su kayıplarının önüne geçilecek. OSB’mizin suyunun daha teknolojik bir sistemle kontrolü sağlanacak proje hazırlık çalışmaları devam etmektedir. Mevcut 2. Etap OSB’nin (Haziran-Temmuz-Ağustos) Yaz aylarındaki ciddi su tüketimleri göz önünde tutulmuş; mevcutta bulunan su sondaj kuyularının bu aylarda yetersiz gelmesi üzerine 5,000 m3’lük gömme su deposunun bulunduğu bölgede, 490 mt derinliğinde, 25 lt/sn su debisi elde edecek şekilde bir su kuyusu daha açılmıştır. Bu işin OSB’ ye olan maliyeti KDV dâhil, 186.000 TL olmuştur. İlave OSB’de kurulacak sanayicilerimizin su ihtiyacını karşılamak için Karacadağ Kalkınma Ajansı’na sunulan projemiz uygun görülmüş, bu kapsam da 520,177.69 TL hibe desteği ile proje çalışmalarımız son aşamasına gelmiştir. Mart 2016 tarihi içinde yapılacak ihale sonucunda belirlenecek firma ile çalışmalarımız hız kazanacaktır.

2.KISMIN DA SU  SORUNU ÇÖZÜLDÜ

OSB’nin 2. kısmında da bir adet sondaj kuyusu açılarak su sorunu çözüldü. İşin Maliyet Bedeli: 158.130,00 TL + KDV İşin Bitiş Tarihi: 11.11.2015

İLAVE OSB BAĞLANTI YOLUNUN İYİLEŞTİRİLMESİ

İlave OSB alanında bulunan sanayicilerimizin ulaşımdan kaynaklı sorunlarının giderilmesi kapsamında bağlantı yolunun iyileştirilmesi için yapılan ihale kapsamında yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda; Mevcutta kullanılan ilave OSB bağlantı yolunun iyileştirilmesi ve ilave OSB alanı içinde inşaat çalışmalarına başlayan firmaların parsellerine ulaşım sağlamaları amacı ile ilave OSB içi stabilize yolların iyileştirilmesi kapsamında 20.08.2015/19 tarih sayılı yönetim kurulu kararına istinaden değerlendirmeler sonucunda yüklenici firmaya 315 bin TL (+KDV)’ye ihale edilip iş tamamlanmıştır

İLAVE OSB ALANININ ALTYAPI ÇALIŞMALARI

İlave OSB alanı alt yapı işi kapsamında 21.05.2015 Perşembe günü, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında yapılan ihale kapsamında yüzde 49.50 ile en düşük kırımı veren BSK Yol İnş. Nak. Mad. Turz. San. Ve Tic. Ltd. Şti. firması işi almıştır. 08.06.2015 tarihinde yer teslimi yapılan firmanın çalışmaları devam etmektedir. İlave OSB ENH Yapım işi kapsamında 03.06.2015 Çarşamba günü, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında yapılan ihale kapsamında % 33.63 ile en düşük kırımı veren Eyyüpoğlu Müh. Elk. Enj. Top. Satış Ltd. Şti. firması işi almıştır. Firmaya yer teslimi 06.07.2015 tarihinde yapılmıştır. Bu iş kapsamında İlave OSB girişinde bulunan Dağı- tım Merkezine kadar Elektrik enerjisi getirilecektir. İlave OSB içinde yol çalışması tamamlanmadan (beton parke döşemeden önce) OSB içindeki yeraltı menholler ve OSB içi kök binaları işinin ihale edilmesi ile ilgili girişimlerde bulunulacaktır. (Sait BAYRAM’ın Özel Röportajı)

karavil2 OSB

241 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
maltepe escort
izmir escort- izmir escort